SYNERGISTIC RESEARCH Black Box

MJ22.02.2022

Subwoofery

Hi-fi komunita nesnáší černé skříňky. Ať jsou v tom trafa, cívky, kondenzátory, a ať se to proboha hlavně zapojuje do zásuvky. Co si ale počít s černou kostkou, která vypadá jako ultra-pasívní subwoofer – ale není subwoofer – a vůbec nikam se nezapojuje? Taková kostka bude zákonitě nenáviděná. Jenže ona funguje.

Function and form

100%
Ease of use
99%
Sound
100%
Appearance

Synergistic Research o Black Boxu říká tohle: Black Box je širokospektrální nízkofrekvenční rezonátor s UEF technologií, který efektivně eliminuje basové módy a umožní tak vaší místnosti správně reprodukovat informace na nízkých frekvencích včetně prostorového obsahu. Vychází z principu, že všechny frekvence ve slyšitelném pásmu jsou navzájem propojené svými harmonickými; Black Box harmonizuje nízké frekvence, středy i výšky pomocí matematického algoritmu, založeného na teorii sympatických rezonancí. Takže, například, když dostanete do fáze 20 Hz, vylepšíte si i všechny násobky 20 Hz, tedy 40 Hz, 80 Hz, 160 Hz a tak dále.”

Domnívám se, že zařízení o skromném vnitřním objemu necelých 9 litrů stěží může něco provádět s 20 Hz, ale beru to jako příklad a se Synergistic Research jinak naprosto souhlasím. Záznam zvuku většiny nástrojů lze skutečně vylepšit úpravou jejich harmonického spektra. Ucho je totiž schopno si základní tón ´domyslet´, pakliže jsou přítomny jeho vyšší harmonické. Dochází tak k jakési mentální rekonstrukci, v odborné literatuře zabývající se problematikou slyšení dobře popsané. Je zajímavé, že naopak to nefunguje. Příklad – zahraje-li nástroj základní tón někde v okolí 30 nebo 50 Hz a ořízneme mu vyšší harmonické, budeme zvuk vnímat jako zastřený a blátivý, nikoli jako energický, hluboký nebo průrazný. Black Box pro vylepšení vnímání basu v podstatě přebere základní tón a posílí právě jeho harmonické násobky. Pochopitelně na akusticko-mechanickém principu, nikoli digitálně, neboť v Black Boxu žádný aktivní prvek není. Výsledek ale není až tak nepodobný triku, který používají pro zprocesování nízkoúrovňového signálu třeba Yello, jejichž bas se vždycky tváří hlubší, než ve skutečnosti je.

Black Box vypadá jako kompaktní subwoofer. Je to vcelku nenápadná černá skříňka, která je ze všech stran kromě spodku pokrytá perforovaným plechem. Dovnitř není vidět, ani se tam nedá dostat, protože všechny hlavičky šroubů jsou odvrtané. Že tam něco je a že to vibruje poznáte, když tři a půl kilovým Black Boxem zatřesete. Skříňka spočívá na třech dodaných hrotech, které jsou vybroušené do opravdu velmi ostré špičky.

Synergistic Research doporučuje 1-3 Black Boxy do místnosti, přičemž na svých stránkách opět poskytuje výborně zpracované základní návody. Moje zkušenost s Black Boxy říká: návody jsou dobré pro ověření, že Black Box skutečně funguje, ale chcete-li jeho efekt zmnohonásobit, dejte si práci s nalezením toho svého umístění.

Bass management

Weight
99
Slam
99
Articulation
99

Tyhle nikam nezapojující se pasívní prvky mají pár ohromných výhod. Nepotřebujete extra kabely, nepotřebujete extra zásuvky, po zemi se nikde nic nemotá. Dobře se rovněž zkouší – přinesete je, umístíte je, poslechnete něco, odnesete je, poslechnete znovu. Když se do umístění s Black Boxem trefíte, zajásáte, protože to hraje lépe. Když si nejste jistí, jestli to lépe opravdu hraje, Black Box odnesete. Pak ho zase honem rychle přinesete, protože najednou bez něj nemůžete být. Důležitá při zkoušení tohoto zařízení je jedna věc: když chcete zjistit, jak to hraje bez něj, musíte Black Box odnést z místnosti pryč, nepostačuje přes něj jen přehodit deku.

Jsem systematický člověk, a tak jsem s Black Boxem poctivě postupně prošel všechny doporučené pozice, jakožto i další pozice pro případ „co kdyby“. Najdete je dole v obrázkové příloze. Pro začátek jsem použil kontrabas v Trouble is The Man z posledního alba Patricie Barber Clique (Impex SACD). Nějaké předtím nebo potom tu vůbec nebylo k diskuzi – zvuk basy se měnil podle toho, kde se Black Box (BB) v místnosti zrovna nacházel. Když to shrnu ve stručnosti, tak čím blíže byl BB k čelní stěně, tím kontrabas ztrácel víc sílu a pevnost. Čím byl BB dál do místnosti směrem k zadní stěně, tím naopak jako by basu subjektivně nabývalo až do bodu, kdy se dostal do úplné disproporce se zbytkem ansámblu. U bicích se to projevilo tak, že se s Black Boxem posunuly lehce doprava a dostaly lepší ´hloubku´. Je to blbost, protože zrovna v této nahrávce žádná reálná prostorová perspektiva není, nicméně alespoň její iluzi to vytvořilo znamenitě. Hlas Barber, z toho jsem měl strach největší. Nicméně po vytunění finální pozice Black Boxu (na přiloženém obrázku označeném červenou tečkou), neztratil vůbec nic ze své artikulace, naopak jako bych ještě přesněji vnímal hloubkový maping a slyšel i masu vzduchu, co měla zpěvačka za hlavou. Piano z Black Boxu benefitovalo taky a stalo se ještě pianovitější, o čemž jsem se snadno přesvědčil přenesením BB o dvě místnosti dál. Bez něj byl zvuk sušší a měl menší imerzívnost, když použiji slovo, které se teď hodně skloňuje v souvislosti s virtuální realitou. Přesně tohle slovo na přínos Black Boxu v jeho finální pozici sedělo.

Clarity & delicacy

Detail
99
Air
99
Transparency
99

Vím, že je to u černé pasívní skříňky zvláštní, ale jako u všeho od Synergistic Research záleží i u Black Boxu na centimetrech. Posunete ho z ideální pozice o šířku prstu jinam a zvuk se změní. Do úplně finální pozice jsem se dostal zhruba po čtyřech hodinách práce, kdy jsem si přínos BB ověřil na všemožných žánrech. U všech to byl posun směrem dopředu. Fajn, další Black Boxy totiž čekaly. Zapomněl jsem totiž říct, že jsem nashromáždil doma celkem 5 kusů. Když experimentovat, tak pořádně.

Zajímavost přišla hned s Black Boxem č.2. Když se dostal úhlopříčně přes místnost od č.1 přes místnost, bas zmizel. Jako kdybych měl najednou regálové reprosoustavy. Kontrabas najednou zněl jako struny, natažené na násadě od smetáku – drnčely, ale to bylo tak všechno. I tohle je důkaz, že Black Box funguje a dokáže z místnosti energii odsát. Nalezení místa pro druhý BB nebylo až tak těžké, v podstatě jsem zopakoval celý proces prozkoumávání místnosti a vynášení BB ven z ní ještě jednou. Se dvěma Black Boxy ve finálních pozicích jsem ale zaregistroval úplně něco jiného než ´dvojnásobně lepší bas´. Pořád jsem ještě byl u Clique a najednou jsem začal slyšet více z ambience okolo nástrojů a markantně se vylepšila plasticita vršku. Kontury basu zůstaly zhruba nastejno, jen jako by se malinko zkrátila doba dozvuku na spodku a jednotlivá zabrání za struny se tak méně slévala. Rychle hraný kontrabas v This Town měl slyšitelně lépe oddělené noty. Ale jak říkám, zlepšil se hlavně vršek – činely jako by byly mosaznější, byla slyšet lépe jejich akustika a způsob, jakým se chvějí v prostoru. Podobně i každý úder paličky na buben dostal svoji vlastní prostorovou iluminaci, studiově přidané echo bylo čitelnější, právě díky kratší dobu setrvávajícímu basu. Právě prostorový realismus byla asi největší přidaná hodnota Black Boxu č.2.

Tonal accuracy

Timbre
99
Dynamics
99
Temporal resolution
99

Že BB dokáže fungovat jako pasívní subwoofer jsem už naznačil – v některých umístěních se bas stane prominentnějším, důraznějším. Zcela jistě to není tím, že by nějaký bas vysílal, spíše se domnívám, že pohltí něco energie na středech a tím způsobí jemnou ekvalizaci ve prospěch basu. Buď jak buď, ucho to registruje jako silnější bas. Hezky to bylo slyšet na duetu Alison Krauss a Johna Waitea v Missing You (Rounder), kde je i tak baskytara docela prominentní. Změnou umístění obou Black Boxů od ideální polohy jsem si mohl vybrat, jestli ji chci „utáhnout a vyrýsovat“ nebo z ní udělat megabas.

Antoliniho Arabian Desert Groove (Knock Out 2000, In-Akustik) je jednou z nejbrutálnějších tortur pro basové měniče i zkouška toho, kam až můžete zajít s hlasitostí, než to vzdají buď jejich závěsy, nebo vaše uši. Mám na tom CD vyznačenou maximální možnou hlasitost s tím, že jak se zlepšuje systém, ji postupně během let zvedám. Když kouknu na štítek, tak v roce 2021 jsem mohl Arabian Desert Groove poslouchat o celých 7 dB hlasitěji, než mě pustil systém v roce 2011. S Black Boxy jsem zvedl hlasitost o další 1 dB a zvuk byl famózní, drtivě apokalyptický, a přitom čistý a pevný jako skála.

Spatial resolution

Holography
99
Soundstage width
99
Soundstage depth
99

Zbývaly ještě další tři Black Boxy. Zkoušel jsem jeden po druhém v mnoha umístěních. Zkoušel je zvednout na stěny. Zkoušel jsem je dát pod strop do rohů. Zkoušel jsem je vyskládat na sebe jako věž. Nenašel jsem uplatnění ani pro jediný další. Občas se mi zdálo, že je to lepší, ale už to nebylo přesvědčivé, tak jako s prvními dvěma. Jeden byl senzační, dva famózní, tři a více bylo už prostě moc.

Nastal čas na finální zkoušku, odinstalace jednoho po druhém. V dramatické Zombies in Coach, což je výborně nahraný Abbey Road soundtrack k filmu World War Z (Marco Beltrami, Warner), kde dechy jsou jako trouby z Jericha a orchestr se valí jako tsunami, zmizela s každým odneseným Black Boxem polovina zombíků. Když jsem odnesl obě černé skříňky pryč, nezbyl tím pádem žádný a muzika zněla v porovnání se stavem předtím najednou vyčpěle a nezajímavě. Jestli tohle dokážou dvě kovové krabice, tak Brad Pitta k záchraně světa nepotřebujeme.

Z výše uvedeného – doufám – vyplynulo, že dva Black Boxy zůstaly. Od té doby si muziku zase o něco víc užívám.

Price as reviewed:49 000,- Kč

Recommended resellers

Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Associated components

  • Zdrojový komponent: Accuphase DP-720, Musical Fidelity M6scd
  • Zesilovače: TAD-M2500
  • Interkonekty a reprokabely: Ansuz Signalz C2, Krautwire MAX Pro, Krautwire Numeric Digital, AAI Mestoso XLR, AudioQuest Dragon Zero | Bass
  • Reprosoustavy:  TAD Evolution One E1
  • Filtrace a síť: Shunyata Research Denali, Stromtank S-1000, Ansuz Mainz C2, AAI Maestoso, Synergistic Research Atmosphere Level 2

Gallery

BOWERS & WILKINS DB-1

Bowers & Wilkins nejenže postavil subwoofer, který patří ke světové špičce, ale subwoofer, který tuto špičku sám představuje. Z pohodlí svého oblíbeného poslechového křesla a s notebookem na klíně měníte charakter zvuku v reálném ...

Recommended resellers

Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877

Jasyko, Brno, 541 210 108

Sound
96%

ELAC Adante SUB3070

SUB3070 je prvotřídní subwoofer. Odhlédnu-li od brutálních jednotek velikosti lednice, které nabízejí některé specializované highendové značky, je tento ELAC dost možná jedna z nejzajímavějších  voleb, jak dostat do poslechového ...

Recommended resellers

Dreamaudio, Bratislava, +421 907 838 806

Sound
98%

KEF KC62

Takže copak tu máme? Mrňavou černou kostku, co je těžká jako černá díra a na jejíž protilehlých stranách jsou dva spřažené reproduktory. Tak kostka je celá z hliníku, jen šrouby okolo měničů zakrývá plastový rámeček. Celé to není moc ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Sound
77%

KEF Kube 8b

Tato recenze subwooferu Kube 8b – mimochodem moc pěkného – je pojatá tak trochu jinak. O subwooferech a jejich správném nastavení jsme napsali už spoustu stránek, nicméně z dotazů, které dostáváme, se nezdá, že by to padalo na ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Sound
45%

SONUS FABER Gravis I

Gravis I napřímo vychází z modelu Sumiko S.5, s nímž až na detaily sdílí téměř vše. Přibyla kůže, loga Sonus Faber a menší, ne až tak podstatné, změny v ovládací elektronice. Naproti tomu zmizela horní destička s prosvíceným logem. ...

Recommended resellers

EP Audio, Praha, tel. +420 323 605 088

Sound
73%

SVS SB-3000

Vycházel jsem z mých předchozích zkušeností se špičkovými subwoofery od Velodyne, Bowers & Wilkins a REL a očekával přibližně stejnou proceduru. Jistě, základy jsou všude stejné, ale práce s SVS byla jednoznačně nejpříjemnější a ...

Recommended resellers

High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

Sound
97%

SYNERGISTIC RESEARCH Black Box

Hi-fi komunita nesnáší černé skříňky. Ať jsou v tom trafa, cívky, kondenzátory, a ať se to proboha hlavně zapojuje do zásuvky. Co si ale počít s černou kostkou, která vypadá jako ultra-pasívní subwoofer – ale není subwoofer – a vůbec ...

Recommended resellers

Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
99%
Zpět do kategorie