DUEVEL Bella Luna Diamante

MJ17.09.2014

Reprosoustavy podlahové

Bella Luna Diamante má bezprecedentní výškový zářič, neobvyklý design středobasové jednotky a  zcela jinou interakci s poslechovým prostorem. Co to znamená pro posluchače? Rychlost, celopásmovou frekvenční vyrovnanost a možnost posadit se, kam se mu zlíbí. Sweetspot je totiž prakticky všude.

Function and form

76%
Ease of use
64%
Sound
76%
Appearance

Bella Luna Diamante jsou dvoupásmové v jakémsi hybridním uspořádání. Spodní skříň s efektními diamantovými fazetami je sice samostatná, leč nepracuje v ní basová jednotka, ale carbonem vyztužená 22cm membrána středobasového reproduktoru, vyzařující nahoru. Skříň je napojena svými zkosenými segmenty na podstavec a zvnějšku se jeví jako uzavřená. Výrobce do ní totiž lišácky ukryl basové porty, a to hned čtyři – najdete je v rozích jako štěrbiny, směřující směrem dolů k podstavci. Na jednom ze zkosení jsou jednoduché reproterminály.

Nejcharakterističtějším rysem reprosoustav je bezpochyby velký deflektor, který „přistává“ na mase středobasové sekce jako UFO, uchycené čtyřmi vzpěrami v rozích. Velký, z mnohavrstvé překližky vysoustružený sendvič dvojdisku plní hned několik úloh současně:

Nese v sobě výškový měnič, v případě Bella Luna Diamante je to titanová 44mm membrána (konus) s nomexovou cívkou a neodymiovými magnety, zasazená tak, aby vyzařovala dolů.

Funguje jako hornový zvukovod, rozvádějící akustickou energii uvnitř uloženým symetrickým kanálem po celém obvodu dvojdisku, s cílem dosáhnout vyzařování 360° v horizontální rovině.

Spodní část disku, tedy ta, kudy by měly vystupovat ven bytosti z jiné planety, pracuje jako deflektor pro středobasovou jednotku. Energie přicházející zespodu je tak opět rovnoměrně vyvedena v 360° úhlu do stran.

Bella Luna Diamante zachází s vyzařováním striktně symetricky kolem rotační osy. Ani jeden ze zdrojů zvuku nepracuje směrem k nebo od posluchače, všechno nám hezky směřuje buď dolů (basreflexy a výškový měnič) nebo nahoru (středobasový měnič). Kdyby neměla ozvučnice tvar diamantu, ale válce, byla by zcela rotačním útvarem, podobně jako třeba váza.

Bass management

Weight
66
Slam
60
Articulation
61

Integrace spodních oktáv je příkladná a je vidět, že si Duevel s nastavení basreflexových štěrbin opravdu vyhrál. Náročné nahrávky, jako je ansámbl Harry Jamese, jsou spektrálně bohaté a vzrušením zamrazí až na zádech. Menší nevýhodou pro basové fanatiky je, že středobasový reproduktor pracuje do poměrně velké polootevřené ozvučnice, vyzařuje nahoru a musí zvládat značný pásmový rozsah. Tam, kde je basso continuo v koncertech klasické hudby zcela bezchybné, u kopáku chybí explozivní razance nástupu. Z hlediska objemu a váhy je bas výborný, přál bych si ale, aby jeho tranzient byl dramatičtější.

Clarity & delicacy

Detail
62
Air
78
Transparency
63

Zatímco u konvenčních reproduktorů by se dalo s trochou nadsázky použít k popisu toho, jak hudba putuje k posluchači, slovo vyplivnutí,  u Bella Luna Diamante bych ho nahradil slovem rozvíjení.

Duevel ocení, když jej neutopíte v rohu – tady to ani není možné, protože jinak prakticky blokujete všesměrové vyzařování a koledujete si o malér. Je potřeba dbát i o to, aby vzdálenost k zadní stěně byla jiná, než vzdálenost k bočním stěnám, ideálně tak o třetinu. Pokud by mezi reprosoustavou a obklopujícími stěnami vznikl čtverec, odrazy se poodčítají a posčítají a rozvlní se frekvenční charakteristika.

Co mě překvapilo, byl způsob, jakým Bella Luna Diamante reagovaly na natočení. Soustava je symetrická okolo svislé osy, takže natočení by teoreticky nemělo mít téměř žádný vliv. Kupodivu ale má, a to docela významný. Přičítám to čtyřnásobným štěrbinám basreflexových portů, které se v některých vzájemných konstelacích bezvadně doplňují, v jiných spolu bojují. V daných poslechových podmínkách se nejlépe osvědčilo paralelní postavení obou skříní; nejhůře dopadlo natočení způsobem, kdy hrany spodní ozvučnice směřovaly na posluchače, nebo když se reprosoustava natočila čelem k posluchači, tak jak jsme zvyklí u běžných reproduktorů. Ze zvuku zmizela samozřejmost, bas rozpliznul a středy začaly být ploché a vytržené ze zbytku.

Tonal accuracy

Timbre
85
Dynamics
71
Temporal resolution
62

Témbr houslí je hedvábný, sladce konejšivý a podmanivý jako opium. U mnoha ´sladce´hrajících reprosoustav je medová prezentace daní za značnou míru zkreslení, generovaných měniči nebo rezonancemi kabinetů. Tento typ zkreslení pak zahaluje důležitý mikrodetail a způsobuje, že všechny nahrávky hrají jedna jako druhá. Toto není takový případ. Opium Duevelu nevzniká v reprosoustavě, která je transparentní a dynamická v makro i mikro měřítku – je to důsledek toho, že se na tvorbě tónu v uších posluchače významnou měrou podílí i akustika poslechového prostoru. Striktně vzato, podle měřítek hi-fi, je to špatně – nechceme přece, aby se prostor na nahrávce jakkoli podepisoval, ne? Neměřeno měřítky hi-fi, je místnost (koncertní síň, hala) významným spolutvůrcem živého zvuku. Pokud odrazy chybí, je obraz plochý a nezáživný – a na rovinu, málokterá populární nahrávka neobsahuje uměle přimíchaný dozvuk. Z tohoto pohledu je způsob vytváření poslechového zážitku u Bella Luna Diamante správný.

Spatial resolution

Holography
92
Soundstage width
92
Soundstage depth
96

Vzhledem k principu, na kterém pracují, nemá příliš smysl je porovnávat s existující konkurencí v dané cenové kategorii. Za zhruba 8,000 € (podle provedení) si můžete koupit skvělé a univerzální  Usher CP- 8571 Diamond DMD, ultraprecizní GamuT M'inenT M5 nebo vizuálně efektní Sonus Faber Olympica II – žádná z uvedených reprosoustav vám ale nenabídne srovnatelný poslechový zážitek, srovnatelné zvukové pole, které vás doslova a do písmene absorbuje. V tomto jsou Duevel Bella Luna Diamante králem a stojí ve vlastní kategorii - dokáží se naprosto rozplynout v poslechovém prostoru, vystavět velkou panoramatickou hudební scénu a fantasticky si poradí s tím, jak dokonale rozvinout a zase sbalit zvuk směrem k posluchačovým uším. Jsou mistry v tom, co Luxman nazývá afterglow, tedy pozvolné zanikání tónu do úplného ticha, v té auře, která obklopuje doznívající rezonance každého živého instrumentu.

Price as reviewed:210 000,- Kč

Recommended resellers

AudioRanny, Praha, tel. +420 777 003 134

Associated components

  • Zdroj signálu: Van Medevoort CD transport CT460 a DAC DA466
  • Zesilovače: Van Medevoort koncový zesilovač PA462 a předzesilovač Audiofederation  AF PPXLR (vyrobený pro Van Medevoort)
  • Kabely: Actinote Sonata
  • Síť: IsoTek Aquarius

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Passion

Reprosoustavy od Acoustique Quality, nebo jak jim u nás v Česku familiárněji říkáme ´áqéčka´, má veřejnost podvědomě zařazené do kategorie slušný zvuk za dobré peníze. Firma v tomto módu, s výjimkou několika málo pokusů vyjet ze ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
80%

ANTE Supersonic One

Inspirací pro design Ante se stalo legendární Lamborghini Countach. Supersportovní automobilová ikona s ostře řezanými tvary není zrovna budgetovou záležitostí. Ani Supersonic One nejsou levné. U Ante se nicméně dostáváme do bodu, ...

Recommended resellers

Media Control, Bratislava, SK, +421 905 613 928

Sound
84%

AQ Canto 5

Zážitek, který pohne vaší duší. Takto prezentuje naše domácí značka zbrusu novou řadu Canto. A že jde o důležitý milník, potvrzuje i samostatný webový prostor, který novince její tvůrci věnovali. Řadu momentálně představují dva modely ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
54%

AUDIO PHYSIC Avantera

Že by bylo prima mít velejemnou rozlišující schopnost focalovského berylia, pevně konturovanou znělost diamantového nautilu B&W nebo muzikální pohlazení hedvábného tweeteru Serblinových ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
64%

AUDIO PHYSIC Cardeas Plus+

Původní Cardeas mi připadal jako album, které kapela nahraje kvůli tlaku nahrávací společnosti, album, které nahraje, protože musí, nikoli proto, že chce. Díkybohu se novému modelu Plus+ podařilo všechny tyto atributy setřást a Audio ...

Recommended resellers

CZ: High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

SK: Platan Audio, Hlohovec / Bratislava, tel. +421 905 409 802

Sound
81%

AURUM CANTUS V6F

Aurum Cantus V6F mají tendenci v reprodukci zcela ze zvukového pole zmizet - zhoupnou vás na vlně velkého orchestru, poskytnou hluboký průzor do zvukové scény, vykoupou vás v krásné hudbě a zanechají vás odpočatého a zregenerovaného. ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
55%

AVANTGARDE ACOUSTIC Uno Fino

Pokud si pořizujete reproduktorové soustavy jako nenápadný zdroj zvuku, který splyne s interiérem, jste ze hry o Avantgarde Acoustic již dopředu vyřazeni. Tyto krásky jsou postaveny tak, aby byly vidět, a tomu je podřízen i výběr ...

Recommended resellers

HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894

Sound
60%
Zpět do kategorie