MOLA MOLA Tambaqui

MJ22.10.2020

Digitální komponenty

Digitál, který je stejně dobrý, jako analog – to říkají o Tambaqui webové stránky Mola Mola. Po čase, stráveném s tímto převodníkem, bych si dovolil toto tvrzení lehce poopravit na „Digitál, který je lepší než analog.“ Nevím o žádném jiném komponentu, který by doteď tuto hranici překročil.

100% reference

Function and form

96%
Ease of use
99%
Sound
100%
Appearance

Popsat balení a popsat ty nožičkové lišty. Takto to stojí na prvním listu z mnoha poznámek, které jsem si v průběhu týdne bydlení s Tambaqui udělal. Takže plním.

Je skvělé recenzovat produkty Mola Mola. Jsou malé a lehké, dokonale chráněné v množstvím pěny vyložených transportních kufřících. Narozdíl od tahání obřích kartonových krabic na paletách, tu máme ten nejhighendověhší highend v extrémně přátelském a přenosném balení. No a k těm nožičkám – Tambaqui žádné nožičky nemá! Místo nich jsou zespodu jeho skříně dvě paralelní lišty. Vlastně proč ne, stejně každý správný fajnšmekr pod komponent šoupne něco jiného, takže nemá smysl se zabývat nožičkami. Tím mám splněno a pojďme se podívat na Tambaqui podrobněji.

Ovládat DAC je možné třemi způsoby. Buď prostřednictvím minitlačítek na čelním panelu (značně nepohodlné a k většině funkcí se stejně nedostanete), pomocí dálkového ovladače (pohodlnější, ale drahé řešení, pakliže se rozhodnete pro stylový Mola Mola controller, jež je za příplatek, protože standardně dostanete s Tambaqui pouze Apple remote), nebo prostřednictvím aplikace na smartphone. To poslední řešení je nejlevnější a nejelegantnější a zajistí vám intuitivně snadný přístup ke všemu, co Tambaqui umí. Párování aplikace s DACem bylo snad nejsvižnějším, co jsem kdy u highendového komponentu zažil. Žádných deset pokusů a poblikávající párovací dioda, nebo se do omrzení otáčející symbol Bluetooth, čekající, až telefon uvidí DAC nebo obráceně. Od momentu, kdy jsem Tambaqui zapnul, do momentu kdy začal DAC bezchybně spolupracovat s aplikací, uplynuly zhruba 2 vteřiny (Android a Samsung). Bleskově si nakonfigurujete, co je třeba, a můžete hrát a v případě potřeby používat telefon i jako regulátor hlasitosti.

Architektura převodníku je totožná s tou, kterou najdete i ve firemnim předzesilovači Makua. Signál na vstupu (a je jedno, který vstup použijete) je převzorkován na 32bit/3.125MHz a převeden na pulzy s proměnnou šířkou (PWM), které následně dva mono DACy převdeou do analogu. Tím Mola Mola dosahuje odstupu signálu od šumu přes 130dB, což je s rezervou nad možnostmi jakéhokoli existujících formátů, včetně DSD. Neskutečně nízké jsou i hodnoty jitteru, <1ps od 10Hz. Není bez zajímavosti, že Tambaqui v měřených parametrech podle serveru Audio Science Review zaujal mezi dvěma stovkami převodníků suverénně první místo.

Pouhých 5kg vážící Tambaqui sdílí s ostatními komponenty Mola Mola stejnou estetiku, která mj. znamená i to, že přístroje nepostavíte na sebe. Digitální signál do DACu dostanete přes optický Toslink, cinchový S/PDIF, AES/EBU, USB-B, Ethernet RJ-45, všechny Bluetooth protokoly a I2S HDMI. Výstup je pouze symetrický XLR, alespoň jeden RCA by se hodil. Jako bonus je zde sluchátkový výstup na 4-pinovém XLR i na 6,3mm jacku.

Bass management

Weight
98
Slam
99
Articulation
99

Tambaqui se ocitl na konci Krautwire Numeric Digital a jeho variabilní analogový výstup fungoval jako pasivní ´předzesilovač´ pro koncový zesilovač, takže jsem ji jej mohl užít v nejčistší formě. Začnu trochu nestandardně a to 16/44.1 albem Where Corpses Sink Forever holandských Carach Angren. Bohatě proaranžovaná muzika má více než slušnou produkci a nápaditě prolínající elektrické a akustické nástroje, včetně symfonického tělesa. Navíc Mola Mola je také Holanďan, takže se spojení přímo nabízelo.

Mola Mola se chlubí, že digitálně řešený variabilní výstup Tambaqui je naprosto bezztrátový nezávisle na hlasitosti a já jsem v průběhu celého týdne nezaznamenal cokoli, co by toto tvrzení vyvracelo. Ani v přímém porovnání režimů Direct a Variable jsem neslyšel vůbec žádný rozdíl. Otisk ale nechal na muzice Tambaqui jako takový. Basa a kopák Carach Angren oproti mému referenčnímu zdroji ztěžkly a současně se jejich kontury přesněji vylouply z celého mixu. Muzika tak byla současně hutnější i vytříbenější, což jsou obvykle dvě protichůdné vlastnosti. Trošku jako když máte doma totálně vyladěný monitorově přesný zvuk a přidáte k němu bezchybně spárované dva subwoofery. Ruku v ruce s masívnějším a konturovanějším basovým základem jde obvykle prostor a to se dělo i zde: symfonický orchestr ve Where Corpses Sink Forever byl nejen fenomenálně rozlišený, ale díky Tambaqui dostal i biblicky apokalyptický rozměr, tuby zněly hrozivěji a grandiózněji. Takže super.

Clarity & delicacy

Detail
99
Air
99
Transparency
99

Že bas Mola Mola Tambaqui opravdu umí, bylo slyšet na čemkoli, co jsem si pustil. Úvodní basová linka v Ain´t No Sunshine (Smoma, Roof Music) byla fantastická, hluboce přesná a dynamicky čistá. Prakticky bych se opakoval s tím, co kolega PW napsal už v recenzi monobloků Kaluga – je vidět, že v Mola Mola funguje jednoduchá filozofie: detail umí každý moula, ale dostat ho až na nejspodnější oktávy, to je jiná káva. U Tambaqui tak máme co do činění s fyziologicky pevným a teplým spodkem, který je přitom parádně prokreslený a posouvá tak DAC mezi absolutní elitu.

Tonal accuracy

Timbre
95
Dynamics
99
Temporal resolution
99

Středové pásmo je doménou lidského hlasu, a tak jsem jich použil hned několik. The Persuasions (Chesky/In-Akustik) dokázali vytvořit v poslechovém prostoru velice věrnou iluzi živých interpretů. Fascinující přitom bylo, jak precizně je DAC ukotvil v prostoru – k tomu se ale ještě dostanu. Hlasy měly výborný základ, bylo slyšet, že jdou z hrudníků a že nejsou pouze hlavami bez těl. Sykavky má Mola Mola také v malíčku, jinými slovy je artikulace velejemná a obvyklá digitální ostrost se tu nekoná. Všechno je přitom zřetelné a jasné jako jarní den. Středy Tambaqui sice nejsou tak nápadné jako třeba u Rockna Wavelight DAC, to je však spíše dáno perfektním ukotvením na spodku, nežli jejich samotným množstvím. V důsledku tak Tambaqui působí velmi nenásilně a jemně a jeho vytříbenost pomůže strávit i méně povedené nahrávky.  

Příkladem může být třeba country Hillbilly Deluxe (Brooks & Dunn, Sony), kde bych tak zpackaný zvuk nečekal, když za ním stojí jména jako Doug Sax a Robert Hadley z The Mastering Lab, ale stalo se. Ukňourané country vokály obou hlavních protagonistů (milovníci této hudby prominou) jsou vytažené moc nahoru a navíc značně zkomprimované, takže působí sice dominantně, ale odtrženě od zbytku. Naštěstí, když pánové zrovna neexhibují, užijete si bohatě vrstvené instrumentace v pozadí. Přes Tambaqui byly slyšet všechny tyto nectnosti a přednosti, a to ještě zřetelněji než dříve, přesto jakýmsi novým, elegantnějším způsobem.

Spatial resolution

Holography
98
Soundstage width
98
Soundstage depth
98

Vrátím se znovu ke zmíněnému prostoru.  Ten je jedním slovem dokonalý, nejlepší, jaký jsem kdy slyšel od jakéhokoli digitálního zdroje signálu. Ambience v Rutterově Requiem (Hyperion Records, Polyphony Bournemouth Sinfonietta) ještě v tichu před prvním taktem vymezí prostor, který je široký a průzračně hluboký, a pak do něj s prvními tóny poskládá nástroje a interprety způsobem, který se dá srovnat snad jen s živým zážitkem. Je zajímavé, že u Tambaqui nemám pocit, že by bylo hudební pozadí kdovíjak ´černé´ v obvyklém recenzentském slova smyslu, je však neuvěřitelně klidné. Zvuky se tak z něj vynořují jako narýsované a ve zcela jednoznačných perspektivách a prostorových souvztažnostech, a to i party, které jdou z opravdové hloubi orchestru. Nejsou blíž, ale znějí fantasticky artikulovaně a jasně. Mola Mola Tambaqui je v tomto naprosto výjimečný přístroj.

Jednu mouchu jsem na Tambaqui přece jen našel. DAC sice umožňuje pracovat se svítivostí segmentů displeje, popřípadě umí displej zcela vypnout, regulace svítivosti se ale nevztahuje na bílé statusové LED diody, které zůstávají ostře svítit a potmě to působí rušivě. To se však dá jednoduše vyřešit zastíněním.

Podtrženo sečteno je Mola Mola Tambaqui nejlepší DAC, co jsem kdy doma měl, bez ohledu na cenovku.

P.S. Tambaqui má díky malým rozměrům poloviční plochu šasi, takže po pár hodinách provozu už docela hřeje. Nepočítejte proto s tím, že jej zavřete někam do skříňky, což by bylo nejen škoda, ale jeho životnosti by to neprospělo.

Price as reviewed:259 000,- Kč

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Associated components

  • Zdroj signálu: Accuphase DP-720, Mark Levinson No.519
  • Zesilovače: TAD M-2500, Leak Stereo 130
  • Kabely: AudioQuest Dragon Bass | Zero, Krautwire Numeric Digital, Krautwire MAX-S, Ansuz Signalz C2, Ansuz Signalz D2, Accuphase RCA, AudioQuest Carbon
  • Reprosoustavy:  TAD Evolution One E1, Sonus Faber Gravis I
  • Filtrace a síť: Block Audio Snakeblock, Shunyata Research Denali, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Nordost Qv2, Qk1 a QPoint, Stromtank S-1000 a S-2500 Quantum

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie