VAN MEDEVOORT CD460/DA468

MJ19.05.2015

Digitální komponenty

Spojení transportu CT460 a převodníku DA468 nepřináší žádná převratná řešení, ale staví na odzkoušených principech, které dotahuje poctivě udělanou konstrukcí. V zásadě se VM opírá o čtyři hlavní pilíře – dual mono uspořádání, datovou sběrnici Q-Link, profesionální mechaniku a rigidní konstrukci. Výsledek tak připomíná spíše studiový přístroj, než vyfintěné domácí hi-fi.

100% reference

Function and form

96%
Ease of use
81%
Sound
96%
Appearance

Celá topologie signálových cest je striktně dual mono, minimalizuje se tak vzájemné ovlivnění kanálů a dosahuje vynikajících hodnot odstupu signálu od šumu – se 126 dB patří kombo ke světové špičce. Transport CT460 je postaven okolo mechaniky CDPro2LF od Philipsu, etalonu v profesionální i komerční branži, s těžkým a robustním litinovým rámem. Van Medevoort mechaniku uchycuje k šasi přes pryžový silentblok, aby minimalizoval její propojenost se zbytkem konstrukce a neovlivňovalo se čtení dat.

Komunikaci mezi transportem a převodníkem zajišťuje obvyklá plejáda digitálních vstupů a výstupů – DA468 má na předním panelu 8 číslovaných tlačítek, které korespondují s očíslováním vstupů na zadním panelu. Uživatel tak nemusí přemýšlet nad zapojením a uvedení přístroje do provozu v jakékoli konfiguraci je dílem okamžiku – nádherná ukázka jednoduše efektivního řešení. Můžeme si vybrat mezi standardy SPDif RCA, AES/EBU, optický Toslink nebo USB. Van Medevoort k nim přidává ještě Q-Link/I2S, který od sebe oddělí data a masterclock. Budete k tomu ovšem navíc potřebovat čtveřici kvalitních a hlavně identických a stejně dlouhých koaxiálních kabelů, kterými propojíte příslušné vstupy a výstupy na zadních panelech přístrojů. Pokud máte kabely směrové, je potřeba dávat pozor na správnou orientaci taktovacího signálu (MCK), který jde z převodníku do transportu.

Bass management

Weight
90
Slam
86
Articulation
84

Ohromnou pochvalu si CT460 zaslouží za komfort práce s CD disky. Po odšoupnutí horního krytu se dostaneme do prostorné šachty, která nechává dostatek místa pro prsty, takže nehrozí, že byste diskem nechtěně škrtnuli o její okraje. Jednoduchost usazování disku podporuje i upravený centrovací trn mechaniky, který vás při nasazování disku vede, a rozměrný magnetický clamp, který téměř sám skočí do správné pozice. Zašoupnutím krytu se disk automaticky načte a to závratnou rychlostí. Van Medevoort CT460 je jedním z nejrychleji čtoucích přehrávačů vůbec. Nejenže ochotně načítá i nefinalizované CD-RW disky, ale načítá je raketovým způsobem, během vteřiny můžete hrát. Podobně je řešen i přístup ke skladbám prostřednictvím přímé volby z dálkového ovladače – stisknete číslo a hned hrajete, žádné vrčení, načítání či jiné pazvuky.

Clarity & delicacy

Detail
85
Air
85
Transparency
83

Když už jsem byl v tom, postupně jsem oba přístroje poslouchal propojené přes Toslink, AES/EBU i přes Q-Link a v podstatě nebylo co řešit – zatímco u prvních dvou se dalo mluvit o srovnání a výběru dle osobních preferencí poslouchajícího, Q-Link naprosto jasně a neoddiskutovatelně strčil ostatní do kapsy rozdílem minimálně jedné třídy. Zvuk je plně pod kontrolou a čistý, není co řešit. Když to přeženu, tak proti Q-Link je průhled do reprodukované hudby na úrovni výhledu z auta ve sněhové vánici.

Není bez zajímavosti, že ať pustíme do převodníku signál s jakýmkoli datovým rozlišením, interně DA468 všechno asynchronně převzorkovává na 24bit/192kHz. Pokud preferujete jiný vzorkovací kmitočet nebo bitovou hloubku, máte smůlu, vybrat si nejde.

Tonal accuracy

Timbre
82
Dynamics
83
Temporal resolution
81

Ať už jsem poslouchal Double Platinum od Kiss, Songs from The Road Leonarda Cohena nebo The Very Best of Enya, zůstaly jednotlivé nahrávky jasně kategorizovatelné podle období svého vzniku nebo techniky, s jakou byly pořízeny. Jinými slovy, CT460 + DA468 to tam sázely bez ohledu na to, jestli se to posluchači líbí nebo ne, žádná zahlazování, vylepšování, žádné milosrdenství – prostě transparence nejvyššího kalibru.

Přes CT460 a DA468 je doslova hromobitím Battle Hymns metalových Manowar - a to při zachování vysoce rozlišeného zvuku od nejhlubšího basu až po paličky, divoce tančící na hajtce. Basa jde opravdu hodně dolů, takže spolehlivě rozrezonuje všechny předměty v místnosti, a výšky jsou opravdu nahoru, tudíž neuškodí pár plyšových zvířat, strategicky pohozených na kritických místech prvních odrazů.

 

Spatial resolution

Holography
88
Soundstage width
88
Soundstage depth
88

Chcete-li maximalizovat zvukový přínos takového zdroje, jako je VM, nezapomeňte při plánování investic rovněž na kvalitní propojovací kabely pro Q-Link, což je nutnost - v testu byly na Q-Link použity kabely Actinote Aria.

Co nutnost není, je obejít firemní nožičky a proložit oba komponenty něčím lepším – já použil šestici Stillpoints Mini (tři pod převodník a tři pod transport) a rozdíl mezi „s nožičkami“ a „bez nožiček“ byl jako rozdíl mezi lístkem do páté a padesáté řady. Také je zvuku prospěšné neskládat Van Medevoorty jen tak na sebe, ale každému darovat samostatnou polici stojanu nebo je alespoň rozhodit vedle sebe, aby mezi nimi vznikala minimální mechanická vazba.

Další slyšitelný efekt mají napájecí kabely. Já experimentoval se čtyřmi sety – k dispozici byly originální Nordost Valhalla, Cardas Clear, Actinote Aria a Block Audio Snakeblock. V konkrétních podmínkách se mi jevila jako nejpřínosnější kombinace Valhally na převodníku a Snakeblock na transportu, která mi dala nejhlubší a nejdefinovanější bas, ale hodně zajímavá byla i dvojice Aria s hezky vrstvenou hloubkou prostoru, nebo dvojice Clear, kde zvuk dostal jasnější barevnou paletu, i když za cenu určité ztráty na razantnosti projevu. Chce to prostě jako obvykle trošku experimentovat a najít si tu svou rovnováhu.

Price as reviewed:216 000,- Kč

Recommended resellers

Audio Ranny, Praha, tel. +420 777 003 134

Associated components

  • Zdroje signálu: Accuphase DP-720
  • Zesilovače: Accuphase A-70, Van Medevoort PSQ-CAQ-PAQ
  • Kabely: Actinote Aria, Nordost Valhalla V2, Audioquest Redwood, Cardas Clear
  • Reprosoustavy: Bowers & Wilkins 802 Diamond
  • Filtrace a síť: Nordost Thor (modifikace), Nordost Valhalla, Block Audio Snakeblock

Gallery

ACCUPHASE DG-58

DG-58 je v současnosti nejmocnější digitální procesor od Accuphase. Nejde o to, že s jeho pomocí dokážete dostat úžasný zvuk, ale hlavně o to, že si tento zvuk doslova vytvoříte na míru svým představám. A pokud se představy změní, ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
98%

ACCUPHASE DP-720 SACD

Accuphase tu využil zkušenosti ze svého špičkového dělence DP-900/DC-900 a vtěsnal ho do jedné skříně, spolu s pár vylepšeními. Přehrávač je až fanaticky precizně vyrobený a smontovaný - všechno perfektně lícuje, po spojovacích ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
94%

AUDIOLAB 8300CD

8300CD představuje kombinaci předzesilovače, CD přehrávače a D/A převodníku (ESS Sabre DAC), všechno v jednom úhledném a kompaktním komponentu. Audiolab počítá s tím, že nejvhodnějším partnerem budou monobloky 8300MB, které pod ...

Recommended resellers

Horn Distribution, Praha, +420 272 656 485

Sound
44%

AUDIOQUEST Dragonfly Red

Originální USB převodník od Audioquest, minaturní DragonFly, se stal v roce 2012 malou audiorevolucí. O čtyři roky později tu už máme další vážky – verzi 1.2, verzi Black a nejnovější Red. V této recenzi jsem se soustředil na ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
48%

AYON CD-07s

Charakteristickým ´ayonním´prvkem je zvuková likvidita. Zvuk prostě teče, je viskózně spojitý, hlaďounký a plynoucí. Pro ty, kdo si pod tím neumějí představit nic konkrétního, to znamená jedno: dobře se to poslouchá. Vydržíte tak ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
63%

AYON CD-35 Signature SACD

Vlajková loď od Ayon je jedním z nejúžasnějších digitálních zdrojů, jaké si můžete pořídit. Ve verzi “Signature” dokáže plnohodnotně nahradit nejen CD přehrávač (včetně kompatibility s SACD), ale můžete jej využít jako špičkový DAC s ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
91%

AYON CD-5s

Ayon CD-5s není revolučně odlišný od CD-07s, který jsme poslouchali spolu s ním. Je jen ´referenční´, takže jsou jeho obvodová řešení a součástková základna dotaženy na maximum, a do toho všeho je přimícháno něco high-endové ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
77%
Zpět do kategorie