AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

MJ22.01.2014

Reprosoustavy podlahové

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr barevných kombinací skříně a rozměrného středového zvukovodu. A že jsou to kombinace! Všech 10 nabízených metalických laků je prostě nádherných - úžasná je třeba bílá perleť (Alkoya Pearl White), temná safírová  či světlá topasová modř nebo u Avantgarde Acoustic již proslulá tmavě rubínová (Ruby Brilliant Red). Mým favoritem ale je matný antracit Stealth Nocturne Grey, který vypadá zatraceně highendově.

Function and form

77%
Ease of use
60%
Sound
92%
Appearance

Kde výhody hornové konstrukce? Tak především ve vysoké citlivosti 104 dB, takže i s výkonově slabými zesilovači člověk může hrát značně nahlas, a to rychle, dynamicky a s hlubokým basem k tomu.

U Uno Fino se mi moc líbilo, jak mají řešené nastavování nožiček. V tomto případě ho bezpochyby využijete, protože hornové zvukovody jsou velmi směrové, takže bude potřeba přizpůsobit náklon reprosoustav svým konkrétním potřebám. Zadní pár nožek je napevno, přední se dá nastavovat z pohodlného předklonu bez toho, aby se člověk musel plazit s klíčem po zemi nebo skříně pokládat na bok. Rozměrné vroubkované kolíky krásně padnou do ruky, hladce s nimi otočíte a nepotřebujete k tomu ani žádný instrument.

Nad podstavcem je subwooferová jednotka, napájená vlastním 250W zesilovačem, který je společný pro celou řadu Uno a Duo, s výjimkou Duo Grosso. Proto na reprosoustavách najdeme zezadu i síťovou IEC zásuvku, takže počítejte s tím, že k Uno Fino budete potřebovat dostat síťové šňůry.  Indikací provozu aktivní části je mikrodioda, která vepředu svítí zpod loga Avantgarde Acoustic.

Bass management

Weight
72
Slam
65
Articulation
66

Subwoofer v podstavci nabízí poměrně značné nastavovací možnosti, z nichž některé až tak nevyužijete (zejména variabilitu nastavení horní a dolní propusti), protože velikost skříní přeci jen limituje teoretické možnosti subwooferu, který je specifikován na 18-350Hz. Pomocí testovacího disku Stereophile (Test CD 3) jsem v příslušné místnosti naměřil plnotučný basový výstup někde okolo 30Hz, s rychlým poklesem s klesající frekvencí, což možnostmi odpovídá velikosti kabinetů. Bude proto vhodné v nastavení subwooferu spodní subsonické frekvence (pod 20, popřípadě pod 30Hz podle konkrétních podmínek)odfiltrovat a tím odlehčit zesilovači, který se vám odvděčí pevným a zaříznutým basem. Podobně jako u každé jiné basové jednotky je potřeba si vyhrát s nastavením dělícího kmitočtu, fáze a zisku – detailního průvodce najdete v našich článcích Jak správně nastavit subwoofer a Jemné umění subwoofingu - i když v případě Uno Fino je to o něco jednodušší, neboť umístění subwooferu je předem dané.

Clarity & delicacy

Detail
71
Air
89
Transparency
80

V Uno Fino pracuje výhybka 1.řádu, která pracuje až k meznímu kmitočtu a tím pádem nevyžaduje další filtraci. Na opačné straně frekvenčního spektra používá Avantgarde Acoustics malý trik: malá vzduchová komora mezi membránou měniče a zvukovodem funguje jako pásmová propusť a automaticky odfiltrovává vyšší frekvence se strmostí 6dB/oktávu. Kombinace tohoto efektu s vlastním 6db poklesem měniče je v Uno Fino dosažen celkový útlum 12dB/oktávu bez jakékoli elektronické filtrace – výhybka tak je nejjednodušší, jak jen může být.

Uno Fino mají báječně zvládnuté sykavky a výšky obecně. Nenajdete v nich sice jemnokresbu diamantových nebo hedvábných kalot, zato jsou ale velice bezprostřední a živé a nikdy agresívní. Uno Fino jsou pro uši hodně příjemné – zvuk netlačí ani se netáhne jako med, ochotně opouští ozvučnici a působí pohotově a rychle. Hudba postavená na akustických prvcích působí velmi lehce a transparentně, v tichých pasážích až průzračně křehce. Třeba Lovegood ze soundtracku Harry Potter and The Deathly Hallows má fantastickou hru na činel, absolutně reálnou, stačí jen natáhnout ruku a zastavit jej. Uno Fino dokáže zaostřit na detail bez toho, aby obětovalo celek, takže si posluchač může vybrat, chce-li sledovat určitého interpreta nebo si vychutnat tiché ťuknutí neopatrně odloženého smyčce, popřípadě kompletní orchestr.

 

Tonal accuracy

Timbre
58
Dynamics
80
Temporal resolution
61

Záznam z koncertní šňůry Leonarda Cohena má přes Uno Fino krásně proteplenou broukavou basu, kde každé zabrání za strunu nádherně visí ve vzduchu s dlouhým dozníváním, elektricky čisté klávesy a pochopitelně i saxofon - který Avantgarde Acoustic umějí na jedničku už z principu – je živý a brilantně znělý. Cohenův hlas je velmi emotivní a vytažený z mikrofonu jakoby jen pro vás, s obzvláště pikantními spodními polohami, nasycenými a harmonicky bohatými.

Pochopitelně je potřeba zodpovědět i otázku, která u jakékoli hornové konstrukce dříve či později přejde na přetřes: je zvukovod slyšet? Odpověď je jednoduchá, leč je potřeba na celou věc nahlížet ze širšího pohledu – zvukovod, a to jakýkoli, bude slyšet vždycky, od toho tam koneckonců je. Rozdíl je jen v tom, že pokud je patřičně zvládnutý, jako právě u Avantgarde Acoustic, je slyšet méně a nechává na zvuku méně znatelný otisk.

Spatial resolution

Holography
78
Soundstage width
59
Soundstage depth
78

Velkou výhodou Avantgarde Acoustic Uno Fino je, že je nemusíte vysouvat daleko do místnosti – jejich směrovost a hloubka skříní zaručují, že prakticky i při „naražení“ na zeď k předozadnímu kolapsu prostoru v nahrávkách nedojde. To je poměrně unikátní rys, kterým Uno Fino kompenzují svůj poněkud dominantní vzhled. Takhle je bez obav můžete postavit blíže ke zdi a stále si užívat rozměrnou zvukovou scénu.

Má to ale i své nevýhody, jako například že ideální poslechové pole je poměrně úzké pásmo uprostřed mezi oběma reprosoustavami. Uši je potřeba mít i výškově vycentrované na střed hlavního zvukovodu, respektujíc ´balistickou´ křivku zvuku, zohledňující vzdálenost poslechového místa. Taky jim nesvědčí být příliš blízko k sobě, optimálních výsledků člověk dosáhne při rozteči reproduktorů začínající někde okolo 2,5 m, což s uvážením, že je potřeba nechat i nějaký prostor vedle nich, nahrává spíše postavení k delší stěně místnosti.

Price as reviewed:349 000,- Kč

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Associated components

  • Zdroj signálu: emmLabs CDSA
  • Zesilovače: Audia Strumento No.1 a No.4, Electrocompaniet ECI 6DS
  • Kabely: Acrolink 8N A2080 MkIII, Acrolink 7N S1400 MkIII

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie