BOWERS & WILKINS PM1

TR14.09.2012

Reprosoustavy stojanové

Prestiž 'prestižního monitoru´(odtud akronym PM) se kromě dokonalého řemeslného vzhledu opírá i o aerodynamicky nadčasové křivky, které víc než cokoli jiného připomenou ladnost, kterou jsme zvyklí vídat v automobilovém průmyslu u vozů kategorie Bugatti nebo Bentley. Nepamatuji se, kdy jsem držel v ruce tak bezvadně dohotovený monitor. Nejspíš ještě nikdy.

Function and form

90%
Ease of use
57%
Sound
100%
Appearance

B&W PM-1 si prostě musíte koupit i se stojany. Stojany přijdou rozložené do tří částí a po smontování se k nim monitor zespodu přišroubuje. Stojany PM-1 mají tu výhodu, že reprokabely můžete šikovně schovat do nohy stojanu a vyvést je až u podlahy, takže nepřekážejí.

Deset kilogramů hmotná soustava je vyrobená z MDF desek, moc si jich však neužijete, jinými slovy, nejsou ani vidět, ani slyšet. Jak jsem zmínil, tak bočnice jsou leštěné dřevo, a čelo se zadní stranou ozvučnice mají povrchovou úpravu blíže nespecifikovaným polymerovým nástřikem, na pohmat připomínajícím neopren.

Na rozdíl od řady 800, která je od nedávna diamantová, je 2,5 centimetrová kupolka Nautilu v PM-1 hliníková. Zato je však po obvodu vyztužena prstencem uhlíkové tkaniny a tím posunuje svůj rezonanční kmitočet z okraje slyšitelného pásma až na 40kHz. Středobasový měnič s kevlarovou tkanou membránou má oproti standardu malé vylepšeni v podobě výztuže z pěnové hmoty, umístěné ve vrchlíku v místě styku s cívkou.

Bass management

Weight
40
Slam
49
Articulation
51

Basový reproduktor, i když podporovaný basreflexem, nejde nijak hluboko. Bas, měřený uchem i testovacím diskem Nordost, končil někde okolo 50Hz, což zhruba odpovídá údaji výrobce. Postačí vám na slušnou reprodukci baskytary i kontrabasu, pochopitelně bez těch harmonických složek, které sahají níž. Toto neberte jako kritiku, pouze jako konstatování faktu, fyzika se moc ošidit nedá. Naopak, bas PM-1 je velmi kultivovaný a přehledný a dokáže svou kvalitou předčít hodně sloupových modelů ze stejné cenové kategorie.

Clarity & delicacy

Detail
75
Air
60
Transparency
62

Když jsem posouval PM-1 blíže ke zdem, dostal jsem se postupně o nějakých 5-10Hz níže, nicméně utrpěla transparentnost pásma. Osobně bych raději basování za každou cenu oželel a spokojil se s čistšími nízkými kmitočty, nebo sáhl po dobrém suB&Wooferu, který by na spodku PM-1 doplnil. Škoda, že firma nepoužila svoji špičkovou formu výškového nautilu, který by PM-1 posunul od hifi směrem k highendu.

Tonal accuracy

Timbre
50
Dynamics
54
Temporal resolution
56

Malé B&W hrají především tak, jako kdyby do sebe právě hodily nějaký energy drink. Bohatě tím vynahrazují svou minivelikost a když do nich pustíte nahrávku, která si o velkou dávku energie přímo říká, vzniká z toho excelentní partnerství. Vůbec mě proto nepřekvapilo, že skladby jako je Summer Wind (Ray Brown Trio) dokáže PM-1 posunout o třídu výše ve smyslu autenticity živě pořízeného záznamu. Nejen hudba, ale i interakce jazzového ansámblu s publikem se na mě z monitorů vysypaly s ohromnou vervou a živostí, která mě velmi bavila. Není to o tom, že by se B&W musely nějak trefovat do nahrávek, obdobně energicky zacházely i s koncertem (Dave Matthews & Tim Reynolds nebo Eva Cassidy). Ať to byla akustická kytara Tima Reynoldse nebo samet hlasu Evy Cassidy, PM-1 mě zahrnuly noblesním zvukem, plným komfortu, výborně ilustrujícím celkové pojetí těchto prestižních monitorů.

B&W jsou opravdu dobré na středech, dokáží hudbu probudit k životu a doslova ji rozdmýchat, nezůstávají jen u pouhopouhého popisu dějů, ale vstupují do muziky aktivně. Vyplývá z toho, že podobně jako celá série 800, jsou i PM-1 laděny pro ucho líbivěji, než bylo dříve u firmy zvykem.

Spatial resolution

Holography
60
Soundstage width
60
Soundstage depth
55

Prostorově si B&W vedou rovněž s přehledem a s přispěním svých minirozměrů, povedeného nautilovského reproduktoru a poslechu v blízkém poli dokáží vymalovat třírozměrný prostor s přesnou lokalizací a s dostatkem vodítek k tomu, aby si ucho dokázalo při zavřených očích zrekonstruovat koncertní pódium. Jeho velikost není sice basolutní, což se dá při absenci spodních oktáv očekávat, ale dostatečně věrná k serióznímu poslechu.

Price as reviewed:64 000,- Kč

Recommended resellers

Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877

Jasyko, Brno, 541 210 108

Associated components

  • CD přehrávač: C.E.C. TL-51XR, PrimaLuna ProLogue Classic, Ayon CD-07s
  • Zesilovač: pasívní atenuátor a Mark Levinson No.432
  • Kabely: Kubala-Sosna Emotion

Gallery

ACOUSTIQUE QUALITY AQ Tango 85

"Třípásmová kompaktní reproduktorová soustava. Díky své velikosti je snadné ji začlenit do nábytku, připevnit držákem na stěnu či postavit na stojan. Díky svému výkonu je schopna ozvučit prostory od malých obývacích pokojů po učebny, ...

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
18%

AQ Passion Orca

Passion Orca představuje nejvyšší stojanový model od českých Acoustique Quality. Jako každá správná vlajková loď ani Orca nenechává ve své elektromechanické soustavě nic náhodě - každý konstrukční detail je dotažen na maximum, snad ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
84%

ATOHM GT 1.0

S Atohm je potřeba zacházet jako s lupou, která poskytne majiteli neobvyklý vhled do poslouchané muziky, téměř z pozice mixpultu. A tento vhled oplývá náramnou mírou transparence, čistoty a explozívní dynamiky. Bylo to, jako by si ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
59%

AURUM CANTUS Leisure 3SE MkII

Provedení prostě nemá chybu a většina soustav stejné cenové kategorie může jen zahanbeně pokukovat z povzdálí. Když zavřete oči a přejíždíte rukou po povrchu kabinetu dojdete k závěru, že jde o extrémně hladký a těžký monolit. Může ...

Recommended resellers

Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313

Sound
60%

BOWERS & WILKINS 685 S2

Testovaný pár byl v křídově bílé matné folii, což je v době vysokých lesků nejen osvěžující, ale i praktické - nemusíte se obávat otisků prstů a ani prach není tolik vidět. Navíc bylo od prvních tónů jasné, proč má Bowers & Wilkins ...

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
40%

BOWERS & WILKINS 686 S2

Jde o slušný malý monitor, který, pokud jej netlačíte do nadlidských výkonů, přehraje s přehledem celou vaši sbírku a udělá vám radost. V případě Bowers & Wilkins čekáte za své peníze odpovídající zvuk a tady to platí beze zbytku.

Recommended resellers

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
38%

BOWERS & WILKINS 805 Diamond

Na rozdíl od předchozích řad B&W, které mne nikdy příliš neoslovovaly, musím konstatovat, že se novinkové Diamondy povedly. Hmm, vyznívá to docela vlažně, takže znovu: nové Diamondy jsou vynikající reprosoustavy, které v daném ...

Recommended resellers

Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877

Jasyko, Brno, 541 210 108

Profimedia, Opava, 553 759 017

Sound
75%
Zpět do kategorie