FYNE AUDIO F500SP

MJ20.03.2022

Reprosoustavy stojanové

Písmena SP v názvu novinky od Fyne Audio odkazují na Special Production variantu standardního modelu. Přestože patří tato nevelká stojanová reprosoustava k těm levným. Za sebe mohu říci, že mi navzdory tomu připadá jejich cena podstřelená.

100% reference

Function and form

100%
Ease of use
58%
Sound
100%
Appearance

Nedávno jsem recenzoval sloupový model Fyne Audio F501 ze stejné série, takže zájemce o konstrukční detaily odkážu tam a zaměřím se pouze na odlišnosti, které prémiová varianta SP vůči standardu má.

Ve zkratce lze říci, že z F500 zůstalo jen dřevo, protože měniče, výhybka, dráty uvnitř, a dokonce i podstava jsou převzaté z vyšší modelové řady 700. Jednopalcový hořčíkový výškový reproduktor, sídlící uprostřed 15-centimetrového středobasového konusu, tvoří koncentrický IsoFlare systém. Výškový měnič má v F500SP upravený zvukovod, zohledňující rozměry čela nižší řady. Podstavu, která slouží současně jako 360° difuzér pro dolů vyústěný basreflex, oddělují čtyři hliníkové nohy, výhybka používá výběrové součástky, vnitřní kabeláž je postříbřená měď od Van den Hul, a Fyne Audio nezapomnělo ani na nový detail loga, které je tentokrát kruhovým odznakem. Osobně se mi více líbily designové detaily standardní řady 500, ale budiž. Bi-wiringové terminály vzadu patří k těm kvalitním, a pokud chcete, můžete šasi středobasového reproduktoru uzemnit na speciální svorku.

Fyne Audio F500SP jsou 8-ohmové reprosoustavy s výbornou citlivostí 90 dB, specifikované do rozsahu 42 Hz – 34 kHz (-6dB). To všechno jsou na stojanovou reprosoustavu pozitivní čísla a neměli byste narazit na problém při výběru zesilovače. O tom ale ještě jednou později.

Bass management

Weight
48
Slam
55
Articulation
51

Když jsem měl doma větší bratříčky, podlahové Fyne Audio F501, doslova mě uhranuly. Ne, dokonalé nebyly, nicméně dokázaly šikovně obejít limity své kategorie a přidat cosi navíc. To cosi byla parádní živost a iluze koncertní atmosféry, a hloubka a transparentnost prostoru, ve které excelovaly zejména hlasy, ale nejen ony. Malé F500SP – jakožto stojanová verze F501 – jsou ochuzené na spodku, jenže i tady máme navíc výše zmíněná vylepšení, a ta jsou jednoznačně slyšet.

Přes malé F500SP se hudba lije, tepe, bublá a vře, a rytmické nahrávky jako Navvie od Lunatic Soul jsou ten typ materiálu, který nenechá přes Fyne Audio vaše nohy v klidu. Emotivní stránka hudby je to, co F500SP umí na jedničku, a když se nad tím zamyslíte, tak to je vlastně jediný atribut, který by měl být cílem high-endu. Cože, napsal jsem high-endu? Vlastně proč ne, je načase se vykašlat na zažitá klišé diktovaná cenovkami a nahlížet na komponenty jen z pozice toho co umí. High-end je koneckonců vágně definovaná kategorie a levné stojanové F500SP by před dvaceti lety klidně mohly být überreferenzspitzenklasse v libovolném německém magazínu.

Clarity & delicacy

Detail
94
Air
85
Transparency
75

Hlasy, jak jinak, jsou v podání F500SP úchvatné. Dokonce ještě úchvatnější než přes F501 a může za to právě lepší osazení. Textury jsou u F500SP ještě exaktnější a jemnější, artikulace naprosto precizní, jako vykroužená tvořítkem. Za něco takového by se nemusely stydět beryliové nebo diamantové měniče. Zvuk je konkrétní a pevný, jednoznačně usazený v trojrozměrné scéně, a když se rytmika přelije do abrazívních kytar (jsem zpět u Lunatic Soul), rozlišení neubude, jemnosti taky ne, nikde se neobjeví ani stopa po nějakém tahání za uši nebo ostrosti, a přesto je zvuk správně metalově nabroušený a nerozhodí jej ani vysoká hlasitost.

Tonal accuracy

Timbre
50
Dynamics
52
Temporal resolution
71

Podle toho jako ustavíte F500SP v poslechovém prostoru, můžete si užít buď relaxovaně průzračného a přesného zvuku, nebo brutálně precizního projevu, kdy v orchestru uslyšíte i vlas spadlý na zem. V tomto – tedy v náročnosti na pečlivé zakomponování do místnosti – si mohou podat ruku s F501. Zajímavá je ještě jedna věc – stejnou míru transparence z Fyne Audio F500SP dostanete při poslechu potichu i při poslechu nahlas. I na -70 dB (na displeji připojeného integrovaného Accuphase), což je hladina hlasitosti, kterou byste použili při půlnočním poslechu v kojeneckém ústavu nebo extrémně nenávistných sousedech, byla Down by The River to Pray od Alison Krauss senzačně prokreslená a absolutně živá. To není obvyklá věc a reprosoustav, co tohle umí, moc není.

Spatial resolution

Holography
75
Soundstage width
74
Soundstage depth
76

Hammondovy varhany jsou jedním z pozoruhodných hudebních vynálezů počátku 20. století. Zvuk generují harmonickou syntézou sinusových vln, vznikajících otáčením mechanických kol v elektromagnetickém poli. To ve spojení s Leslie reprodukčním systémem vytváří charakteristický chvějivý zvuk, který si tolik oblíbily rockové kapely psychedelického období šedesátých let, Yes a Pink Floyd počínaje a Deep Purple konče. A hammondky, s vervou hrané německou kouzelnicí Barbarou Dennerlein, byly přes malé F500SP doslova pestrobarevné. Zvuk byl tekutý a spojitý, chvějivě vzrušivý, a tak analogový, jak to ze žádných jiných kláves člověk nedostane. Zásluhu na tom měl pochopitelně i spolupracující zesilovač, který – podle všech obvyklých měřítek – není k Fyne Audio F500SP „adekvátní“. Já však tvrdím, že adekvátní je jen to, co je v uších posluchače. Takže se obecnými měřítky neřiďte a chcete-li vlastnit něco z pětistovkové řady Fyne Audio, dopřejte tomu ten nejlepší zesilovač, co si můžete dovolit. Bez ohledu na cenu.

Je jasné, že hluboký bas v F500SP nebydlí. Basreflexová ozvučnice, laděná na 53 Hz, vás s dopomocí místnosti pustí jen o málo níž a tak se elektrická basa v Antoliniho Jammin´ (Knock Out 2000, InAkustik) zastaví někde těsně před tím, co bych nazval basový objem. Na druhou stranu existuje spousta reprosoustav, které sice mají basový objem, ale na středech a výškách nesahají malým Fyne Audio ani po kotníky. Doporučení je proto jasné – pořiďte si k nim subwoofer nebo dva nebo tři, dobře jej s nimi svažte (nemyslím provazem ale frekvenčně a fází) a pak už se můžete jen usmívat. Garantuji vám, že výsledný zvuk bude geniální.

Price as reviewed:44 000,- Kč

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Associated components

    • Zdrojový komponent: xDuoo XT10T II, Musical Fidelity M6scd (DAC)
    • Zesilovač:  Accuphase E-5000
    • Interkonekty a reprokabely: AAI Maestoso, InAkustik Toslink
    • Reprosoustavy: Fyne Audio F501, Fyne Audio F500SP, Fyne Audio F1-5
    • Filtrace a síť: Nordost Qb8, Nordost Valhalla V2, Nordost Frey, IsoTek Extreme

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Tango 85

"Třípásmová kompaktní reproduktorová soustava. Díky své velikosti je snadné ji začlenit do nábytku, připevnit držákem na stěnu či postavit na stojan. Díky svému výkonu je schopna ozvučit prostory od malých obývacích pokojů po učebny, ...

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
18%

AQ Passion Orca

Passion Orca představuje nejvyšší stojanový model od českých Acoustique Quality. Jako každá správná vlajková loď ani Orca nenechává ve své elektromechanické soustavě nic náhodě - každý konstrukční detail je dotažen na maximum, snad ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
84%

ATOHM GT 1.0

S Atohm je potřeba zacházet jako s lupou, která poskytne majiteli neobvyklý vhled do poslouchané muziky, téměř z pozice mixpultu. A tento vhled oplývá náramnou mírou transparence, čistoty a explozívní dynamiky. Bylo to, jako by si ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
59%

AURUM CANTUS Leisure 3SE MkII

Provedení prostě nemá chybu a většina soustav stejné cenové kategorie může jen zahanbeně pokukovat z povzdálí. Když zavřete oči a přejíždíte rukou po povrchu kabinetu dojdete k závěru, že jde o extrémně hladký a těžký monolit. Může ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
60%

BOWERS & WILKINS 685 S2

Testovaný pár byl v křídově bílé matné folii, což je v době vysokých lesků nejen osvěžující, ale i praktické - nemusíte se obávat otisků prstů a ani prach není tolik vidět. Navíc bylo od prvních tónů jasné, proč má Bowers & Wilkins ...

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
40%

BOWERS & WILKINS 686 S2

Jde o slušný malý monitor, který, pokud jej netlačíte do nadlidských výkonů, přehraje s přehledem celou vaši sbírku a udělá vám radost. V případě Bowers & Wilkins čekáte za své peníze odpovídající zvuk a tady to platí beze zbytku.

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
38%

BOWERS & WILKINS 805 Diamond

Na rozdíl od předchozích řad B&W, které mne nikdy příliš neoslovovaly, musím konstatovat, že se novinkové Diamondy povedly. Hmm, vyznívá to docela vlažně, takže znovu: nové Diamondy jsou vynikající reprosoustavy, které v daném ...

Recommended resellers

Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877

Jasyko, Brno, 541 210 108

Profimedia, Opava, 553 759 017

Sound
75%
Zpět do kategorie