AYON CD-35 Signature SACD

MJ17.07.2017

Digitální komponenty

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s pokročilými funkcemi, a pokud je vám to ještě málo, můžete se vykašlat na předzesilovač a připojit CD-35 přímo do koncového zesilovače nebo monobloků – má totiž v sobě i excelentní analogový předzesilovač. Takže tu máme v podstatě tři přístroje v jednom za cenu, do které se nemáte šanci vejít, pokud byste sestavu skládali ze samostatných komponent. Třešničkou je ovšem hlavně zvuk, který CD-35 s přehledem řadí mezi top přehrávače planety.

100% reference

Function and form

85%
Ease of use
91%
Sound
90%
Appearance

Industriální černě anodizované hliníkové šasi má červeně podsvícená ovládací tlačítka na horní desce a do tmy svítící červený matrixový displej. Mysteriózně žhnoucí lampy, které je vidět skrze perforace ventilačních šachet tomu všemu dávají ďábelský vzhled - pokud zvažujte koupi CD-35, tak se ujistěte, že máte zařízení kam postavit, a že nad ním nic nebude – horní deska se po hodině až dvou provozu stává na dotek horkou a nad mřížky ventilací neudržíte ruku. Přívrženci lamp ví, o čem mluvím, když dodám, že se uvnitř nacházejí zdvojené triody 6H30 a 5687.

Horní desku přehrávače ale ani zablokovat nemůžete, protože CD/SACD disky se vkládají přímo na hřídel motoru shora. Disk je potřeba jednak uzamknout magnetickým clampem, jednak celou šachtu mechaniky uzavřít kouřovou polykarbonátovou pokličkou, jinak se nespustí proces načítání. Pak už jde vše jednoduše a svižně.

Ayon CD-35 je k dispozici v několika verzích: ta základní (CD-35 Standard) je plnokrevný CD/SACD přehrávač s regulací hlasitosti a digitálními a analogovými vstupy; ve verzi CD-35 Preamp k tomu ještě přibude vestavěný předzesilovač, a v top verzi CD-35 Signature chipy, které umožňují převzorkovávat PCM do DSD. Ayon používá japonské převodníky AKM, jeden na kanál, s volitelnou digitální filtrací, a zmíněnou možností upsamplingu do DSD128 a DSD256.

Nedokážu si představit sestavu, se kterou by Ayon nebylo možné propojit, ať už v analogové nebo digitální cestě. Konektivita je rozsáhlá, počínaje digitálními protokoly S/PDIF RCA, USB, I2S (Ethernet RJ45), BNC a AES/EBU, a konče analogovou klasikou RCA a XLR. USB vstup akceptuje PCM až do 32 bit / 356 kHz, a DSD až do DSD256. Pokud chcete, můžete přehrávačem krmit přímo koncový zesilovač nebo monobloky a volit si zisk předzesilovače páčkou vzadu (2.5V nebo 5.0V).

Bass management

Weight
92
Slam
89
Articulation
88

PCM: Co člověka hned od prvních tónů zaujme, je nasycenost zvuku, který je jakoby posazen o chlup níže. Hudba má tak vyšší hustotu, než na jakou jsme u většiny digitálu zvyklí a připomene spíše gramodesku, což činí zejména orchestrální party mnohem vzrušivější. Úvodní věta Rachmaninových Symfonických tanců se přes CD-35 prezentovala dravě, jakoby orchestru těsně před performancí zdvojnásobili odměny – tympánista o něco více přitlačil na paličky, dechy více naleštily mosaz a smyčce poposedly o pár centimetrů blíže k mikrofonům. Symfonická klasika tak dostala téměř rockový drajv. Nebylo to ale jen o chuti a nadšení, zvuk byl navíc velmi rozlišený a detailní, tak jak jsem to zvyklý slýchat u špičkových přehrávačů. To vše v už standardním PCM režimu, který můžeme dál vylepšovat!

Clarity & delicacy

Detail
90
Air
88
Transparency
88

DSD upsampling: Porovnání PCM s DSD256 upsamplingem má jedno úskalí, a to je hlasitost. Ayon je v tomto režimu přibližně o 3 stupně hlasitější (v hlasitostní škále vestavěného předzesilovače), a tak je potřeba hlasitost při přepínání do DSD256 ubrat, jinak člověk neporovnává to samé a hlasitější záznam bude už z principu hrát subjektivně lépe. I tak přinese DSD256 do muziky zklidnění, hudební nadhled, zejména do hloubky přehlednější a uspořádanější prostor, a mnohem přesněji vysoustružené zvuky. Byl jsem schopen lépe vnímat souvztažnosti mezi jednotlivými instrumentálními skupinami a jednotlivými hráči, kdy Ayon CD-35 každému přidělil jeho vlastní ambienci a posunul tak reprodukci zase o něco blíže ke skutečnosti.
Z mého pohledu je v zásadě zbytečné, aby CD-35 měl možnost DSD256 upsamplingu jako volitelnou, mohl by ji mít klidně defaultně ´natvrdo´, protože jakmile si na převzorkovaný záznam zvyknete, nebude vás už bavit poslouchat v běžném PCM. Překvapilo mne, že jak se mi líbil DSD256 mód, tak se mi nelíbil zvuk v DSD128. V mnoha ohledech mi připadal horší než PCM bez upsamplingu – byl příliš prezentní a pro mé uši méně přirozený. Je to pochopitelně ale věc preferencí, dokážu si představit, že určitá míra prezentnosti může pomoci rozsvítit temně znějící sestavy, takže jako obvykle je jen a jen na vás, co vašim uším lépe sedne.

Tonal accuracy

Timbre
90
Dynamics
88
Temporal resolution
90

Digitální filtry: Pokud vezmu Filtr 1 jako výchozí standard, dával mi Filtr 2 proti němu o něco kratší dozvuky. Krásně to bylo slyšet na skromně nástrojově obsazené, ale jinak brilantní Left Alone (Jiang Jianhua a jazzové trio, This is K2 HD Sound sampler), kde Filtr 1 nechal pravdivěji rezonovat desku piana, rozeznělou strunou, stejně jako bylo mnohem lépe slyšet podstatu erhu, což je tradiční čínský lidový nástroj, podobný houslím s pouhými dvěma strunami. Filtr 1 byl ale pro změnu zase o chlup měkčí, takže rocková muzika, zastoupená Kiss (Strutter´78 z dvojalba Double Platinum), se s Filtrem 2 zpevnila a díky kratšímu dozvuku i pročistila, takže zněla řízněji a úsečněji, což jí nadmíru slušelo. Rozdíl ale nebyl nijak velký, spíše šlo o nuance, a na drtivé většině hudebního materiálu se mi více líbila ´jednička´, takže z mého pohledu by se dal Filtr 2 opět v klidu vynechat. Na druhou stranu tyto a podobné možnosti experimentování jsou pro mnoho posluchačů lákavé, takže proč ne.

Spatial resolution

Holography
91
Soundstage width
91
Soundstage depth
91

CD versus SACD versus DSD256: V CD režimu je CD-35 nadmíru muzikální přístroj, který navíc umí parádní makrodynamické kontrasty. Když to jazzový ansámbl rozbalí od měkce zahraných partů až k pořádnému swingu, má Ayon tendenci nejen rozpohybovat vaše nohy, ale i rozhoupat lustr. Vy jen nasucho polknete – tak je to dobré.

Laterální, tedy levopravá prostorová scéna nemá chybu a i v předozadní rovině umí CD-35 skvěle prokreslený a hluboký prostor. Nevím, jestli za to mohou ty lampy uvnitř, ale pokud je prostor to, čeho si obzvlášť při poslechu ceníte, byl Ayon stvořen pro vás. Zvukové obrazy jsou malovány pevnými tahy, s určitou mírou rozmáchlosti a pompy, trošku jako v kině, kde jsou postavy na plátně větší než život sám; na druhou stranu je třeba si uvědomit, že drtivá většina toho, co slýchávám, má naopak tendenci zvukovou scénu miniaturizovat a v tomto ohledu je CD-35 jednoznačně lepším společníkem.

Jakkoli byl zvuk dobrý v redbook formátu, dobře nahrané SACD jasně ukáže, kde nechal u CD tesař pověstné díry. Pokud chcete vychutnat nativní DSD v plném rozlišení, je jedou z ideálních nahrávek Orchestrio Zurich a jejich Obrázky z výstavy (Exton). Pusťte si ji přes Ayon a jste tam, muzikanti sedí před vámi na židličkách, vaše zdi zmizí a jsou nahrazeny novým, dýchajícím prostorem. Nahrávka má neuvěřitelnou ambienci, která dokazuje, že i v puristických záznamech lze dosáhnout expanzívního prostoru a chytit jej na mikrofony bez jakýchkoli elektronických postprodukcí.

Co bylo ale mnohem zajímavější? Že se zvuk v SACD zase až tak moc nelišil od DSD256 upsamplingu. Znamená to, že Ayon SACD vrstvu nějak zanedbává, jako to dělají přehrávače typu Solution nebo Wadia? Ó ne, srovnáme-li s referenčními přehrávači, je SACD Ayonu neméně uhrančivé, a přepneme-li do PCM, zvuk se smrskne a ztratí kouzlo. Ayon CD-35 prostě dokáže technicky dobře provedeným upsamplingem iluzorně zvednout i reprodukci ´prachsprostých´ CD disků směrem k fluiditě a hladkosti. A to je, myslím, jedna z nejsilnějších stránek tohoto přehrávače.

Resumé je jednoduché: Vzhledem k ceně aspiruje Ayon CD-35 na jednu z nejlepších investic, kterou v high endu můžete udělat.

Price as reviewed:246 000,- Kč

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Associated components

  • Zdroje signálu: Accuphase DP-720 SACD, Accuphase DG-58
  • Zesilovače: Simaudio Moon Evolution 740P, Simaudio Moon Evolution 870A, TAD M2500, Jeff Rowland Model 201 monobloky
  • Kabely: AudioQuest Wild Blue Yonder, AudioQuest Redwood, Stealth Audio PGS-16, Stealth Audio Metacarbon, AudioQuest Vodka
  • Reprosoustavy: TAD Evolution One, Bowers & Wilkins 686S2, Canton Chrono 512
  • Filtrace a síť: Nordost Thor (modifikace), Synergistic Research Powercell 8 UEF SE, Nordost Valhalla, Block Audio Snakeblock

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie