USHER CD-7

MJ14.06.2009

Digitální komponenty

Přehrávač produkuje líbivý zvuk, který je silně návykový. Zapomenete na špatnosti a příkoří digitálu, což je v této kategorii opravdu vzácný jev, a začnete trávit dlouhé hodiny v jeho společnosti. Hledáte-li levný a dobrý přhrávač, CD-7 je jedním ze žhavých tipů.

Function and form

90%
Ease of use
36%
Sound
75%
Appearance

Že to Usher myslí s námi hifisty vážně, se odráží na naprosto perfektním řemeslném zpracování celého exteriéru přehrávače včetně takových vychytávek jako přesně soustružená nízkozdvihová tlačítka nebo laserem řezané logo a popisky, tudíž neriskujete, že se vám časem z čelního panelu něco smaže. Netradiční nožičky se zjednodušily při zachování plné funkčnosti (tedy vibračně oddělit přístroj maximálně od podložky) a nápadité řešení pomocí půlkruhové pryžové zátky vložené do hliníkových segmentů si samo o sobě zaslouží ocenění - přehrávač tak skvěle přilne k podložce a nehrozí, že jej nechtěně shodíte nebo posunete, a přitom máte o zamezení přenosu vibrací postaráno.
Všechno je přehledné, čisté a účelné, trošku evokující stříbřitou eleganci Densenů. Obdobně densenovský je i dálkový ovladač, který není určen dětem ani něžnějšímu pohlaví, neboť jeho hmotnost je značná a pokud máte skleněný stolek, je potřeba dávat pozor.

Zadní panel hostí zlacené RCA terminály (i zevnitř), optický a koaxiální digitální výstup a přepínač napěťových norem, síťová šňůra je odpojitelná. Takže základní standard, který stačí.

Bass management

Weight
76
Slam
50
Articulation
46

V CD-7 najdeme čtecí optiku od Sonyho (KSS-213Q), připevněnou na dvou ocelových lyžinách. Digitálně analogovou konverzi má na starosti 24bitů/192kHz sigma delta převodník Cirrus Logic (CS4398) a signál je poté vyveden na dva monofonní operační zesilovače OPA134PA. I ostatní součástky jsou prvotřídní včetně pětice kondenzátorů Rubycon opatřených vlastními chladiči.

Šasi představuje silný plech ohnutý do tvaru U, opatřený čelním a zadním panelem, které jsou k sobě staženy přes celou hloubku přístroje dvěma ocelovými tyčemi. Horní kryt se pak na to všechno nasouvá jako jakýsi šuplík a zabezpečuje se pouze vzadu třemi plastovými příchyty. Vskutku netradiční řešení jehož důsledkem je extrémní torzní tuhost celé konstrukce. Kupodivu ale konstruktérům unikla taková drobnost jako rezonancím extrémně náchylný horní kryt, který při poklepu vesele drnčí, čemuž se dá lehce odpomoci vnitřním nátěrem nebo nalepením tlumicího plátu. Také zbytek mechaniky (vyjma čtecí optiky) by mohl být kvalitnější než jen prostý plastový PC šuplík, kde musíte dávat pozor na umisťování disku, neboť prolis k tomu určený je poměrně mělký. To abychom jen nechválili.

Kupodivu se kvalita mechaniky nijak nepodepisuje na její funkci, právě naopak - šuplík vyjíždí velmi tiše a při provozu není mechanická část vůbec slyšet. Dokonce i když při přehrávání přiložíte ucho na horní kryt přístroje nejeví přehrávač ani známku toho, že se uvnitř točí disk. Tohle neumí ani mnohý drahý highend. CD-7 reaguje na povely svižně a přístup ke skladbám je téměř okamžitý, takže obsluha je pohodlná a příjemná.

Clarity & delicacy

Detail
50
Air
50
Transparency
44

Soundtrack k filmu Holy Smoke není zajímavý jen tím, že pochází z tvůrčí dílny Angela Badalamentiho. Skladbou, která celé dílko uzavírá je Primitive v podání výborné Annie Lennox. I když jde o kousek postavený především na syntezátorové elektronice, v mixu najdete i živé nástroje a hlavně skvěle sejmutý hlas zpěvačky, kterou snad není třeba představovat.

Nahrávka začíná několika údery na tabla, která mají poměrně značný dozvuk, působící, jako by byla jejich stopa nahrávána v katedrále. Další možnost je, že je dozvuk vytvořen uměle, což je pravděpodobné s ohledem na způsob prezentace vokálních partů. Hlas Annie Lennox je velmi atmosférický, plný emocí a jakéhosi uvnitř zakletého smutku. Paradoxem je, že i když je zpěvačka poměrně daleko ( sledujete ji z takové patnácté řady), přesto jasně slyšíte nádechy a vzduch deroucí se z jejích úst k mikrofonu, včetně obrovské prostorové ambience. Akusticky to zní značně nepravděpodobně, ale právě to dává kompozici punc neobvyklosti a výjimečnosti. Doprovodný sbor je ještě o kus dál, někde mimo sál, úplně na obzoru… Opravdu zajímavý efekt.

Tonal accuracy

Timbre
30
Dynamics
32
Temporal resolution
30

Hudba labelu ECM a Usher CD-7 spolu vytváří magický svět, který vyplní vaši poslechovou místnost včetně nejzašších rohů, ať už je to saxofon Jana Garbarka, cello Ketila Bjornstada, všemožné možné i nemožné nástroje Stephena Micuse nebo kompletní mnohohlavý Hillard Ensemble. Tenor saxofon zní v podání Usher CD-7 konejšivě a snově, vznáší se nad zvukovou scénou jako opar. Cello je veskrze dramatické a když se odváží do nejnižších registrů, CD-7 ho tam bez okolků následuje - objem basů, který Usher zprostředkovává, je v této kategorii nevídaný. Sice by mohly mít lepší definici, ale to bychom chtěli za ty peníze už moc.

Pro příznivce klasické hudby už zpráva tak dobrá není - témbru chyběl jakýsi solidnější základ - instrumenty jakoby byly připraveny o korpusy, tympán postrádal tělo, žestě razanci a atak, prostě to nebylo ono.

Spatial resolution

Holography
63
Soundstage width
66
Soundstage depth
66

Na dálkovém ovladači najdeme tlačítko na přepínání digitálních filtrů. Filtry jsou dva a prostřednictvím ovladače je můžeme přepínat i v průběhu přehrávání, což činí porovnávání snadným. V manuálu jsou označeny jako ´Sharp´a ´Slow´. V režimu Sharp je frekvenční charakteristika plochá prakticky až do 20kHz s následným příkrým poklesem , filtrace Slow snižuje úroveň vysokých frekvencí postupně, opět s totálním útlumem na 20kHz.

Rozdíl mezi oběma režimy není markantní a dle vyjádření Usheru má za úkol vyjít vstříc těm, kdo si chtějí přizpůsobit charakter té či oné nahrávky. Jedno je jisté - posluchač si s tlačítkem FILTER vyhraje. Po nekonečném experimentování s různými nahrávkami jsem nakonec vždy skončil v módu Slow, který byl subjektivně příjemnější, hladší. Například hlas výše zmíněné Annie Lennox dosáhl svých magických kvalit právě v tomto režimu, kdy byl vokál spojitější, fluidnější a barevnější, i když ztratil jemnou tranzientní obálku, kterou měl při zapnuté filtraci Sharp. Jedinou výjimku z pravidla přinesli Kraftwerk (Trans Europa Express), jejichž už tak computerově chladný a přesný zvuk získal přes Sharp ještě o něco více brilance a krystalické čistoty.

Price as reviewed:22 000,- Kč

Recommended resellers

Horizon Trading Prague, Praha, +420 222 715 959

PP HiFi Studio, Otrokovice, tel. +420 603 581 305

SK: Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Associated components

  • Zdroje signálu: Denon DCD-1500AE, Cambridge Audio Azur 840C
  • Zesilovače: Accuphase E-250, Usher P-307A a R1.5
  • Kabely: Crystal Silver Star, Oehlbach 2x2x6mm, Rapport
  • Reprosoustavy: Usher Dancer Mini One

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie