GIGAWATT PC-4 EVO

MJ10.09.2012

Filtrace sítě

PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. Černě anodizovaný čelní panel (k dispozici i stříbrná) je vyfrézován z kusu hliníku, stejně jako loga GigaWatt. Centrální displej zobrazuje informaci o vstupním napětí. Na mě svítil zeleně, sympatické je, že si můžete vybrat i modrou nebo červenou a sladit tak přístroj s ostatními komponenty v řetězci. V mé poslechové místnosti se vstupní napětí po většinu času pohybovalo v rozmezí 238-242V: GigaWatt vstupní amplitudu ani fázi neopravuje, pouze odfiltrovává rušivé složky AC sinusoidy.

100% reference

Function and form

98%
Ease of use
90%
Sound
98%
Appearance

V PC-4 EVO najdeme tři zcela nezávislé filtrační větve, každá pro určitou skupinu výstupních zásuvek. Tím bylo možné přizpůsobit ´výkon´přípojného místa příslušné zátěži, neboť jiné proudové nároky má analogové zařízení typu gramofon, a jiné proudově náročný koncový zesilovač, který ve špičkách vyžaduje ohromné množství neškrceného proudu, jinak to odnesou jeho dynamické schopnosti.

Výběr součástek byl nejen víc než pečlivý, ale řídil se pravidlem „pokud jsi na pochybách, předimenzuj to“. 550 mikrometrů silné stříbřené cesty cesty na deskách tištěných spojů jsou jedním z příkladů, stejně jako nízkoindukčnostní metalizované polyesterové kondenzátory v části RFI filtrace, nebo masivní tyče, které místo drátů distribuují proud v prvním filtračním stupni. GigaWatt nepoužil v PC-4 EVO na ochranu proti přepětí typické tepelné pojistky a místo nich práci zastává hydraulicko-magnetický spínač Carling, kterým se i celé zařízení uvádí do chodu, a který je americkou firmou vyráběn na pro GigaWatt zakázku. K síti se PC-4 EVO nepřipojuje IEC konektorem, který stěží zvládne 16A zátěž, ale profesionálním PowerCon zámkem od Neutrik s bezmála dvojnásobnou kapacitou a až 70A rezervou pro špičkový signál. Obvody PC-4 EVO obsahují i vysokokapacitní články kompenzačního bufferu, který krátkodobě dokáže vyrovnávat nelinearitu připojené zátěže. To vše by mělo umožnit bezproblémový provoz i těch proudově nejhladovějších zesilovačů.

Na zadním panelu PC-4 EVO je kromě Carlingu a zásuvky PowerConu ještě 12 zásuvek typu Schuko se stříbřenými kontakty. Od června 2012 GigaWatt standardně osazuje do PC-4 EVO nový typ 040, který je zezadu pevně spojen s rozvodnými tyčemi, takže je kontakt spolehlivý a maximální. Zásuvky jsou seskupeny podle určení, kryogenizovány a před osazením demagnetizovány.

Uživatel má volnost ve výběru hlavního síťového kabelu, kterým se GigaWatt připojí do zdi, pokud je tento osazen zástrčkou PowerCon. Což většinou není, takže zaplesáte, když najdete s filtrem přibalený kabel LC-2 (Mk 2). Vzhledem k tomu, že recenzovaný kus byl k dispozici dříve, než Adam Szubert LC-2 (Mk 2) vypiloval, dorazil s kabelem LC-3. Protože jsem první generaci LC-2 i LC-1 už testoval, a to proti mnoha jiným síťovým kabelům, věděl jsem nejen co mohu očekávat, ale i to, že nemá smysl experimentovat s jinými kabely, neboť GigaWatt hraje nejlépe s vlastní šňůrou. K LC-3 mám pouze jednu připomínku, a to že je to velmi tuhý a neohebný kabel, který je obtížné nějak zkrotit.

 

Bass management

Weight
90
Slam
90
Articulation
92

Přestože byl do GigaWattu zapojen i koncový zesilovač, respektive monobloky, nepřipadalo mi, že by tympán, který se občas připojil z hloubi scény, trpěl nedostatkem energie nebo vykazoval nějak změkčenou dynamiku. Dalo se to jednoduše porovnat rychlým přepojením - na GigaWattu tedy zůstaly pouze zdrojové komponenty a předzesilovače. Na první dojem byla hudba průraznější a dopřednější, patrné to bylo hlavně na tympánu, který mi připadal energičtější a tranzient jeho nástupu lépe definovaný. To může být způsobeno buď tím, že filtr přece jen nějak napájení koncových zesilovačů škrtí, nebo naopak tím, že filtrované napětí dá více vyniknout dynamice – komprimovanější zvuk přímo „ze zdi“ tak snadno ošálí ucho a předstírá, že je v daném okamžiku atraktivnější. Člověk začne hloubat nad tím, že výkonové zesilovače do filtru přece jen nepatří. Moment, počkat! Co ta charanga, není to náhodou nějak rozostřené? A co Carrerasův tenor, kampak se poděl sametový témbr jeho hlasu? Takže zesilovače zpátky na PC-4 EVO. V high endu se vyplatí nespěchat. Půl dne jsem strávil přehazováním síťových šňůr mezi zdí a GigaWattem a nakonec si sám pro sebe udělal verdikt: přítomnost PC-4 EVO přináší tolik, že to hravě vyváží jakékoli jiné pochybnosti. Osobně bych neměl problém do GigaWattu zapojit úplně všechno.

Clarity & delicacy

Detail
90
Air
90
Transparency
90

Máme co do činění s ultrarozlišujícím přístrojem, a tak je doznívání piana hotovou lahůdkou – masa vzduchu, rozechvělá strunami nástroje se rozběhne do prostoru nahrávky, aby se ještě jednou ve slabém záchvěvu vrátila v podobě odrazu od stěn sálu. Navíc toto všechno neprobíhá v temném tichu, ale na pozadí již nastupujícího bubnu, který sám posílá do prostoru další a další erupce reverberujícího rytmu. Kromě hudby samotné nebylo cítit nějaké napětí ani náznak uspěchanosti, která u nefiltrovaného systému typicky hraničí s jakýmsi mikrochaosem.

Podobně, tedy s pozorností a citem k nejjemnějsímu detailu, zacházel GigaWatt PC-4 EVO se skladbou Vaquero z disku Opus 3. Houpavé a snové dílko bylo nahráno na jediný mikrofon v kamenném kostele ze 13. století, v důsledku čehož se mnohem více prosazuje doba dozvuku. Základní rytmus udržují chřestítka, která jsou přes PC-4 EVO co do rozlišení prostě f-a-n-t-a-s-t-i-c-k-á, zvláště v závěru tracku, kdy postupně splývají s tichem.

 

Tonal accuracy

Timbre
87
Dynamics
90
Temporal resolution
90

Hlas Erica Bibba se ve I Want Jesus to Walk with Me pohybuje v hodně kontrastních polohách, náročných na rychlé dynamické přechody plus udržení správného témbru. PC-4 EVO poskytlo výborným zesilovačům i přehrávačům klid pro práci a umožnilo jim pracovat s ohromnou škálou odstínů, takže reprodukce byla bohatá na detail i harmonie a analogově fluidní. Přesně v tomto okamžiku ve mně začala hlodat myšlenka, že ono vlastně to PC-4 EVO možná ani tak moc nedělá, že bych stejnou míru detailu, harmonických barev a fluidnosti dosáhl i bez něj. Není nic jednoduššího než zmáčknout tlačítko STOP, všechno povypínat, vytahat síťové konektory z GigaWatt a napojit je přímo do zásuvek ve zdi. Pojďme poslouchat znovu. Co je patrné hned, je nárůst šumu v pozadí. Pozor, neplést se zvýšenou mírou ambience, tady šlo opravdu jen o jakýsi podprahový, ale jasně vnímatelný šum. Dokonce mi to začalo po chvíli vadit. V poměru k šumu se zmenšil kontrast kytary a vokálu a i když se dynamika Bibbova hlasu sama o sobě ani nezlepšila, ani nezhoršila, byl celkový dojem z nahrávky podstatně plošší a nezáživnější. Posunul se nám i témbr kytary, a to od těla směrem ke strunám, jako by zvuk vyměnil trochu svého dřeva za více kovu. Změna byla tak jasná a neoddiskutovatelně slyšitelná, že bych se klidně i krví upsal k jakémukoli slepému testu.

Velmi podobně dopadla i Missa Criolla, kde k celkově rozostřenému dojmu přibyl ještě pocit neklidu – jednotlivé elementy do sebe přestaly zapadat a scéna byla lehce potrhaná, protože zmizel ten rozechvělý vzduch, který předtím dýchal mezi interprety. Ať chceme nebo ne, GigaWatt nám prostě umožní slyšet víc, než jsme sami sobě ochotni přiznat.

Dle očekávání byly snad nejvíce postiženy sbory. Především zmizel expanzivní pocit z prostoru, obě strany stereo obrazu se posunuly blíže k sobě a sboristé se jakoby promíchali, nebylo tak jednoznačné rekonstruovat obrázek orchestřiště. I když tento popis může vypadat dramaticky, nešlo o to, že by se systém bez PC-4 EVO nedal poslouchat. Pořád šlo o špičkovou reprodukci sladěného poslechového řetězce. Když ale víte, že stačí přehodit pár zástrček do černé krabice, která leží vedle na zemi a celé to bude o třídu lepší, v klidu dál poslouchat prostě nelze.

Spatial resolution

Holography
92
Soundstage width
92
Soundstage depth
92

Třetí věta Ramirezovy mše (Missa Criola), se odvíjí v neodbytném rytmu argentinské chacarera trunca, hnané nativními nástroji Latinské Ameriky. PC-4 EVO mělo v tomto typu muziky dokonalý pořádek. Úvodní loutna charango se materializovala přibližně dva metry za pravou reprosoustavou ve velmi jemném rozlišení, kdy v jakémsi tremolu rozeznívané struny nastupovaly v časově i prostorově přesně definovaném náběhu, nikoli však s ostrým říznutím, ale téměř hladivě, přesto však bleskurychle a nadmíru konturovaně. Jak už to bývá, muzika může náramně benefitovat z přítomnosti dvou sborů a přes PC-4 EVO nebylo nejmenších pochyb o tom, kde v prostoru se které těleso nachází. GigaWatt rozpletl klubko hlasů, a pokud jsem chtěl, mohl jsem se zaměřit na kterýkoli z nich a sledovat jej až do konce jeho partu.

Price as reviewed:168 000,- Kč

Recommended resellers

HTP Studio, Praha, tel. +420 606 346 822

GigaWatt, Zgierz, Poland

Associated components

  • Zdroj signálu: Accuphase DP-78, Pioneer PD-S 904G
  • Zesilovače: Accuphase A-60 a C-11, Bryston BP 25 DA, Bryston 7B SST
  • Kabely: Krautwire Fractal, Homegrown Audio DNA, Cardas Clear
  • Reprosoustavy:  Audio Physic Virgo V
  • Síť: Nordost Thor (modifikace), Nordost Valhalla, Gigawatt PC-3

Gallery

ACCUPHASE PS-510

Samotný fakt, že kompenzuje nepravidelnosti síťové sinusoidy, neznamená, že PS-510 generuje naprosto bezchybné a rušení prosté napětí nezávislé na vstupu - zkuste třeba jen vyměnit přívodní kabel a uslyšíte jiný zvuk. ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
80%

ANSUZ MAINZ8 D2 + MAINZ D2

Mainz8 D2 není filtr, neregeneruje napětí, ani neobsahuje žádné oddělovací trafo, jakkoli předimenzované. To vše jsou podle Ansuz ´zpomalovače zvuku´. Namísto toho spoléhá na pár docela zajímavých řešení, která mají za cíl dostat ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
98%

ANSUZ Sparkz TC2

Se třemi Sparkz TC2 v kondicionéru jsem zaznamenal doslova nanočerň, pohlcující naprosto veškerý vlastní šum systému a přenášející jen to, co šlo z nahrávek. Je nepříjemné, že na nový standard si člověk zvykne během pár minut a pak - ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
100%

BLOCK AUDIO Dogblock

Filozofie je relativně jednoduchá: inspiruj se tím co funguje (trošku čínský způsob), vykoumej jak to zlepšit (česká cesta) a dokonale to zpracuj (japonská preciznost). Všechno oproštěné od jakýchkoli výstřelků či složitostí, ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
68%

FURUTECH Daytona 303E

Daytona je pojmenována po legendárních superzávoďácích z americké série Grand Turismo, tudíž můžeme pod její kapotou očekávat dostatek výkonu. A je to přesně tak. Vnitřní obvody mají na starosti vícestupňovou síťovou filtraci a ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
68%

GIGAWATT PC-4 EVO

PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. ...

Recommended resellers

HTP Studio, Praha, tel. +420 606 346 822

GigaWatt, Zgierz, Poland

Sound
90%

GIGAWATT PF-2

PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Navíc je to prvotřídně zhotovený přístroj. ...

Recommended resellers

HTP Studio, Praha, tel. +420 606 346 822

GigaWatt, Zgierz, Poland

Sound
47%
Zpět do kategorie