AUDIOQUEST Dragonfly Red

TR01.09.2016

Digitální komponenty

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na podchycení zvukového posunu od Black k Red. Je tam vůbec nějaký?

100% reference

Function and form

90%
Ease of use
48%
Sound
90%
Appearance

Red má v sobě vylepšený čip převodníku - oproti 32-bitovému ESS Sabre 9010 v Black je zde vyšší 9016, obsahuje sluchátkový zesilovač a zapracoval na jemnějším řízení hlasitosti (bit perfect), které je přímo součástí DAC čipu.

DragonFly Red podporuje hudební data ž do 24-bit/96kHz, není zde možnost DSD. Vyšší vzorkování zkousne rovněž, ale interně z něj víc, než oněch zmíněných 96kHz, nedostanete. Podle Audioquest vyšší vzorkovací kmitočty zbytečně zanášejí do signálu šum. Budiž, DragonFly je koneckonců pořád low-endové zařízení. LED, prosvěcující vážku na pouzdře převodníku, informuje o aktuálním stavu zařízení: červená je Stand By, zelená pro 44.1 kHz, modrá pro 48.0 kHz, žlutá pro 88.2 kHz a fialová pro 96.0 kHz.

Budete-li chtít připojit DragonFly Red k zesilovači, budete potřebovat adaptér z 3,5mm jacku na dva RCA cinche. Použijete-li ho s telefonem, je třeba si obstarat buď "Apple Lightning-to-USB camera adaptor" nebo adaptér pro Android adaptor (Audioquest prodává svůj vlastní pod názvem DragonTail USB adaptor).

Red vylepšené hodnoty výstupu na 2.1 voltů (versus 1.2 V u verze Black), v praxi to znamená do 600 ohmů zhruba 7mW, takže pokud nemáte vyloženě náročná sluchátka, neměl by být problém propojit Red s čímkoli. USB standard je kompatibilní s operačními systémy Apple (OS X a iOS), Microsoft (XP, 7, 8.1 a 10), Linux (pouze Ubuntu) a Android (pouze 4.1 a novější).

Bass management

Weight
75
Slam
70
Articulation
70

Pokud jste někdy zkusili jen tak připojit sluchátka do výstupu jakéhokoli přenosného zařízení, tak Black nebo Red vám okamžitě předvedou, o co všechno jste přicházeli. Mé uši říkají, že Red, k už tak velmi umě vybalancovanému zvuku Black, přidává ještě něco váhy a plnosti, a to včetně definice a ataku. Zatímco Black se více soustředil na masu, Red se tu masu snaží ještě navíc prokreslit. Výsledkem jsou ještě lepší proporce a realističtější zvuk.

Clarity & delicacy

Detail
76
Air
65
Transparency
70

Poslouchal jsem Black and Red hlavně na sluchátka, protože přenositelnost je hlavní devizou (a očekávanou aplikací) takového zařízení. Pokud plánujete použít Red jako součást hlavního audiosystému s pořádnými reproduktory, poohlédněte se po něčem lepším, i kdyby měl být zdrojem "jen" notebook.

Tak či onak Red nabídne zvuk, který je překvapivě vyzrálý, plný detailu a hlavně nedigitálně hladký, bez jakýchkoli očividných známek ostrosti nebo přesvícenosti. Ve srovnání s Black mi připadal Red otevřenější, dynamičtější a detailnější, nikoli však tenčí - pouze čistší. Jako by Black byl blíže k analogovému pásku a Red k moderní digitální konzole. Lepší rozlišení a čistotu jsem ocenil nejen u vokálů, ale třeba i u jemně hlazených strun akustické kytary.

Tonal accuracy

Timbre
60
Dynamics
70
Temporal resolution
70

Red není tenčí než Black, naopak, zvuk je ještě o něco plnější a bohatší. S uvážením cenové kategorie mi přišel zvuk docela magický, protože poskytne dávku přirozenosti a barev, která v tomto rozpětí není obvyklá. Celkový dobrý dojem ještě podtrhuje solidní dynamika, která staví na na jedničku zvládnutých konstrastech, ať jde o makro kopáku nebo škálování koncertní harfy. Zpočátku jsem měl dojem, že Black byl ve svém projevu o něco hřejivější, ale postupně jsem došel k názoru, že je to věc spíše jakéhosi mírného rozmazání, které Red nemá, a které způsobuje, že hraje s větší precizností.

Spatial resolution

Holography
75
Soundstage width
70
Soundstage depth
73

Čistota, otevřenost a definice nadržují lepší trojrozměrnosti u Red. Ve srovnání s Black je uvolněnější, více dýchá. Neznamená to, že má širší nebo hlubší prostorovou scénu, to vůbec ne, ale jeho prostor je lépe vrstvený a více fyzický.

DragonFly je ideálním DAC společníkem na cesty nebo kamkoli, kam si nemůžete se sebou vzít svoji milovanou audiosestavu a přesto si chcete užít muziku. Nepochybně se objeví hlasy, že Red je highendovým řešením za zlomek pořizovací ceny - to zcela jistě není pravda, nicméně uznávám, že to, co tento miniaturní USB převodník umí, je výjimečné.

Price as reviewed:5 500,- Kč

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Associated components

  • Zdrojový komponent: Samsung S7 Edge, LG G5
  • SW: UAPP (USB Audio Player Pro)
  • Sluchátka Sennheiser HD598 Special Edition, AKG 701

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie