REVIVAL AUDIO Atalante 5

MJ25.01.2023

Reprosoustavy stojanové

Když se francouzská značka rozhodne vstoupit na trh s něčím, co se nepokrytě inspiruje ATC a Harbeth, nejde to vnímat jinak než jako drzé vyhlášení války Angličanům. Revival Audio je však daleko toho být jen napodobeninou – některé věci umí udělat lépe a za méně peněz.

Function and form

96%
Ease of use
81%
Sound
98%
Appearance

Technicky je za Revival Audio zodpovědný Daniel Emonts, člověk s velmi zajímavým profesním životopisem. Pracoval mj. pro Focal, kde byl zodpovědný za řady Electra S, Electra Be² a Utopia EM třetí generace. Pracoval i pro Dynaudio, kde z jeho konstruktérského pera vzešly v letech 2016-2020 upgrady řad Contour, Confidence, Evoke a Dynaudio Special. To jsou všechno hvězdné reference, ne?  

Revival Audio je ale značka zbrusu nová a tak zatím pustila na trh dva modely, oba stojanové: dvoupásmové Atalante 3 a třípásmové Atalante 5.

28mm výškový a 75mm středový měnič jsou oba kalotového typu, impregnované povlakem, který Revival Audio nazývá RASC. Firma sice neuvádí, co ta zkratka znamená, ale tipnul bych si, že něco jako Revival Audio Super Coating. Výšková kalota má unikátní nesymetrický závěs, který zlepšuje linearitu pohybu kopulky a koriguje její rozptyl, a kalota je zezadu otevřená do tvarované do komory, která má za úkol utlumit zpětné odrazy. Podobně i středový reproduktor, pracující jako kalotový píst mezi 400 Hz a 5 kHz, má namísto obvyklého tlumení něco na způsob difuzéru. Revival Audio sebevědomě tvrdí, že jde dost možná o nejlepší středový měnič na trhu. Může být, středové pásmo má Atalante 5 opravdu dobré.

Konus 30cm basového reproduktoru je tkanina vyztužená čedičovými vlákny, ze zadní strany potažená silnou vrstvou směsi lepidla a filcových vláken. Výsledný sendvič by měl vykazovat nejen dostatečnou tuhost, ale i výborné tlumící parametry. V této chvíli asi už nepřekvapí, že i koš basového měniče je co nejvíc otevřený bez dodatečného tlumícího materiálu uvnitř. Skříň je basreflexového typu, s dvěma nátrubky vyústěnými vzadu. Zajímavostí je, že Revival Audio používá v motorech klasické ferity. Hlavním důvodem je úspora nákladů. Ferity musí tím pádem být značně dimenzované – 10 cm u výškového měniče, 14 cm u středového, a v nespecifikované ´XL´ velikosti u basového. Firma s patřičnou dávkou patriotismu prohlašuje, že veškeré komponenty (včetně měničů) se vyrábí doma ve Francii.

Výhodou Atalante 5 jsou na stojanovou reprosoustavu výborná citlivost (89dB) a nominální impedance 4 ohmy. Spodní rozsah výrobce specifikuje 28 Hz, +/-3db.

Kabinety jsou udělané opravdu precizně, saténová ořechová dýha má krásnou teplou hloubku a Revival Audio ozvláštňuje jednolitost prostého kvádru horizontální intarzií a laserem řezanými logy. Vypadá to opravdu prémiově.

Bass management

Weight
74
Slam
64
Articulation
58

Určité výrobky jako by patřily do určité doby, v anglicky mluvících zemích by řekli, že mají svůj dobový vibe. To platí dvojnásob o britské reproduktorové škole, kam navzdory zemi svého původu Revival Audio patří. Má to svoje výhody, například tu, že se můžete spolehnout, že rock přelomu sedmdesátých a osmdesátých let to zahraje na výbornou. Ten má totiž také svůj vibe. A tak Alan Parsons a Eye in The Sky přes tyto reprosoustavy opravdu výborný byl. Respektive ostatní výborní byli; málo se ví, že kompoziční nebo hudební vnos samotného Parsonse byl jen minimální a šlo o snahu prodat jméno, které bylo v té době pro lidi tahákem kvůli technické participaci na veleúspěšném Dark Side of The Moon. Každopádně Revival Audio tuhle muziku umí. Nenapadá mě teď vhodné slovo, ale napsat, že šlo o naprosto pohodový zvuk, by bylo „nedoceněním“ Atalante 5. Pohodovost neplynula z toho, že by zvuk byl máznutý nebo vřelý. Revival Audio jsou laděné vcelku neutrálně, tepla je v nich jen špetka, je to jen takové koření navíc. Baskytara nebo kopák jsou přes ně spíše sušší, ale s pěkně zaoblenými plnými těly a dusající rytmičností. A nezapomeňme, že 12-palcová basová jednotka umí vytvořit na spodku už slušný akustický tlak.

Clarity & delicacy

Detail
81
Air
78
Transparency
80

Wolkenmeer znamená Sea of Clouds neboli Moře mraků. A je to i krajinomalebná muzika, kterou spontánně nahráli Beo Brockhausen a Günter Pauler v německém Stockfisch studiu. A je to i ten typ hudby, kde se plně ukáže středová kompetence stojanových Revival Audio. Dáte-li jednotlivým tónům vibrafonu možnost se rozvinout, zní to úžasně a ozvučnice svými vlastními harmonickými iluzi reality ještě umocní. Podobně uhrančivý byl přes Atalante 5 i song Grandma od Mari Boine. Velký domorodý buben byl opravdu velký a jeho pravidelné pulsy procházely místností jako seismická vlna. Vokál mi pro změnu připomněl nahrávací techniky 50. let, kdy orchestr hrál podružnou roli a v centru byl interpret za mikrofonem. Tehdy uměli zvukoví inženýři nahrát lidský hlas tak, jak to dnes už umí málokdo. A Mari Boine – přestože jde o počin novodobý – zněla přes Atalante 5 přesně takto: tedy se silným emotivním poutem mezi člověkem a technikou. Byl to úžasný zážitek.

Tonal accuracy

Timbre
78
Dynamics
60
Temporal resolution
69

Celková minimální rigidita ozvučnice se projeví až při hraní hodně nahlas, kdy kabinety začnou do zvuku přece jen promlouvat a zvuk může mít tendenci se zahlcovat. Tím myslím ovšem hlasitosti okolo 85-90 dB v poslechovém místě. Pokud pro vás znamená nahlas obvyklých 75 dB (což už hlasité je), můžete zůstat v klidu, to Revival Audio zvládnou levou zadní.

Asi bych si tím pádem Revival Audio nevybral na symfonickou klasiku a jinou komplikovaněji obsazenou hudbu, kde potřebujete hrát forte, potřebujete rychlé reakce na změny, a potřebujete slyšet tonalitu beze změn. Neznamená to ale, že byste měli rezignovat a setrvat na akustickém jazzu nebo vokálních číslech. Třeba Yello (Capri Calling) byl ohňostroj smyslnosti, Depeche Mode (Thieves) byli konejšivě zadumaní, a Camouflage (Spellbound) hravě okouzlující. Každá ze zmíněných nahrávek si přitom přes Atalante 5 podržela svoji individualitu, jinými slovy reprosoustavy nemaskovaly odlišnosti v produkci a masteringu.

Spatial resolution

Holography
88
Soundstage width
88
Soundstage depth
88

Revival Audio Atalante 5 nejsou ani nijak náročné na postavení a mě nejlepší výsledek dávaly natočené přímo na uši. Vršek pásma je u Atalante 5 decentní a povedeně zaintegrovaný do zbytku, tudíž se nemusíte bát nějaké dopřednosti. Navíc je tu možné pracovat s asymetricky umístěnou středovýškovou sekcí. Sám výrobce doporučuje mít při menších poslechových roztečích výškové reproduktory vně a při větších roztečích uvnitř poslechového trojúhelníku, což mi dává smysl.

A ještě něco. Když jsem si dělal poznámky, stáhnul jsem hlasitost na minimum. O chvíli později jsem mě mé uši upozornily, že kytara, která původně kvílela v krásné hloubce kdesi vlevo vzadu za reprosoustavami, kvílí pořád na stejném místě i při ultra-tichém poslechu.  To mě přimělo zaostřit se na podání prostoru a uvědomil jsem si, že zůstal oproti normální poslechové hlasitosti beze změny. Většinou se se zmenšující se hlasitostí zmenšuje proporcionálně úplně všechno až do bodu, kdy se z muzikantů stanou miniatury a scéna je velikosti krabice od bot. Tady ne, u Atalante 5 zůstává prostorové měřítko zachováno, jen je všechno tišší. Zajímavé je, že zůstává zachována i živost a barevnost reprodukce, což nebývá pravidlem ani u high-endové konkurence.

Revival Audio, podobně jako Harbeth nebo ATC, patří do kategorie „proč bojovat s rezonancemi, když je můžete obrátit ve svůj prospěch, a ještě si u toho užít muziku“. Vtip je v tom, že Revival Audio jsou mnohem dostupnější. Nabízí se například paralela s Harbeth HL5, které jsou o 50% dražší a stěží nabídnou něco lepšího, nebo s ATC, jejichž ceny začínají na trojnásobku. Přičtěte si k tomu opravdu pečlivé a luxusní provedení, svůdné středové pásmo a opravdu senzační podání prostoru. To zní jako recept na úspěch.

Price as reviewed:98 000,- Kč

Recommended resellers

Dreamaudio, Bratislava, +421 907 838 806

Associated components

  • Zdrojové komponenty: Taiko Audio SGM Extreme streamer, Pilium Devine Line DAC Elektra, Paul Pang Quad Switch, xDuoo X10T II digital transport, Rockna Waveform DAC
  • Zesilovače: Pilium Devine Line Ares předzesilovač, Pilium Hercules monobloky
  • Interkonekty a reprokabely: Siltech Triple Crown, Vyda Laboratories Orion, InAkustik Toslink
  • Filtrace a síť: Pilium DCF, Torus Power AVR2 16, Siltech Ruby Mountain

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Tango 85

"Třípásmová kompaktní reproduktorová soustava. Díky své velikosti je snadné ji začlenit do nábytku, připevnit držákem na stěnu či postavit na stojan. Díky svému výkonu je schopna ozvučit prostory od malých obývacích pokojů po učebny, ...

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
18%

AQ Passion Orca

Passion Orca představuje nejvyšší stojanový model od českých Acoustique Quality. Jako každá správná vlajková loď ani Orca nenechává ve své elektromechanické soustavě nic náhodě - každý konstrukční detail je dotažen na maximum, snad ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
84%

ATOHM GT 1.0

S Atohm je potřeba zacházet jako s lupou, která poskytne majiteli neobvyklý vhled do poslouchané muziky, téměř z pozice mixpultu. A tento vhled oplývá náramnou mírou transparence, čistoty a explozívní dynamiky. Bylo to, jako by si ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
59%

AURUM CANTUS Leisure 3SE MkII

Provedení prostě nemá chybu a většina soustav stejné cenové kategorie může jen zahanbeně pokukovat z povzdálí. Když zavřete oči a přejíždíte rukou po povrchu kabinetu dojdete k závěru, že jde o extrémně hladký a těžký monolit. Může ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
60%

BOWERS & WILKINS 685 S2

Testovaný pár byl v křídově bílé matné folii, což je v době vysokých lesků nejen osvěžující, ale i praktické - nemusíte se obávat otisků prstů a ani prach není tolik vidět. Navíc bylo od prvních tónů jasné, proč má Bowers & Wilkins ...

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
40%

BOWERS & WILKINS 686 S2

Jde o slušný malý monitor, který, pokud jej netlačíte do nadlidských výkonů, přehraje s přehledem celou vaši sbírku a udělá vám radost. V případě Bowers & Wilkins čekáte za své peníze odpovídající zvuk a tady to platí beze zbytku.

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
38%

BOWERS & WILKINS 805 Diamond

Na rozdíl od předchozích řad B&W, které mne nikdy příliš neoslovovaly, musím konstatovat, že se novinkové Diamondy povedly. Hmm, vyznívá to docela vlažně, takže znovu: nové Diamondy jsou vynikající reprosoustavy, které v daném ...

Recommended resellers

Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877

Jasyko, Brno, 541 210 108

Profimedia, Opava, 553 759 017

Sound
75%
Zpět do kategorie