RAIDHO TD3.8

MJ01.10.2022

Reprosoustavy podlahové

TD3.8 z katalogu dánské značky jednoznačně vyčnívají. Ano, jsou to pořád Raidho se všemi těmi technologiemi uvnitř, přesto na nich najdete zásadní odlišnosti od všeho ostatního, co Raidho kdy nabídlo. Pro značku netradiční přístup je nepochybně ku prospěchu věci, protože TD3.8 se tím katapultovaly do společnosti těch nejlepších plnorozsahových reprosoustav, co jsou dnes k mání.

100% reference

Function and form

98%
Ease of use
92%
Sound
98%
Appearance

Raidho je součástí skupiny Dantax Radio A/S, která má pod sebou ještě další dvě značky – Scansonic a GamuT. Raidho rovněž patří k těm několika málo výrobcům, kteří si vyrábějí měniče pro reprosoustavy sami. A to, že k tomu přistupují neotřele a inovativně, si vydobylo za 20 let existence respekt nejen mezi audiofily, ale i v profesionální branži. Raidho bylo jedním z prvních průkopníků titanových cívek, protože jim to zapadalo do filozofie co nejmenšího ovlivnění zvuku – eliminace magnetického vlivu hliníku, ač vcelku nepatrného, byla jasná volba. Motory přestavělo na radiálně uložené silné neodymové magnety, aby prostor středového formeru zůstal prázdný a nedocházelo ke kompresi při pístovém pohybu. Zajistili si tak nejen mnohem lepší odvod tepla, ale i dramatické snížení zkreslení měničů. A pak tu samozřejmě máme i jejich proslulý páskový měnič, který je, alespoň pro moje uši, jedním z nejlepších na planetě – podobně rychlý, otevřený a dynamický projev byste stěží našli jinde. On to v podstatě ani tradiční pásek není, jde o polymerovou fólii s vyleptanou vodivou cívkou ve tvaru zipu, asi nejlépe to vystihuje obrázek v příloze.

V Raidho TD3.8 pochopitelně všechny tyto vymoženosti najdete, a nejen je. Projekt 3.8 inicializovalo (vcelku očekávaně) volání zákazníků po větším průměru basových měničů, a tak Raidho navrhlo reprosoustavu konvenčnějších proporcí, aby do ní dostalo dvojici 20cm basových reproduktorů, dvojici 10cm středových a svůj fenomenální pásek. Všechny konusy jsou pětivrstvým sendvičem tantalu s napařenou diamantovou vrstvou, cívky jsou titanové, a pásek doznal dalšího vylepšení silnějším magnetickým systémem a úpravou zadní komory. Vzrostla tak citlivost a kleslo zkreslení a schopnost tlumení parazitních kmitů. Všechny měniče jsou osazeny do hliníkových sub-ozvučnic. Kabinet je bassreflexový, se třemi nátrubky v úrovni horního d´Appolito modulu. Raidho tvrdí, že impedance reprosoustav neklesá v celém pásmu pod 4 ohmy a reprosoustavy tak nebudou představovat problematickou zátěž pro jakýkoli zesilovač.  

Oceňují, jakou pozornost věnovalo Raidho detailům, jako je vnitřní prodrátování – celé v režii Nordost – a antirezonančním nožičkám na principu keramických kuliček, které jsou snadno stavitelné shora. Také musím pochválit, že se Raidho konečně rozhoupalo k bi-wiringovým terminálům, v čemž je TD3.8 v jejich katalogu tak trochu unikát. TD3.8 jsou vysoké (1420 mm) a přiměřeně těžké (75 kg každá), a k dispozici jsou buď v černém lesku, nebo kořenové ořechové dýze. Další barevné laky jsou za příplatek.

Bass management

Weight
94
Slam
95
Articulation
94

Raidho mají jednu odlišnost, se kterou se u nich setkávám pravidelně. Obvykle hrají nejlépe, když jsou spíše dál jedna od druhé, a když jsou natočeny dovnitř poslechového trojúhelníku místo obvyklého vytočení za hlavu sedícího posluchače. Dostanete tak u nich jednak krásnou hloubku prostorového podání, jednak se zvuk přestane vázat na ozvučnice a začne existovat nezávisle na nich, jednak získáte i stabilitu sweet spotu v předozadním směru. Kvalita poslechu se tak stane méně citlivou na to, jste-li v křesle opřeni nebo předkloněni, což je vždy výhoda. Levopravý sweet spot je u Raidho však přece jen jeden, daný poměrně úzkým svazkem, vyzařovaným páskovými měniči.

Imaging je – v terminologii Marvelu – jednou ze zvláštních superschopností Raidho TD3.8. Zvuková scéna je od skříní naprosto nezávislá a zejména do hloubky nesmírně uhrančivá. Vertikální směr a reálnost prostorové výšky je pak odvislá od zvolené hlasitosti. TD3.8 jsou velké reprosoustavy a pokud budete hrát potichu, muzikanti se smrsknou do miniatur. TD3.8 jsou nadprůměrně citlivé (91 dB) a probudit je tak není nic těžkého. Takže se toho nebojte a probuďte je, ocení to jak ony, tak posluchač. Chcete-li si TD3.8 pořídit na tiché hraní po večerech, tak mrháte penězi – potom je zajímavější si koupit stojanové TD1.2 nebo kompaktní TD2.2. Nebojte se a pusťte TD3.8 do koncertní hlasitosti a ony budou příst jako divoké kočky – Antoliniho Jammin´ (Knock Out 2000, InAkustik) jsem mohl hrát nahlas s brutální dynamikou, aniž bych přišel o suverénnost projevu a detail. Podobně i tracky jako Akatsuki (Kodo) burácí skrze TD3.8 jakoby jely reprosoustavy jen na půl svého potenciálu a ptaly se nic náročnějšího tam nemáš?

Clarity & delicacy

Detail
97
Air
97
Transparency
97

Takže co třeba klasika nejklasičtější a Čajkovského Symfonie 1812 (Cincinnati Symphony Orchestra, Telarc)? No, je to zhruba jako když si vezmete židli a vydáte se na zkoušku orchestru. Židli si postavíte na vámi preferované místo v hledišti, zavřete oči a necháte se unášet na vlnách velkého koncertního zvuku až do finále, kde vám podrazí nohy salvy z děl.

Všimněte si, že na rozdíl od obvyklých zvyklostí jsem zatím nezmiňoval bas. Bas býval vždy Achillovou patou Raidho. Subtilní čelní desky nedovolovaly značce použít větší než 16cm měniče a tak to Raidho řešilo jejich zdvojením nebo ztrojením. Centimetry nenahradíš a tak jsou 20cm basové reproduktory v TD3.8 tentokrát opravdu slyšet. Nepostrádal jsem objem ani v nejmenším a obvyklé zátěžové technické tracky Sheffield Labs šly v pohodě dolů až k 20 Hz. Nemyslím si, že by někdo potřeboval k TD3.8 subwoofer. Případní zájemci si tak k požadavku hraní nahlas mohou přidat ještě jeden: je třeba řešit akustiku, protože Raidho TD3.8 zaručeně vybudí všechny módy místnosti a bylo by škoda skvělý zvuk degradovat polovičatým řešením poslechového prostoru.

Tonal accuracy

Timbre
93
Dynamics
93
Temporal resolution
93

Raidho TD3.8 excelují na středech. Tam jsou prostě famózní. A capella sbor v Down To The River to Pray (Alison Krauss, A Hundred Miles or More, Rounder) překvapil tím, jak nádherně a přirozeně všechny ty baritony, alty and kontralty zněly. Barva zvuku byla absolutně bez chyby, jedna z nejlepších, co jsem kdy slyšel. Podobně i Leonard Cohen v If It Be Your Will byl živou personou z masa a kostí, přede mnou v místnosti. I v tom je krása high-endu – své oblíbené interprety můžete mít kdykoli u sebe, přestože už pozemské bytí opustili.

S Borisem Blankem a Electrified jsem zahnal ručičky VU metrů na McIntoshi úplně doprava, hrálo to zatraceně nahlas a bylo to senzační. Bavíme se tu o citlivé reprosoustavě krmené zesilovačem v horním limitu svého dynamického výkonu, takže si dokážete představit ten mazec v poslechové místnosti. Přesto byl zvuk přesný, jasný, stabilní a zábavný. Obdobně Front Line Assembly a Shifting Through The Lens, kteří byli přes TD3.8 klubovou záležitostí. Když píšu klubovou, myslím tím masívní pulsující tlak basových linek, který hýbe i prkny na podlaze, a to všechno v hi-res rozlišení. I jemnější elektronika je přes tyhle Raidho adiktivní, stačí si poslechnout Depeche Mode a The Love Thieves a propadnete kouzlu Gahanova hlasu a kláves, a všechno je to přes TD3.8 moc pěkné.

Spatial resolution

Holography
95
Soundstage width
94
Soundstage depth
96

Trochu s obavami jsem sáhnul po Iron Maiden a Innocent Exile (Killers, EMI). A ono to bylo dobré, dokonce moc dobré. Obzvlášť Harrisova basa byla přes Raidho na prvním CD vydání krásně vypíchnutá a snadno čitelná. Bál jsem se ostrosti a dostal jsem sytý zvuk s drajvem, který netahal za uši a zaplnil celou místnost ode zdi ke zdi, od stropu k podlaze.

V přímém porovnání s Bowers & Wilkins 801 D4 na zcela totožné sestavě přede mnou stály dvě odlišné zvukové filozofie.  Vidím to asi takto: 801 D4 jsou víc hi-fi, TD3.8 jsou blíž k životu. Raidho měly plnokrevnější zvuk, lepší prostor, byly barevnější a dynamičtější. Na druhou stranu mě opět potěšilo, jak velký kus práce odvedli u Bowers & Wilkins na novém výškovém nautilu. Pásky v Raidho jsou jedny z nejlepších existujících výškových měničů, a tak jsem nedával B&W velkou šanci, nicméně inovovaný nautilus se držel vůči TD3.8 statečně, stejně jako se statečně držel i bas. Středové pásmo ale měly Raidho objektivně jasně lepší a bylo to právě ono, které výsledek posunulo směrem k živé barevnosti a realismu.

Fakt bych rád něco zkritizoval, ale není co, snad vyjma ceny. TD3.8 se opravdu povedly a dokázaly posunout obvyklé přednosti Raidho směrem k fyzičtějšímu a přirozenějšímu přednesu. V hlavě se sebou nosím seznam reprosoustav, které by – kdyby se mi někdy zachtělo – mohly potenciálně nahradit moje vlastní. Velkou roli v tom hraje nejen zvuk, ale i další parametry včetně estetiky a Raidho TD3.8 jsou od teď u mě zcela s jistotou v první trojce.

Price as reviewed:2 300 000,- Kč

Recommended resellers

AV Center, Praha, +420 604 605 355

Horn Distribution (CZ) s.r.o., Praha, +420 773 467 646

Associated components

  • Zdrojové komponenty: Roon Nucleus, SOTM LAN, XDuoo X10TII
  • Zesilovače: McIntosh C2700 předzesilovač, McIntosh MC901 koncové monobloky
  • Interkonekty a reprokabely: AudioQuest Thunderbird, AudioQuest Water, AudioQuest Carbon USB, InAkustik Toslink
  • Reprosoustavy: Bowers & Wilkins 801 D4
  • Filtrace a síť: IsoTek V5 Aquarius, IsoTek V3 Evo Elite, Nordost Qb4 Mk2, AudioQuest Monsoon, AudioQuest Tornado

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie