AUDIOLAB 8300CD

MJ19.03.2017

Digitální komponenty

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod 8300CD hezky padnou dva na šířku, ale samozřejmě je možné použít jakýkoli koncový zesilovač, nebo aktivní reprosoustavy, což je možná ještě elegantnější řešení.

Function and form

95%
Ease of use
44%
Sound
90%
Appearance

Zepředu je štěrbina CD mechaniky, která polyká kotoučky tak rychle, že jsem měl strach, že mi ukousne i prsty, základní ovládací prvky a sympatický monochromatický displej. Na displeji se mi líbila velkými číslicemi zobrazená momentální hlasitost, což je prima, když si chcete u různě silně nahraného materiálu poznamenta optimální poslechovou úroveň, a naopak se mi nelíbila identifikace času a tracku - číslice jsou mrňavé a zdálky špatně čitelné.

Digitálně připojíte k 8300CD cokoli (do rozlišení až 32bit/384kHz), nabízí 2x koaxiální, 2x optický, 1x AES/EBU a 1x USB Type B vstup a kromě USB i totéž na výstupu. Analog se připojuje klasicky prostřednictvím RCA a XLR výstupů. Kolébka síťového vypínače je vzadu, zepředu je jen Stand-by tlačítko.
Veškeré nastavování a ovládání probíhá skrze interaktivní menu z pohodlí křesla prostřednictvím dálkového ovladače (mimochodem moc pěkného a skvěle padnoucího do ruky). Práce s CD nebo externími daty je rychlá, logika ovládání je intuitivní a skvěle zvládnutá.

Bass management

Weight
75
Slam
60
Articulation
60

Na 8300CD je skvělá jeho všestrannost. Všechno je pěkně v jednom komponentu, nemusíte přemýšlet co kam připojit, a kam to postavit. Zvukově tohle centrum nijak nevybočuje z toho, co je v dané kategorii k mání; je fakt, že konkurence umí i SACD (Denon DCD-1520AE, Yamaha CD-S1000 nebo Marantz SA 8005), ale Audiolab má ohromnou výhodu předzesilovače, takže dává větší svobodu při případném upgrade zesilovače.

Clarity & delicacy

Detail
58
Air
55
Transparency
51

Pro DSD jsou k dispozici tři přepínatelné filtry s předvolbami 47/50/60/70kHz, pro PCM audio nabízí Audiolab 8300CD možností hned sedm:

Tři "Optimal Transient" filtry (Normal, XD, DD), které by měly potlačit zázněje. Liší se algoritmem, Audiolab tvrdí, že rozdíly mezi nimi by měly být "malé, ale slyšitelné".
Při přepínání mezi těmito třemi filtry jsem opravdu nic markantního nezaznamenal. V módu XD mi připadal zvuk o fous hutnější, což pomohlo například kopáku. Naopak v módu DD se k hutnosti přidala určitá stopa nekonkrétnosti, jakoby zvuk něco lehce rozmázlo. Filtr Normal byl pro moje uši nejlepší volbou, která dobře nadávkovala jak definici, tak tonální vyváženost.

Filtry "Sharp Roll-off" a "Slow Roll-off" se liší strmostí filtrace a frekvencí. Zajímavé je, že je Audiolab v manuálu nedoporučuje používat pro poslech, jsou tam jen "pro porovnání" . Proč je tedy rovnou nevynechat, že? S filtrem "Sharp" zvuk jako by zhrubnul a stal se méně dynamickým, filtr "Slow" odstranil onu hrubost, ale dynamiku přiliš nepopostrčil. Tudy tedy cesta nevede.

Filtr nazvaný "Minimum Phase" by měl pracovat podobně jako analogová filtrace. Neslyšel jsem zásadní rozdíl mezi tímto módem a filtrem "Optimal Transient Normal" - pořád ale preferoval "Normal", neboť se mi zdála s "Minimum Phase" muzika lehce opatrná.

Filtr "Optimal Spectrum" byl optimalizován pro frekvenční odezvu. Zvuk z něk byl o chlup bohatší, než z "Optimal Transient", při zachování značné míry transparence. Na některých nahrávkách se mi líbil více jeden, na jiných druhý, ale oba dávaly velice dobrý výsledek.

Tonal accuracy

Timbre
48
Dynamics
52
Temporal resolution
50

Jak bylo řečeno, 8300CD byl navržen tak, aby se spároval s koncovými monobloky Audiolab 8300MB. Platí to, co jsem už napsal v recenzi na monobloky: Třeba takoví Blues Pills s emocionálně vypjatou River byli přes tohle kombo dokonalí – lehce temné muzice sedl dobrý basový fundament a Audiolaby dokázaly vytvořit v místnosti doslova zvukovou zeď, která válcovala vše živé. Zvuk byl nasycený a hutný, se správnou jiskrou nahoře, a zejména kvílivá kytara měla překrásně barevný hlas, chtěl jsem si to pouštět znovu a znovu. A to nemluvím o vokálu Elin Larsson – pokud jste už někdy měli živou zpěvačku u vás v obýváku, pak si to dokážete představit. Pokud ne, pořiďte si Audiolab.

Spatial resolution

Holography
70
Soundstage width
70
Soundstage depth
70

Bylo fajn, že se skrze 8300CD dal bez potíží poslouchat i heavy metal, se kterým si často nevědí rady ani mnohé dražší přehrávače - buď je to přesvícené a ztenčené, nebo sterilní, nebo změkčené a zatlumené.  Nechal jsem štěrbině Audiolabu zhltnout Manowar, Fighting the World, a už to frčelo. Člověk si na filtru nastavil to, co mu sedlo (v tomto případě "Optimal Spectrum"), a podupával si do rytmu. Samozřejmě se u takové nahrávky nedá mluvit o prostoru, ale ten, který mu vtiskli ve studiu, byl krásně rozepjatý přes celou čelní stěnu, mohl jsem si ukazovat prstem, kde se kdo nachází, a když nade mnou zakroužil v tracku Violence and Bloodshed vrtulník, dokázal jej přehrávač projektovat pěkně v dlouhém prohnutém oblouku - nejprve daleko za reprosoustavami a pak zpět skoro až nad mou hlavou. A to se mi líbilo.

Price as reviewed:38 000,- Kč

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Associated components

  • Zdroje signálu: Audiolab 8300CD, Accuphase DP-720
  • Zesilovače: Accuphase A-70
  • Kabely: AudioQuest Redwood, QED Reference XLR 40, AudioQuest Wild
  • Reprosoustavy: TAD Evolution E1, Dynavoice Definition DM-6, Monitor Audio Bronze 3, Bowers & Wilkins 686 S2, Focal Sopra No.1 a osm dalších
  • Filtrace a síť: Nordost Thor (modifikace), Nordost Valhalla, Block Audio Snakeblock

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie