TAIKO Extreme

MJ22.10.2023

Digitální komponenty

Kvalita signálu se rodí na začátku, nikoli na konci audio sestavy. Jsou to reprosoustavy, kam většinou směřuje nejvíc pozornosti, ale ty představují právě ten konec, nikoli začátek. Samozřejmě i tam se rozhoduje, ale nemáte-li odřešenou místnost, napájení a zdroj signálu, tak zesilovačem a reprosoustavami to nedoženete. Taiko Extreme za vás samozřejmě akustiku poslechového prostoru nevyřeší, ale mezi zdrojovými komponenty aktuálně představuje vrchol ledovce, a to bez ohledu na to, zda se bavíme o analogu či digitálu.

100% reference

Function and form

100%
Ease of use
100%
Sound
100%
Appearance

Taiko Extreme Server v sobě kombinuje funkce hudebního serveru a high-end streameru. Na papíře takový úkol vypadá vcelku jednoduše, potřebujete jen zkombinovat řídící operační systém pro zpracování dat a přidat k tomu úložiště. De facto běžný domácí počítač. Nebo ne?

Základem Taiko Extreme jsou dva 10-jádrové procesory Intel Xeon Scalable, které Intel vyvinul speciálně pro cloudové aplikace a tvrdí o nich, že jsou to momentálně nejrychlejší procesory na trhu. V Taiko má jedna CPU větev na starosti úlohy operačního systému, druhá je kompletně dedikovaná práci s kódovanými hudebními daty. Takto výkonné procesory generují spoustu tepla, a tak – kromě perforované a chladiči vybavené celohliníkové skříně – má Taiko uvnitř i chytrá pasívní chladící řešení. Tím se obešla potřeba zabudovávat ventilátory s interference generujícími motory, a Extreme je tudíž zcela tichý. Kromě 280 GB interní paměti a operačního systému 48 GB RAM je v základu server vybaven 2TB čtyřúrovňovým buňkovým uložištěm (QLC), které má navrch oproti běžným SSD diskům v rychlosti i prostorové kapacitě. Velikost datového úložiště lze u Taiko modulárně navyšovat po 2 TB až na maximálních 24 TB, což je pro představu zhruba 370 tisíc skladeb v nativním rozlišení. Zálohování dat je možné přes RAID mirroring na disky, to však Taiko nedoporučuje kvůli chybovosti. Vlastníci Extreme tak mohou elegantně využít vzdálený back-up přímo ze serveru.

Schopnost rychle data dekódovat a rychle poslat dál je pro streaming klíčová. Jakýkoli nadbytečný procesing (například převzorkovávání, konverze, nebo DSP) vnáší už z principu různá zpoždění. Taiko Audio to řeší ´bit perfect´přístupem. Zjednodušeně řečeno, to, co je na vstupu, je i na výstupu a chcete-li převzorkovávat, máte možnost zvolit příslušný DAC. Co nejmenší latenci rovněž podporuje až na samotné jádro ořezaný OS Windows 10 – co není potřeba, zakážete.

Elektrická část Taiko pracuje s vlastním 400-wattovým lineárním zdrojem s highendovou součástkovou základnou (trafa Lundahl, kondenzátory Mundorf a Duelund). Kromě tepla dostalo hliníkové šasi i úkol vypořádat se s vyzařovaným a přijímaným EMI/RFI smogem. Taiko Audio tvrdí, že i perforace horního víka je vymyšlená tak, že dokáže atenuovat takové emise až o 81 dB. Antivibrační odolnost je optimalizována pomocí měděných prvků a uchycení některých kritických součástí (například trafa) přes pryskyřicí impregnovanou dřevotřísku, známější jako Panzerholz.

Extreme server je velikostně jako slušný koncový zesilovač a stejně tak těžký (45kg). Můžete jej mít ve stříbrném nebo černém anodizovaném hliníku, přičemž čelní panel nemá žádné ovládací prvky vyjma bíle podsvíceného obdélníkového vypínače. Boky okupují chladiče, zezadu najdete sloty pro dodatečné moduly a v základu 5 USB vstupů, 2 měděné RJ45 ethernetové porty, 1 SFP a 1 VGA port. S/PDIF a AES/EBU moduly jsou za příplatek. Příkladně má Taiko Audio vyřešenou i zákaznickou podporu – prostě se k serveru vzdáleně připojí a uživatel se nemusí o nic starat. Microsoft by si z toho měl vzít příklad.

Bass management

Weight
100
Slam
100
Articulation
100

Pro účely testu datové toky nevyužívaly vnitřní paměť (storage), ale Taiko byl nakonfigurován jako koncový klient Roon, tedy čistokrevný streamer. Ve stejné konfiguraci jsem měl možnost slyšet Taiko už vícekrát a na vícero sestavách, pokaždé s ohromně konzistentním výsledkem. Při příležitosti recenze YG Acoustics Sonja 2.3i došlo i na srovnání Extreme se špičkovou analogovou větví Kuzma Stabi R/DS Audio Grand Master jsem se dostal do problematické pozice, neboť přes všechnu krásu a líbivost analogu nebylo (poprvé za celý můj audioživot) pochyb o suverénní svrchovanosti digitálu.

Způsob, jakým Taiko přistupuje ke zvuku velice dobře vystihuje můj zážitek s ansámblem Dave's True Story a skladbou Like a Rock. Ta je cover verzí populární Fever, přetextované a částečně upravené Davidem Cantorem. Apropo, Fever pochází z roku 1956, kdy ji poprvé poslal do světa na singlu dnes prakticky zapomenutý Little Willie John. O dva roky později písničku přearanžovali a přetextovali pro Peggy Lee a zrodil se megahit a jeden ze zásadních songů celé hudební historie, od té doby nesčetněkrát nahrávaný předělávaný znovu a znovu, jeho verze se už počítají do stovek. Like a Rock sice nepatří k těm nejpovedenějším, ale zvukově je povedená a – jak bylo řečeno – svým způsobem exemplární pro způsob, jakým Taiko se zvukem pracuje. Nejsilnější stránkou streameru je schopnost materializovat každý bit v místnosti. Záměrně píšu materializovat, protože když byl na místě zdrojového komponentu Taiko Extreme, neměl jsem ani na chvíli pocit, že by šel zvuk ven z reproduktorů. Obvykle se používají různé výrazy, jako například že se se zvuk z reproduktorů doslova vylije, vystřelí, vtahuje, tlačí, obklopuje a podobně, což všechno popisuje subjektivní vjem ze způsobu, jakým se cítíme součástí reprodukované hudby. U Taiko nic z toho neplatí. V jednu chvíli bylo ticho a najednou tam byl kontrabas, zpěvačka, imaginární luskající prsty i vibrace elektrické kytary. Zvuk se tam prostě objevil, okamžitě a najednou. A ten detail, bože, tolik tam toho bylo slyšet. U basového sóla jsem se úplně rozpouštěl v technice rozeznívaných strun a naprosté čistotě prezentace, kde byly slyšet i nádechy hráče, jemný šustot rukávů jeho oblečení, letmé doteky nehtů, rezonance dřeva i modulace tlaku prstů na hmatníku. Dynamická rezerva Taiko Extreme je ohromná, a tak je prakticky úplně jedno, jestli posloucháte nahlas či potichu, zvuk zůstává superpřehledný a superčistý, absolutně prostý artefaktů jakéhokoli zkreslení.

Clarity & delicacy

Detail
100
Air
100
Transparency
100

V patičce této recenze se dočtete, že jako převodník sloužil Rockna Wavedream DAC, což je firemní vlajková loď, a i po letech stále jeden z nejlepších převodníků, co jsou k mání. Nabízelo se proto vyzkoušet, jak si bude proto Taiko Extreme stát server/streamer Rockna Wavedream NET, který je funkčně obdobné zařízení, cenově je ovšem za třetinu. Jinými slovy, jestli má nějaký vliv ultradrahý specializovaný streamer proti „pouze“ drahému streameru. Rockna Wavedream NET navíc dostal jasnou výhodu – mohl spolupracovat s DACem, ke kterému byl výrobcem optimalizován včetně propojení Rockna I2S rozhraním, zatímco Taiko Extreme se musel spokojit s obyčejným USB. Ostatní podmínky měly oba přístroje 100% identické.

Když se vrátím zpátky Like A Rock, nepotřebujete se rozdíly nijak prokousávat: jsou patrné po pár sekundách a jsou značné. První, co okamžitě postřehnete, je že jsme se opět vrátili do poslechové místnosti s reproduktory a audio systémem. Hudba jde ven z reproduktorů, najednou víte že posloucháte techniku, výše zmíněný materializační efekt úplně mizí. Další dva markantní rozdíly jsou v dynamice a rozlišení, přičemž ten první, tedy dynamika, hraje prim. Rockna Wavedream NET působí proti Taiko Extreme ploše a elektronicky, a to bez ohledu na žánr.

Tonal accuracy

Timbre
100
Dynamics
100
Temporal resolution
100

Vivaldiho Four Seasons v podání Janine Jansen (Decca, 16bit/44kHz) jsou z pohledu hudebního obsahu krásnou nahrávkou, ze zvukového pohledu k audiofilním skvostům až tak úplně nepatří. Přesto byly housle přes Taiko nádherně svobodné, nespoutaně dynamické a nádherně barevné. Se zavřenýma očima a s uvážením výše zmíněného efektu zhmotnění hudby v místnosti nebylo jaksi o čem diskutovat. Wavedream NET se sice snažil, leč poněkud upachtěně. Ve vyšších polohách zněly housle vystresovaně a z orchestru se stal zamotaný chumel. Zploštěná dynamika způsobila, že z orchestru vyvstaly očividněji i ruchy a šumy, což způsobovalo, že se hudba musel prodírat přes jakousi mlhu. Rozumějte, samo o sobě to vůbec nebylo špatné, ale jakmile víte, že jiným přístroj to dokáže zahrát očividně jako úplně jinou ligu, výsledek pak už nebaví.

