WILSON BENESCH Discovery
Reprosoustavy stojanové
Wilson Benesch nechává jeden z taktických basových měničů obnažený, v případě Discovery do podlahy - ve finále tak Discovery vypadají spíše jako motor, vymontovaný z raketoplánu, než jako reprosoustava. Konstrukčně vzato mají Discovery mnohem blíže k sloupovým reproduktorům a stejně tak i svým zvukem - suma, kterou za ně zaplatíme, je pak z mého pohledu zcela adekvátní. A pořád sotva třetinová v porovnání s tím, co chce za hliníkové minimonitory Magico (Q1).
Function and form
Stěny velmi tuhé ozvučnice jsou kompletně z uhlíkového vlákna. Wilson Benesch začal tento lehký ale extrémně pevný materiál s vysokým koeficientem vlastního tlumení používat nejprve u svých přenoskových ramének a pak jej přenesl i do reprosoustav. Pokud jste milovníci dřevěných dýh, tak u Discovery si jich příliš neužijete, jedinou možností je nechat si za příplatek odýhovat duralové postranní panely. Wilson Benesch k tomu využívá speciální technologii tlakového napařování, protože konvenční metody aplikace dýhy na karbonové desky spolehlivě nefungují. Není bez zajímavosti, že dodavatelem je stejná firma, která zajišťuje obdobnou službu pro Rolls-Royce a Bentley.
Vlastními kabinety však u Discovery celý koncept nekončí, protože jejich integrovanou součástí jsou i podstavce – masivní hliníkový kus probíhá po celé délce zadní stěny kabinetu až k těžké ocelové bázi na hrotech a monitor na něm tak vlastně ani tak nestojí, jako spíše visí. Stojan je doslova jakousi páteří celé konstrukce, která je ukotvena jednak k bočnicím, jednak zprostředkovaně rozkládá váhu reprosoustavy do její spodní desky. Hroty jsou tři, přední je napevno a zadní dva jsou stavitelné, navíc značně nemilosrdné vůči podlaze, takže doporučuji použít vhodné podložky. V zadní části hliníkového sloupu je i antivibračně izolovaná deska s dvěma páry zlacených terminálů, umožňujících bi-wiring, ve standardu pospojovaných masivními klemy. Wilson Benesch s reproduktory dodává i utahovací klíč, kterým lopatky reproduktorového kabelu doslova zalisujete.
Jednopalcová (25mm) hedvábná kalota je od ScanSpeak. Tím unikátním jsou u Discovery basové měniče. Proč měniče, když je vidět jen jeden? Wilson Benesch vyvinul to, čemu říká “Isobaric Tactic” konfigurace, jinými slovy takové uspořádání, kdy jsou dva basové reproduktory zapojené s opačnou fází proti sobě, tedy jejich konusy fungují v jakémsi tandemu. Podle firmy to zdvojnásobuje basový výkon, a díky symetričtějšímu magnetickému poli i linearitu celého systému. Sekundární výhodou je konstantní objem vzduchu, uzavřený ve vzduchové mezeře mezi oběma proti sobě jdoucími membránami, což simuluje jejich vyšší tuhost a v důsledku tak nižší rezonanční kmitočet. Pravou třešničkou na dortu je, že celou tuto složitě vyprojektovanou sestavu Wilson Benesch montuje do dna ozvučnice, takže reproduktory vyzařují ve svislé ose. To umožňuje taktickou basovou jednotku jednak oddělit od středovýškové, takže se navzájem minimálně ovlivňují – a to je dále dořešeno i samostatnými komorami, ve které jednotlivé sekce měničů pracují – jednak má reprosoustava ve vertikální ose lepší stabilitu, danou její vlastní vahou v ose, a tak dochází k minimální transformaci akustické energie na mechanickou, tedy minimálním ztrátám.
Bass management
Dalším unikem Wilson Benesch je, že nechává jeden z basových měničů obnažený, v případě Discovery do podlahy - zespodu je vidět spolu s vyvedenými výfukovými tryskami basreflexových portů a tím, že každá z hliníkových trubek vyúsťuje z jiné komory, bylo potřeba uzpůsobit jejich tuning – všimněte si, že je každá jinak dlouhá.
Podle výrobce Discovery zvádají dynamické špičky na úrovni 200 W a dokáží vytvořit ve vzdálenosti 1 m akustický tlak 110 dB, což odpovídá kotli heavymetalového koncertu na festivalovém pódiu.
V Nevermind Airto Moreiry (Stereophile Test CD3) má piano přesně tu znělou pevnost, s jakou ji dokáží reprodukovat jen ty nejlepší plnorozsahové systémy, i když tady nástroj částečně ustupuje vynikající a hluboko rezonující base, která má skrze Wilson Benesch razantní váhu s drtivým tranzientním atakem a bohatým texturálním rozlišením, připomínajícím kontrolu rohacellových membrán Bowers & Wilkins. A to se bavíme o monitoru.
Clarity & delicacy
Symfonické obrazy potřebují velkorysý prostor, tonální věrnost, schopnost zvládnout nanosekundové posuny v dynamice a zejména prvotřídní transparenci bez toho, aby se přílišným zaostřením na detail celková integrita díla rozsypala – vše musí zůstat pevné, celistvé a zvukově komunikativní. V tomto ohledu Discovery pojídá konkurenci zaživa a strčí do kapsy i značnou část plnohodnotných (čti sloupových) reprosoustav. Při reálných hlasitostech mají koncertní špičky sílu srazit posluchače ze židle a zvukový polštář pianissim vytváří ohromnou plochu, která si posluchače přitahuje.
Tonal accuracy
Z Discovery nemám pocit eufoničnosti, je to spíše o poctivě vybalancovaném zvuku, kdy tam všechno je, ale nedává to o sobě halasně vědět. Křehkou „audiofilní“ strukturu, která hrozí se každou chvíli rozsypat, nahrazuje neprůstřelně vystavěný zvuk, kterému je prakticky jedno, jak hlasitě chcete poslouchat. Wilson Benesch můžete zkusit rozpálit i koncertními úrovněmi, přesto se spektrální poměry nijak zásadně nemění, reprosoustavy se nestanou ukřičenými, zvuk se neslije, kabinety se nerozvibrují. A to ani při saxofonové ekvilibristice, ani při hlasitě hrané symfonice.
Rachmaninovy Symfonické tance jsou záludnou nahrávkou tím, že jsou velmi dynamickým hudebním materiálem. Ten je nesmírně žravý na watty zesilovače – stále vám připadá, že je to moc potichu, a tak otáčíte knoflíkem volume doprava víc a víc, a stále je to potichu. Až se začnete divit, jestli on ten zesilovač vůbec zesiluje. Jenže pak přijde první větší detonace orchestru, kdy strop nad vámi začne projevovat tendenci opustit místnost a člověk musí rychle snižovat hlasitost. Nejednou se mi stalo, že v náhlém klimaxu šly reproduktory do limitace se všemi nepěknými průvodními jevy. Discovery ne. Skrze ně skladba přímo přetéká energií a srší instrumentálními barvami.
Spatial resolution
Wilson Benesch Discovery se poměrně jednoduše ustavují v prostoru. Nechci tím říci, že je jedno, kam je postavíte, ale skoro to tak je. Minimálně jsou méně citlivé na správné umístění než drtivá většina jiných monitorů – pochopitelně, že i Discovery ocení větší vzdálenost od stěn a akusticky vhodně přizpůsobený prostor, ale rozdíl mezi počátečním postavením, které člověk provede od oka a na základě zkušeností, a konečnou pozicí, dosaženou skrze laborování s testovacími disky, není markantní.
Recommended resellers
HI-FI studio TYKON, Ostrava, tel. +420 723 449 894
Manufacturer's website: http://www.wilson-benesch.com
Associated components
- Zdroj signálu: emmLabs CDSA
- Zesilovače: Audia Strumento No.1 a No.4, Electrocompaniet ECI 6DS
- Kabely: Acrolink 8N A2080 MkIII, Acrolink 7N S1400 MkIII
ACOUSTIQUE QUALITY AQ Tango 85
"Třípásmová kompaktní reproduktorová soustava. Díky své velikosti je snadné ji začlenit do nábytku, připevnit držákem na stěnu či postavit na stojan. Díky svému výkonu je schopna ozvučit prostory od malých obývacích pokojů po učebny, ...
AQ Passion Orca
Passion Orca představuje nejvyšší stojanový model od českých Acoustique Quality. Jako každá správná vlajková loď ani Orca nenechává ve své elektromechanické soustavě nic náhodě - každý konstrukční detail je dotažen na maximum, snad ...
Recommended resellers
AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232
ATOHM GT 1.0
S Atohm je potřeba zacházet jako s lupou, která poskytne majiteli neobvyklý vhled do poslouchané muziky, téměř z pozice mixpultu. A tento vhled oplývá náramnou mírou transparence, čistoty a explozívní dynamiky. Bylo to, jako by si ...
Recommended resellers
Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078
AURUM CANTUS Leisure 3SE MkII
Provedení prostě nemá chybu a většina soustav stejné cenové kategorie může jen zahanbeně pokukovat z povzdálí. Když zavřete oči a přejíždíte rukou po povrchu kabinetu dojdete k závěru, že jde o extrémně hladký a těžký monolit. Může ...
Recommended resellers
Hifi studio MeLissa, Brno, tel. +420 777 04 1313
BOWERS & WILKINS 685 S2
Testovaný pár byl v křídově bílé matné folii, což je v době vysokých lesků nejen osvěžující, ale i praktické - nemusíte se obávat otisků prstů a ani prach není tolik vidět. Navíc bylo od prvních tónů jasné, proč má Bowers & Wilkins ...
Recommended resellers
Jasyko, Brno, +420 541 210 108
BOWERS & WILKINS 686 S2
Jde o slušný malý monitor, který, pokud jej netlačíte do nadlidských výkonů, přehraje s přehledem celou vaši sbírku a udělá vám radost. V případě Bowers & Wilkins čekáte za své peníze odpovídající zvuk a tady to platí beze zbytku.
Recommended resellers
Jasyko, Brno, +420 541 210 108
BOWERS & WILKINS 805 Diamond
Na rozdíl od předchozích řad B&W, které mne nikdy příliš neoslovovaly, musím konstatovat, že se novinkové Diamondy povedly. Hmm, vyznívá to docela vlažně, takže znovu: nové Diamondy jsou vynikající reprosoustavy, které v daném ...
Recommended resellers
Eurostar Ostrava, Dobřejovice u Prahy, tel. + 420 323 606 877
Jasyko, Brno, 541 210 108
Profimedia, Opava, 553 759 017