FIFTY YEARS OF LIGHT AND DARKNESS

Michael Jackson is an icon. From a poor boy he became the King of The Pop, the king of music stardom. He was worshipped by many and damned by some others. His weirdness and naivity made him exposed to manipulators. His sudden death in the middle of his career restart preparations was unexpected and rasied many speculations. There will be no other like him, that's for sure. 

 

R3-FRONT-Jackson

This article is NOT available in English. Please use Google translator to get an idea. Sorry for any inconvenience.

Šedesátá

MJJ neboli Michael Joseph Jackson to nemá zrovna lehké. Jako jedno z pěti dětí zažívá dril přísného otce a sektářsky orientované matky. Joe Jackson má velmi svérázné výchovné metody, které Michaela poznamenávají a ovlivňují jeho celý další soukromý a citový život. Dětství, které mu uteklo pod rukama a které prakticky neprožil, se snaží si vynahradit v dospělosti a zákonitě zůstává nepochopen a osamocen, ke konci své kariéry pouze popotahován mocnými nitkami showbyznysu. Únikem z temnoty dnů se mu stává hudba, ke které je veden, když se Joe Jackson snaží prosadit hudební skupinu složenou z jeho sourozenců.
Na konci šedesátých let vychází pod hlavičkou The Jackson Five na značce Motown (to bylo Michaelovi jedenáct) první singl, z něhož se všechny písně postupně střídají na vrcholu žebříčku Billboard. Díky svému nesmírnému pohybovému nadání se mladý Michael stává magnetem vystoupení skupiny a začíná se mu rýsovat slibná budoucnost.

Sedmdesátá

První polovina následující dekády, stále pod taktovkou Motownu, je ve znamení postupně klesající popularity The Jackson Five a snah Michaela se vymanit z pout seskupení a prosadit se sólově. Nicméně ještě dalších několik let fungují sourozenci, tentokrát na labelu CBS (pozdější Epic) jako The Jacksons a dohromady nebo každý zvlášť chrlí jedno album za druhým se střídavým úspěchem v amerických žebříčcích.
Rozhodujícím zlomem se stává pro Michaela setkání s producentem Quincy Jonesem, z něhož vzchází skvělé platinové album Off The Wall. V kontextu hudební produkce 70. let jde o důležitý mílník pro černé R&B muzikanty, zejména když deska bere útokem do té doby bílým vyhrazené American Awards. Michaelovi se daří podepsat s labelem Epic bezprecedentní kontrakt na 37% ze zisku. Ani Off The Wall však nedává tušit nic o tom, co se stane o tři roky později.

Osmdesátá

Rok 1982 je pravděpodobně tou největší hudební událostí v celé historii popu - vychází Thriller. Jedním z hnacích motorů úspěchu alba je bezpochyby správné načasování a prezentace videoklipů, zejména titulní písně - temný záhrobní svět, vynesený do světel ramp na pozadí rychle se rozvíjejícího domácího videa, se stal ideální živnou půdou pro bleskový a masívní úspěch. Televizní stanice i rádia omílají celý rok hity jako Billie Jean, Thriller a Beat It až do omrzení a z Jacksona se stává nejen první černý interpret, kterého Amerika skrze MTV bere na milost, ale i interpret, který posunuje všechny doposavadní hvězdy do svého stínu. Fantastická choreografická čísla živých vystoupení, bíle rukavice, moonwalking a osm cen Grammy za jediný večer nenechává nejmenších pochyb o tom, kdo je v popu novým králem. Thriller je až do dnešních dnů nejprodávanějším albem v historii hudby vůbec - se 110 milióny prodaných kopií si drží brutální náskok i před takovými jmény, jako jsou The Beatles, Led Zeppelin nebo Pink Floyd, prodeje jejichž nejlepších opusů se pohybují stěží za hranici 30-40 miliónů.

V průběhu přípravy tanečních čísel k Off The Wall si Michael způsobuje zranění nosu, které se stává důvodem k prvnímu a posléze i několika dodatečným chirurgickým zákrokům. Při natáčení klipu pro Pepsi po úspěchu Thrilleru je tu další nehoda - popáleniny druhého stupně od pyrotechnických efektů - což si žádá další plastické rekonstrukce, stejně jako léčba souvisejících kožních onemocnění a alergie na světlo, které způsobují částečné vyblednutí kůže na jeho obličeji. Vzniká mýtus o plánovité chirurgické přeměně a média se začínají více než hudbou živit na senzačních zprávách o povedených a nepovedených operacích, spánku v kyslíkovém stanu a podivných stravovacích návycích. Sám Jackson přiznává dodatečné kosmetické úpravy svého zevnějšku a oficiálně nepopírá ani ostatní spekulace - lidé jsou zmateni, nikdo netuší, co z toho je plánovitý marketing, a co skutečnost.

V roce 1987 se objevuje Bad a podobně jako Thriller celý další rok ovládá hudební žebříčky singly I Just Can't Stop Loving You, Bad, The Way You Make Me Feel, Man in the Mirror, Smooth Criminal a Dirty Diana. Album podporuje do té doby nevídané koncertní megaturné a superstar září naplno.

Devadesátá

Pro Michaela pomalu ale jistě nastává postupný sestup ze závratných výšin. Nedaří se mu zopakovat hudební úspěch předchozích alb a na výsluní zůstává spíše mediálním bouřím - je obviněn ze zneužívání dětí, potají si bere dceru Elvise Presleyho Lisu Marii, se kterou se o dva roky později rozvádí a plánuje druhý sňatek se zdravotní sestou Deborah Rowe, která mu dá dvě děti. Ani toto manželství však nepřežije přelom tisíciletí, stejně jako žádná z nahrávek z devadesátých let - Dangerous, HIStory a remixová Blood on the Dance Floor - není plnokrevným následníkem Thrilleru nebo Bad. Michael sice zůstává ve středu showbyznysu, ze kterého vzešel, ale musí se o svůj post dělit z novými vycházejícími hvězdami; svět dává přednost grungeovému rebelanství Nirvany a silné vlně sociálního černošského rapu před Jacksonovými výzvami k záchraně deštných pralesů a života na zemi.

R3-Michael-Jackson-Front-Cover
Milénium

Poslední studiové album Invincible z října 2001 provází roztržka s labelem Sony, který Michael obviňuje z rasisimu a nedostatečné propagace svých nahrávek. Deska nakonec vychází opět u Epicu, dostává se do čela žebříčků a sklízí značný úspěch u kritiky. Navzdory tomu se stává ´jen´ multiplatinovou a nedává Jacksonově kariéře tolik potřebný impuls k návratu na špičku, pouze jej udržuje na hranici mezi popularitou a bulvárním vykořisťováním. To druhé podporují další záchranné plastické operace kvůli bortícím se zásahům z osmdesátých let a zatčení policí na vlastním pozemku ranče Neverland kvůli obvinění ze zneužívání nezletilých. Mašinérie, která se živí na Jacksonově popularitě postupně tahá nahromaděné jmění z celého stroje ven a zpěvák je dokonce nucen zorganizovat aukci za účelem zlepšení své okamžité finanční situace.

Poslední rok

V září 2008 v Londýnské 02 aréně ohlašuje impérium Michaela Jacksona comeback. Je naplánována série původně 10 (pozdějí rozšířená na 50) megakoncertů pod hlavičkou pilotního singlu This Is It. Všechny koncerty jsou během několika málo hodin beznadějně vyprodané, marketing jede naplno. Na stránky časopisů prosakují záběry ze zkoušek a mluví se o senzaci desetiletí. Pouhé tři týdny před datem prvního vystoupení, 25. června 2009, je nalezen Michael bezvládný na podlaze pronajaté vily v Los Angeles. Světlo ustupuje tmě, tentokrát už napořád.

Slabou útěchou zdrcených fanoušků se stává film This Is It, který se objevuje v říjnu v kinech, zachycující atmosféru přípravy koncertního turné. Objevují se spekulace o tom, že se film pouze snaží zamaskovat realitu o totálním zpěvákově vyčerpání, přehlíženém celou produkcí, a dokonce i obvinění z vědomého zneužití Jacksona k finančnímu prospěchu organizátorů (některé teorie najdete na stránkách http://www.this-is-not-it.com/.

Thriller a ti druzí

Pokud bychom měli vybrat jedno jediné album pro naši rubriku audiofeel, není nejmenších pochyb o tom, že by to byl právě Thriller. Deska je vytříbená obsahově i zvukově, i když pozdější Bad se svou hvězdnou produkcí došlo ještě dál.
Thriller vyšel jak na vinylu, tak v digitálních reedicích mnohokrát, ale zatím sny příznivců perfektního zvuku naplněny nebyly a musíme čekat dál a doufat. Zůstává otázkou, co všechno je na původnch páscích zakleto a co si pouze myslíme, že tam ve skutečnosti může být.
Přívrženci vinylu nechť hledají některé tipy na to, jak najít originální a další cenné exempláře Thrilleru, například zde.

Ti, co jsou odkázání na digitální média, mají víceméně smůlu: původní vydání na CD (Epic, EPID52961752) z roku 1982 je neposkvrněným počinem - nahrávka není nijak manipulovaná, nenajdete v ní kompresi ani clipping, jde prostě jen o čistý transfer z vinylu na CD, a to se všemi pozitivy a negativy, které k tomu patří. Je ale také pravda, že oproti dobře remasterovaným kouskům ze stejného období album není zvukově tam, kde by být mohlo - zvuk má slušnou dynamiku, chybí mu ale více vzduchu a potřeboval by i vyčistit a tu a tam pošťouchnout - volá tedy po opravdu povedeném remasteringu. Ten však jako naschvál nepřichází.
Remastery (třeba ten z roku 2001) jsou, přesně jak to diktuje trend, odbyté a děsivě komprimované, bez dynamiky a se zvýšeným prahem šumu v pozadí, jednotlivé detaily se ztrácejí v černobílém hluku a nahrávku si tak vychutnáte pouze na sluchátkách v obchodním domě. S dynamickým rozsahem na hranici 8dB toho prostě o moc víc nenaděláte.

Pořád lépe z toho vychází edice nazvaná jako 25th Anniversary (mastering Chris Athens, Sony CD85930 a 504422), která vyšla v roce 2008 na CD a expandované CD/DVD verzi, jakož i na vinylu. Dílko se dá označit za hodně povedené - dynamický rozsah ukazuje ručičkou až někam ke 13dB (což je na pop úžasná hodnota), nicméně nám masteringoví inženýři neuhlídali špičky a vnesli do nahrávky i trochu zkreslení. Ale i tak jde pravděpodobně o nejsolidnější Thriller, jaký je na CD na trhu.

Velké naděje a očekávání se vkládaly do SACD verze (Epic, ES38112), která se však k velkému zklamání objevila jen jako stereo (oproti dříve oznámenému 5.1 multikanálovému mixu) a navíc pouze jako jednovrstvé SACD, nepřehratelné běžnými red-book CD playery. Zvukově se zázrak rovněž nekoná, mastering neurazí, ale nečekejte výraznější posun proti výše zmíněné 25th Anniversary Edition. Je to velká škoda. Čekal bych, že společnost, která se snaží prosadit už dobrých 10 let se zatím nejlepším digitálním formátem, a která má ve svém portfoliu superhvězdu typu Michaela Jacksona, odvede perfektní práci a udělá z Thrilleru audiofilský bonbónek.

 

R3-MichaelJacksonThis is it

R3-sample JacksonAnniversary

R3-sample JacksonRemaster

 

Na podzim loňského roku vyšla zdařile poskládaná kompilace, inspirovaná již zmíněným post-mortem filmem This Is It (Epic, 88697606742). Najdeme na ní prakticky všechno, co od Michaela Jacksona potřebujeme, a vlastnictvím tohoto CD tak posluchač získá reprezentativní průřez největšími hity. Na jednom zahraničním threadu někdo, schovaný pod přezdívkou audiophile, napsal, že oba dva disky This Is It představují hlavně obrovský zvukový skok oproti předchozím remasterům - zvuk je údajně křišťálově průzračný, čistý a přesný, a pochvalami se nešetřilo, zejména co se objemu a definice basů týká. Takže jsem si dvojdisk pořídil.
Mé srdce zaplesalo už nad nálepkou na obalu - Original Master Tapes remasters. Už po pár minutách poslechu bylo jasné, že jde opravdu o jinou kávu - pro ilustraci jsem vzal dva tracky, jeden z Thrilleru (titulní skladbu) a jeden z Bad (Smooth Criminal) a porovnal je. Zatímco výše zmíněná edice 25th Anniversary se chlubila dynamikou 13dB (Thriller), respektive 11dB (Smooth Criminal), v případě nových remasterů jsou nám naservírovány brutálně zkomprimované mixy na 6, resp. 7dB (což je žalostně málo), navíc s hojným clippingem. Přebal neuvádí, kdo za tímto paskvilem stojí, což je možná pro dotyčného dobře.

Teď nám nezbývá, než dál čekat...ale na co?

R3-MJackson-Silhouettes

Audiodrom © 2010 MJ