Prakticky obdobně si oba stroje vedly na notoricky profláknuté Money for Nothing od Dire Straits. V momentu, kdy se dlouhá úvodní „I want my MTV“ sekvence dopracuje ke svému klimaxu a těsně předtím, než se ozve ZZ Topem říznutá Knopflerova Les Paul kytara, je zvuk přes Wavedream NET až nepříjemný a zaznívající, jako by se streamer nedokázal rozhodnout, jak to přehrát, a vznikla tak směska, která tahá za uši. Taiko Extreme na stejném místě Rocknu s přehledem rozdrtil. V podstatě na prach. Výrobce (Taiko Audio) doporučuje k Extreme převodníky totalDAC, ale tím bych se limitovat nenechal. Jen pro pořádek připomínám, že v našem případě byl na místě převodníku Rockna Wavedream DAC a kombinace Taiko + Rockna DAC neměla chybu. Tím chci říct, že Rockna převodníky opravdu umí, jen potřebují dobře nakrmit a firemní streamer jim to správné krmení zajistit neumí. Není ale potřeba hned kolabovat, stále je tu velký cenový nepoměr mezi oběma srovnávanými streamery. To hlavní, co byste si měli odnést je, že streamer rozhodně nejsou jen nuly a jedničky, a že dobře udělaný stroj dokáže markantně výsledek proměnit. Bylo by jistě zajímavé dát vedle sebe Taiko Extreme a třeba Pink Faun nebo Wadax Atlantis, které patří do podobné kategorie, leč tohle je hodně obtížně realizovatelné.

Spatial resolution

Holography
100
Soundstage width
100
Soundstage depth
100

I ambience tracku (zase jsme u Money for Nothing) byla přes Taiko Extreme úplně jako z jiného světa. Prostor jako takový u této studiové nahrávky pochopitelně není, ale člověk měl pocit, že vidí až do vnitřností Knopflerova kytarového zesilovače. Rovněž Illsleyho basa byla přes Taiko jednoznačně pevnější, plnější a důraznější, a Williamsův kopák jakbysmet. Když už jsme u basy, tak jedna nádherná melodická linka je i v Hotel California od Eagles. Ta byla přes Taiko streamer prostě nadpozemská. Opět se tu v plné parádě projevila schopnost serveru nechat muziku v mžiku zmaterializovat v poslechovém prostoru a pak ji tam nechat pulsovat v plné dynamice, takže jen nasucho polykáte a na rukách se vám ježí chlupy.

Když jsem se do recenze Taiko Extreme pouštěl, připadalo mi utratit za něco takového přes 30 tisíc euro jako naprostá zhýralost. Za reprosoustavy, gramofon nebo monobloky, no prosím, ale za jednu počítačovou krabici naležato? Po seancích s Taiko Extreme ve mně ale soupeří dvě bytosti. Jedna je spokojená a říká Máš štěstí, že nestreamuješ, alespoň to nebudeš chtít. Ta druhá spokojená není a pořád do mě vrtá Proč nestreamuješ, vidíš, o co přicházíš? Zatím nechávám vyhrávat tu první, ale musím přiznat, že v takovém provedení je plně digitální signálová cesta opravdu dokonalá. Taiko Extreme je prostě extrémní ve všech ohledech.

Price as reviewed:790 000,- Kč

Recommended resellers

Dreamaudio, Bratislava, +421 907 838 806

Associated components

  • Zdrojové komponenty: Rockna Wavedream NET streamer, Rockna Wavedream DAC, Pilium Devine Line DAC Elektra, Ypsilon 1000SE DAC Silver Edition, Paul Pang Quad Switch, QSA Switch, Kuzma Stabi R, 4Point Single raménko, DS Audio Grand Master vložka, DS Audio Equalizer
  • Zesilovače: Ypsilon PST 100MkII Silver Edition pre, Ypsilon Hyperion monobloky, Pilium Devine Line Ares předzesilovač, Pilium Hercules monobloky
  • Reprosoustavy: YG Acoustics Sonja 2.3i, Revival Audio Atalante 5
  • Interkonekty a reprokabely: Siltech Triple Crown, Vyda Laboratories Orion, Vyda Laboratories Koral, Stage 3 Xphynx, Synergistic Research SRX, Crystal Cable Van Gogh, Rockna I2S
  • Filtrace a síť: Pilium DCF, Torus Power AVR2 16 Elite Series, Stage 3, Siltech Ruby Mountain, DS Audio ION-001

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie