RAIDHO D-3.1

PW08.05.2017

Reprosoustavy podlahové

Muž, který stojí za Raidho, Michael Børresen, udělal několik vědomých rozhodnutí, aby u diamantové řady D dostal z již tak superrozlišujících reprosoustav ještě o kousek víc rychlosti a detailu. Zavrhl bežné kabinety a všechny inovované měniče namontoval do úzkých a hlubokých ozvučnic a použil jen malé basové membrány -  tím obětoval celkovou hmotu zvuku a basovou měkkost, aby získal neuvěřitelnou kontrolu, dynamickou pevnost a rychlost, která doplnila již tradičně bezkonkurenční Raidho vršek frekvenční charakteristiky.

100% reference

Function and form

98%
Ease of use
88%
Sound
98%
Appearance

Hlavní deviza Raidho je bezpochyby výškový měnič. Raidho používá ultratenký hliníkový pásek (0.02g) namontovaný do uzavřené komory, hnaný soustavou neodymiových magnetů. Zapečetění celé konstrukce má podle konstruktéra pozitivní vliv na tranzientní rychlost a lepší provázatelnost s ostatními měniči. D-3.1 je třípásmová soustava, kde výškový měnič doplňují 100mm středový reproduktor a tři 115mm basové reproduktory, všechny s membránami s napařenou diamantovou vrstvou. Diamant nahradil v řadě D keramiku, kterou Raidho dále používá v jiných modelech a pomohl maximalizovat tuhost a rychlost membrán a snížit indukčnost. Co zůstalo, je patentované uspořádání magnetů v motoru měničů, které ´odventilovává´ zadní stranu membrán a minimalizuje tak odrazy od magnetické struktury driverů. V důsledku by to mělo znamenat méně komprese, více dynamiky.

Podobně jako ostatní modely D řady, nenechá vám D-3.1 žádnou svobodu ve volbě reprokabelu: neumí bi-wiring a terminály jsou zapuštěné do ozvučnice, takže nelze připojit nic jiného, než banánky. Reprosoustavy jsou rovněž značně vybíravé co se kabelu týká, což donutilo Raidho pustit do světa vlastní řadu kabelů Ansuz. Papírové hodnoty: citlivost 90dB, impedance 5 ohmů, rozměry 200 x 1320 x 500 mm. MDF kabinety jsou vyztužené příčkami a každé pásmo má svůj basreflexový port. Drivery jsou montované do hliníkové čelní desky.

Bass management

Weight
90
Slam
94
Articulation
96

Jsou tři typy reprosoustav. Ty, které vás vtáhnou, absorbují a nechají se procházet ve zvukové krajině. Pak ty, které jsou intenzivně komunikativní, nenechají vás zvuk jen pasivně konzumovat, ale donutí vás stát se součástí hudebního představení, doslova jej spoluvytvářet. A pak jsou ty, kde zvuk vycestuje k vašmu poslechovému křeslu s nebývalou urgencí a nárokuje si veškerou vaši pozornost. To je Raidho D-3.1.

D-3.1 jsou velmi dynamické reprosoustavy, které jako by nezadržely nejmenší mikroskopickou částečku zvuku - všechno cestuje k vám, okamžitě a velmi rychle. Samo o sobě nic až tak výjimečného, kdyby to stejné neplatilo i o basu!

Bas Raidho je vyrýsovaný a sprintérsky rychlý. Je zcela orientovaný na výkon, umění (= zabarvení) je mu cizí. Byly momenty, kdy jsem postrádal trochu více té substance, která tvoří basové tělo, zvláště u partů Rutterova Requiem nebo varhanníích koncertů Camille Saint-Saense. Na druhou stranu musím uznat, že i když jsem si přál více basové hmoty, nechtěl jsem přijít o surrealistické rozlišení, které mi Raidho dopřávalo. Základem zvukové filozofie je hyperrozlišující páskový měnič a nebylo snadné k jeho charakteru dopasovat ostatní měniče, už z principu ´pomalejší´. Přesto se to docela povedlo a Raidho vymáčklo z dynamických měničů maximum, i za cenu mírné nadkontroly.

Poznámka k zesilovačům
Výkonný a zvukově pevný zesilovač je k Raidho D-3.1 podmínkou. Reprosoustavy jsou jako černé díry a energii doslova vysávají - slabší zesilovače byly bez dechu během vteřiny.  I když výrobce v propagačních materiálech naznačuje, že jsou Raidho bez potíží párovatelné se slabými lampami, můžet to snad platit jen v případě, že hrajete potichu a v malé místnosti. Vyzkoušel jsem integrovaný Luxman a integrovaný McIntosh, ale Raidho si řekly o ´opravdový´ zesilovač. Pár monobloků Mark Levinson No. 53 mi dal fantasticky konturovaný a přesný bas, ale bohužel i černobílé středové pásmo a skleněně znějící výšky. Ze všeho, co jsem měl k dispozici, byly nejlepší zesilovače VTL a Spectral, kde byl zvuk perfektní. Na loňské mnichovské výstavě jsem Raidho slyšel s jejich vlastním digitálním zesilovačem Aavik U-300 a výsledek byl rovněž pozoruhodný.

Clarity & delicacy

Detail
98
Air
99
Transparency
98

Nebylo by vůbec od věci, kdyby se v high endu objevila nová jednotka pro míru transparence a vzduchu ve zvuku reprosoustav: 1 Raidho (1R). Potom by nejspíš 99% reproduktorů na trhu nabývalo pouze desetinových hodnot. Třeba mé vlastní  Wilson Audio Sasha W/P bych při srovnání s D-3.1 ohodnotil známkou někde okolo 0.75R.

Páskový výškový měnič a diamantový středový reproduktor fungovaly doslova zázračně - možná jsem neslyšel více detailu než přes mou vlastní sestavu, ale bezpochyby jsem slyšel mnohem transparentnější a čistší zvuk. Jakási forma nadrozlišení se u D-3.1 snoubila dokonalou mikrodynamikou  - pohlazení strun kytary, nádechy zpěvačky, letmý dotek dřeva paličky na ráfku bubnu, dopad kladívek na struny piana = to vše mělo tranzienty a obrysy jako obtažené precizně ořezanou tužkou. Ambience dýchala s obrovskou živostí, ťuknutí hajtky vyslalo třpytivou zvukovou vlnu, která mě celého obalila. Zážitek z poslechu Raidho D-3.1 je zcela unikátní; jakmile jednou takový způsob prezentace okusíte, budete jej chtít slyšet znova.

Tonal accuracy

Timbre
80
Dynamics
93
Temporal resolution
95

Prostor D-3.1 v zásadě odráží tonální charakter reprosoustav  - jak bylo řečeno, nevyzve vás k procházkám, je spíše jako průzračné okno. Prostor mých Wilson Audio je přesvědčivější, stejně jako Magico S7, které jsem pro Audiodrom recenzoval nedávno, dokázaly vytvořit o něco hmatatelnější obrazy. V čem byly Raidho D-3.1 lepší, bylo mikrozobrazení. Co tím myslím? Viděl jsem vzduch, proudící srkze náustek a pak i ze zvonu trumpety, prsty přehmatávající na krku kytary a podobný typ prostorového detailu, který jiné reprosoustavy buď neumějí, nebo si jej nevšimnete.

Spatial resolution

Holography
90
Soundstage width
92
Soundstage depth
94

Audiobohové mi byli obzvášť naklonění, a tak jsem měl možnost porovnat D-3.1 s dalšími dvěmi reprosoustavami. Obzváště srovnání s monitory Raidho D-1.1 bylo velmi zajímavé, protože tyto mají naprosto shodné osazení výškovým a středovým měničem, bez basových driverů. Připadalo mi, že D-1.1 poskytují o něco přirozenější prostor a dokáží v něm o něco lépe zmizet, kupodivu však byly o něco méně transparentní a o něco méně precizní. Jediný důvod k tomu spatřují v malých kabinetech, které přece jen nutí měniče do určité komprese.

Další reprosoustava, která byla k dispozici, TAD Compact Reference CR1, byla za Raidho o malý kousek v prostorovém fokusu a měla lehce sladší zabarvení, což kontrastovalo s Raidho striktní verzí neutrality. TAD byl ale méně náročný na moji pozornost, dokázal jsem u něj více relaxovat a užít si hudby, Raidho mě nutilo spíše poslouchat zvuk a neustále se dožadovalo mé plné pozornosti.

V našem článku  SLEPÁ CESTA HIGHENDU - ILUZE A HYPERREALITA jsme citovali zamyšlení filozofa Jean Baudrillarda z jeho The Illusion of The End:

„Všichni jsme posedlí hi-fi, co nejvěrnějším způsobem reprodukce hudby. Točíme knoflíky receiverů, zesilovačů, přehazujeme reproduktory a hledáme nastavení, při kterém bude zvuk bechybný. Je to stále ještě o hudbě? Kde je ta hranice, kdy se hudba ztratí ve své dokonalosti, kdy překročí pomyslný práh a stane se jen pouhopouhým zvukem?“

Nedomnívám se, že Raidho D-3.1 překročily tenkou linii, která dělí reálný svět od toho hyperreálného, kdy se hudba stává jen dokonalou imitací, ale jsou už hodně blízko. To je i důvod, proč D-3.1 dávám ne tak absolutní DRS hodnocení, jak by se mohlo nabízet.  Hrozně rád bych některý z modelů Raidho vlastnil - jako druhou reprosoustavu - stejně jako bych hrozně rád vlastnil Fenyr SuperSport jako druhý automobil. Pro denní cestování dávám přednost mému Passatu, ale pro krátkodobý nával adrenalinu by se Fenyr hodil.  Taky mám určité pochybnosti o nacenění Raidho - zaplatit 6.500 € navíc za dýhu na postranních panelech podle mne nemá reálný podklad.  Takže ano, Raidho D-3.1 hrají úchvatně, ale za obdobně peníze dostanete mnohem větší hodnotu jinde.

Price as reviewed:1 550 000,- Kč

Recommended resellers

4CE Distribution, s.r.o., Bratislava, +421 904 99 88 99

Associated components

  • Zdrojové komponenty: Linn Unidisk 1.1, TW-Acustic Raven One gramofon s raménkem Graham Phantom tonearm a přenoskovou vložkou Transfiguration Orpheus
  • Zesilovače: Luxman L-590AX Mark II, McIntosh MA7900, Spectral DMA-150, VTL S-200 Stereo Signature, VTL TL6.5 Signature předzesilovač, Mark Levinson No.326S předzesilovač, Mark Levinson No.53 monobloky, phono Gruensch Reference Phonostage MCS
  • Reprosoustavy: TAD Compact Reference CR1, Raidho D-1.1
  • Interkonekty a reprokabely: MIT MA, MIT MA-X XLR, MIT V2.1 Oracle, Stealth Audio Hyperphono
  • Filtrace a síť: Furutech Daytona 303E, Shunyata Research Python Zi-Tron

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie