ESTELON X Diamond MkII

MJ12.02.2022

Reprosoustavy podlahové

Zbrusu nový přírůstek do estelonní kolekce “X Diamond” nese přívlastek MkII a měl by tak znamenat evoluční změnu předchozího modelu. U mnoha značek jde v případě MkII verzí o způsob, jak zvednout cenu, nebo o mírný facelift, potažmo o oboje. U Estelon ale dostaneme v nové generaci změny, které jsou nejen snadno slyšet, ale hlavně jsou všechny k lepšímu.

100% reference

Function and form

98%
Ease of use
93%
Sound
99%
Appearance

Stejně jako u původního modelu Estelon X Diamond, který Audiodrom recenzoval před pěti lety, jsou i kabinety nového X Diamond MkII odlité ze směsi mramorového prachu a pryskyřice. Jejich zakřivené siluety, tvar a způsob uspořádání vnitřních komor byly navrženy tak, aby měly nejen výborné vlastnosti akustické, ale i mechanické. Nízko umístěné těžiště dává kabinetům skvělou stabilitu a hustota použitého materiálu umožňuje veškerou energii měničů vložit do jejich akcelerace a tím pádem i tranzientní rychlosti.

To ale není nic nového, to už tu bylo i u originálního modelu X Diamond. V čem tedy spočívají změny? Zvnějšku se na první pohled nemění nic, snad jen vyjma membrán všech měničů, které šly z bílé do černé (Estelon stále používá německý Accuton). Ve zkratce se dají inovace shrnout do čtyř prvků. Za prvé, model MkII má zcela novou inverzní kalotu diamantového měniče, optimalizovanou pro čistý bezrezonanční průběh do 60 000 Hz. Za druhé, přestavby se dočkala výhybka, kde byly použity kvalitnější komponenty s cílem vylepšit dynamické chování měničů a zvukovou transparentnost.  Výhybka (3. řád mezi basy a středy a 2. řád mezi středy a výškami) je ve své vlastní izolované komoře, aby se potlačila možná mikrofoničnost součástek. Za třetí, X Diamond Mk II je kompletně prodrátován kabeláží Kubala-Sosna. A za čtvrté, rozměrný basreflexový nátrubek je vybaven vyjímatelnou příčkou. Příčka sama je silným obdélníkem materiálu, připomínajícího asfaltový granulát, a můžete ji do kruhového otvoru basreflexu vložit s libovolným azimutem. To by mělo umožnit posluchači usměrnit proud vzduchu, proudícího z portu, podle parametrů konkrétního poslechového prostoru.

I nový X Diamond MkII je kromě bílé, černé a stříbrné k dispozici v krásných barevných variacích s názvy jako “Violet Night”, “Red Rocket”, nebo “Blue Cobalt”; ačkoli jsou za příplatek, v provedení liquid gloss vypadají nesmírně atraktivně.

Citlivost MkII zůstala na 88 dB, a ačkoli jsou reprosoustavy specifikované jako 6-ohmové, impedanční minimum je 3,5 ohmu na 50 Hz. Je tedy potřeba stabilní zesilovač, výkonově přiměřený. Je pravdou, že jsem poslouchal Estelon X Diamond i s Audio Research Reference 80S, tedy lampovým koncovým zesilovačem s trvalým výkonem 70 W na kanál, a i když při vyšších hlasitostech docházel zesilovači trochu dech, nejlepší zvuk s X Diamond dával ze svých 8-ohmových výstupů. Hrátky s výkonem a impedancí tedy není nutné brát jako dogma a doporučuji se spolehnout výhradně na uši.

Bass management

Weight
95
Slam
94
Articulation
95

Camille Saint-Saens a jeho varhanní Symfonie č.3 v provedení Olivera Latry a Philadelphia Orchestra řízené Christophem Eschenbachem (Ondine SACD) nasbírali mnohonásobná ocenění jak u odborné kritiky, tak u příznivců nejlepšího zvuku. Andrew McGregor z BBC Radio 3 o albu nadšeně referoval: Výkon hráčů je naprosto fenomenální a varhany jsou perfektně integrovány do celkového zvuku, který je naprosto realistický, s neuvěřitelným basem, dokáže-li ho váš systém reprodukovat. Ted Libbey z The Absolute Sound napsal, že “Nahrávka Ondine má sílu a bezprostřednost a zachycuje výjimečně expresívní zvuk smyčcové sekce filadelfského orchestru – má tělo, je to živoucí předivo v široké a spojité zvukové scéně, která spojuje orchestr a varhany na jednom místě.

Zmíněná hodnocení dost dobře popisují, co je slyšet skrze nové X Diamond MkII. Zní to, jako když jsou plnohodnotné reprosoustavy ještě podpořené dvěma rozměrnými subwoofery, s dokonale sladěnou fází a filtrem. Hloubka, síla, objem a přesnost zvuku byly naprosto přesvědčivé už někde od 20 Hz (s dopomocí místnosti). Obdobná míra realismu mě čekala i při reprodukci pobublávajících motorů pěti Harley Davidsonů (zvuková knihovna STS Digital) – navzdory tomu, že nejde o hudbu, je to nahrávka, kde potřebujete plnorozsahovou reprodukci, nemají-li znít motocykly jako miniaturní imitace.

Clarity & delicacy

Detail
95
Air
97
Transparency
98

S verzí MkII je oproti originálu vidět víc dovnitř muziky. Rád k tomuto typu rozlišení používám nahrávku Com 4 (Rouzbeth Asgarian, Neu Klang), která zní jako spontánní živá studiová nahrávka, ale není. Pouze na těch nejlepších systémech – a s reprosoustavami jako jsou X Diamond MkII – jsou jasně slyšet jednotlivé stopy, včetně individuálního šumu každé z nich. Šumový profil nahrávky pak skáče nahoru a dolů podle toho, jak jsou jednotlivé nástrojové stopy na sebe vrstveny. Měl jsem trochu obavu, aby MkII nebyly jen jakýmsi audiofilním kořením, které použije obehrané triky, jako zvýrazněné prezentní pásmo nebo přetlumený bas k tomu, aby vytáhly peníze z kapes zájemců „novým“ zvukem. To se ale nepotvrdilo a bylo velmi uspokojující slyšet, že zlepšení nejsou jen na efekt, ale posouvají MkII k ještě přirozenějšímu projevu, než měly původní Estelon X Diamond.

Tonal accuracy

Timbre
86
Dynamics
92
Temporal resolution
94

Estelon X Diamond MkII jsou jedny z mála velkých podlahových reprosoustav, které můžete poslouchat z libovolně blízké vzdálenosti a stejně nemáte šanci zjistit, kde levý či pravý reproduktor stojí. Ba co víc, nemáte ani šanci zjistit, zda je v každém ze sloupů měnič jen jeden, dva, nebo tři. Zvuk jde z prostoru před vámi – nikoli z reprodukčního systému – a nijak se neřeší, jestli v místnosti jsou zdi a jak daleko. Pokud by mě někdo přivedl se zavázanýma očima do místnosti a posadil do sedačky, jen obtížně poznám, zda hraje živý bubeník nebo audiosystém (testováno na sólo bicích a kontrabasu z testovacího disku Chesky, kde jsou záznamy pořízené jedním mikrofonem a s plnou dynamikou bez dodatečné post-produkce). Tohle je obdivuhodná koherence a tranzientní rychlost z takto veliké reprosoustavy.

Spatial resolution

Holography
94
Soundstage width
94
Soundstage depth
94

Měl jsem to velké štěstí, že bylo možno vedle sebe, respektive do naprosto identických pozic, postavit původní i nový model. Asi nejvýraznějším posunem je způsob, jakým novinka pracuje s konturami zvukových obrazů. Původní model jako by je měl tlustší, kreslené fixem, a MkII k tomu využíval rýsovací pero. MkII měl také slyšitelně lepší kontrolu nad start-stop pohybem membrán, což spolu se zmíněnou vyrýsovanější konturací přispívá k dojmu lepší dynamiky, transparentnosti a přesnosti.

Hlasy The Persuasions byly v jejich a cappella provedení Angel (Chesky Records) přes původní model hladší a hedvábnější. Ano, bylo to velmi příjemné poslouchat, ale po chvíli se moje uši začaly dožadovat návratu MkII, které byly svou dynamickou svobodou přece jen blíže k tomu, jak by mohli The Persuasions asi tak znít, kdyby byli ve stejné místnosti. Hedvábnost původního modelu byla slyšet i na akustické kytaře, která doprovází Youn Sun Nah v No Other Name (She Moves On, Act). Struny byly méně kovové, kytara laskavější, a jemně rozostřená. Nedejte se zmást, pořád to bylo lepší než přes většinu konkurence a závidím těm, kdo mají původní X Diamond doma, ale MkII je nepopiratelně opět o kousek dál.

To, že Estelon X Diamond patří k nejlépe hodnoceným reprosoustavám našeho magazínu, o něčem vypovídá. Bude tam patřit i verze MkII. V tomto případě se evoluce povedla a jde správným směrem.

Price as reviewed:1 750 000,- Kč

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Associated components

  • Zdrojové komponenty: emmLabs Meitner DV2 DAC, xDuoo X10T II digital transport
  • Zesilovače: emmLabs MTRX2 monoblocky
  • Interkonekty a reprokabely: emmLabs, Shunyata Research Sigma v2, InAkustik Toslink
  • Filtrace a síť: Shunyata Research Everest 8000, Shunyata Research Alpha NR, Omega XC v2, Sigma XC v2, Acrolink Mexcel 8N-PC8100

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie