ANSUZ MAINZ C2

MJ04.11.2019

Síťové kabely

Dlouhých 10 let uplynulo od doby, kdy jsem v recenzi síťového kabelu Nordost Odin prohlásil Není druhý takový síťový kabel, jako on. V kontextu high end audia roku 2009 bych na tomto prohlášení nic nezměnil. V kontextu roku 2019 se ale věci jeví jinak.

100% reference

Function and form

92%
Ease of use
97%
Sound
98%
Appearance

Síťový Ansuz Mainz C2 vypadá opravdu hi-tech. Hedvábně se lesknoucí šedočerný oplet je zkombinován s přesně soustruženými hliníkovými koncovkami, potištěnými šedě. Tato symfonie všemožných odstínů šedé působí jednak technicistně, jednak velmi čistě, a je v dobrém slova smyslu názornou ukázkou skandinávské designové školy. Mainz C2 není ani příliš tuhý, ani příiš těžký, máte z něj však pocit, že za své peníze držíte odpovídající hodnotu. Pracuje se s ním dobře a neměl jsem problém jej připojit k čemukoli.

Cílem týmu Michaela Børresena bylo dostat indukčnost u C2 na co nejnižší hodnoty bez toho, aby současně vzrostla kapacita. Další výzvou bylo kompletně odstínit kabel od vnějšího rušení a zabránit tomu, aby se choval jako anténa, nebo aby nabíral rezonance. Konstrukce C2 vychází ze tří kroucených 5mm koaxiálních kabelů s přímým zemnícím vodičem (Direct Ground Connector Technology) a 2x6 drátů, které jsou stočeny protiběžně právě kvůli minimalizaci indukčnosti (Dual Twisted Double Inverted Helix). Indukovaný šum Ansuz potlačuje třemi cívkami (Noise Suppressing Coils).

Bass management

Weight
97
Slam
98
Articulation
98

Ansuz Mainz C2 byl posledním kouskem který dorazil do zkoumání špičkových síťových kabelů, do kterého jsme se pustili na jaře tohoto roku. Bylo to právě před deseti lety, v průběhu našeho Power Up! megatestu, kdy se stalo překvapivým dobrodružstvím zjišťovat, jak tak obyčejná věc, jako je napájecí šňůra, může ovlivnit, co slyšíme z naších audiosystémů. A dnes se celý kabelový byznys posunul ještě dál a tak Ansuz C2 musel čelit silným protivníkům – nové řadě napájecích kabelů od AudioQuest, zejména vynikajícímu Hurricane HC, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Synergistic Research Euphoria Level 3 a Synergistic Research Galileo SX, excelentním a cenově dostupným prototypům Roth Audio, a pochopitelně i mé referenci, Nordost Valhalla V1. Aby to bylo zajímavější, byl do party přibrán i Nordost Odin V1, zejména proto, že v době sepisování poslechových poznámek kraloval kategorii síťových kabelů Audiodromu. Pokud se vám nechce číst celý tento text, tak zde krátké shrnutí: Ansuz Mainz C2 je odstřelil všechny.

Clarity & delicacy

Detail
96
Air
98
Transparency
97

Zvuk Ansuz Mainz C2, můžeme-li mluvit u síťového kabelu o zvuku, se dá popsat dvěma přívlastky: pevný a transparentní. Pevnější a transparentnější než jakýkoli jiný kabel, který jsem doposud slyšel. Kontrola, s jakou držel hluboký bas, neměla konkurenci – náročné kousky, jako mé oblíbené Bacchanale (Saint-Saens, Exotic Dances from Operas, Reference Recordings) jsou dobrým příkladem. Věta má části, kde zazní s plnou silou velký buben, nebo kde tympány gradují od nejjemnějšího hlazení po burácivou kulometnou smršť – a Ansuz Mainz C2 si vynutil ve všech těchto polohách výbornou kontrolu, bas byl v plné síle, hřmící, bez záznějů nebo rezonancí, dokonale rozlišený a vykrojený na pozadí orchestrálního forte. Nebavím se zde o sotva slyšitelných nuancích, změna proti konkurenci je obdobného řádu, jako výměna zdrojového komponentu nebo zesilovače.

Mezi ostatními měl Ansuz Mainz C2 rovněž nejtmavší hudební pozadí. Z reproduktorů přestal vycházet jakýkoli šum, digitální nula se stala černější než u čehokoli, co mi prošlo rukama. Důležité je ale toto: C2 se nechoval jako vesmírná černá díra, která v sobě utlumí jakýkoli zvuk. Ty nejjemnější záchvěvy hudby, které jsou na nahrávkách, nebyly utlumeny, právě naopak, objevily se na zmíněném černém pozadí mnohem jasněji a přesněji, s uhrančivým mikrodynamickým kontrastem. A nebyly to jen perkuse, které těžily z nepřítomnosti interferencí. Houslové party, jakkoli dobře zněly v mém systému předtím, byly najednou jiné, jako kdybych se najednou mohl hlouběji ponořit do zvukového přediva struny rozeznívané smyčcem.

Tonal accuracy

Timbre
96
Dynamics
98
Temporal resolution
97

Kombinace různých značek v jednom systému – tím si prošel snad každý. Ten svůj zvuk si většina z nás buduje postupně, je to jakýsi přirozený běh věcí. Nové přírůstky zvuk vylepší, povětšině zejména tím, že zkompenzují nebo vhodně doplní nedostatek některého z existujících komponentů. Ne vše je ale tak intuitivní, jak se to někdy jeví. Řekněme, že bych měl k dispozici jen jeden Mainz C2. Když jsem v mém systému vyměnil jeden síťový kabel za Ansuz, zlepšila se celková transparence, fokus a pevnost na basu, který šel současně zdánlivě i hlouběji. Upřímně řečeno, basu bylo teď tak akorát, se správně nadávkovaným poměrem celkového objemu, tranzientní přesnosti a hloubky. Bylo to pěkné natolik, že jsem si řekl: Když dám do systému další C2 se stejným efektem, bude toho už moc, ta dosažená rovnováha se prostě musí pokazit. Ukázalo se, že taková linearita prostě neplatí.

Efekt dalších připojených Ansuz nebyl kumulativní ve smyslu „všeho dobrého bylo ještě více“. Kumulativnost se projevila odstraňováním míry nejistoty zvuku, a dalším rozptylováním všech zbytků oparu, který v systému snad ještě existoval. Čistota a schopnost vidět dovnitř se umocnila a tonalita nijak neutrpěla. Basu nepřibylo, jen se ještě více zpřesnil a celý systém jako by dostal ze zásuvky pár ampér navíc.

Ansuz C2 hraje plně a barevně, harmonické jsou slyšet stejně jasně jako základní tóny. Zvuk se nepřiklání ani k teplé ani k chladně straně, prostě tam je, zarámovaný neomezenou makro i mikrodynamikou. Nepřekvapilo mě proto, že bubny Kodo hřměly mnohem mocněji, nicméně mě překvapila dynamická svoboda, s jakou rozkvetla tiše hraná akustická kytara Johna Williamse v Recuerdos de la Alhambra (Spanish Guitar Favorites, Sony SACD). Španělka není hlasitý nástroj a tak ji není třeba hrát s knoflíkem volume vytočeným příliš doprava. Na většině sestav tak kytara trpí a vyznívá plošeji, než v reálu. Nic takového jsem nepozoroval s Ansuz Mainz C2, kde si podržela velmi jemné dynamické stínování až do sotva slyšitelných pasáží. V porovnání s C2 zněla konkurence přinejlepším vybledle a ztrácela prezetnost v prostoru.

Spatial resolution

Holography
98
Soundstage width
96
Soundstage depth
98

V průběhu naší Power Up! série jsme používali nahrávku Johnnyho Cashe Hurt (Rickem Rubinem produkované album The Man Comes Around na labelu American). Skrze Mainz C2 byl zpěvákův hlas hezky oddělený od potemnělé akustiky pozadí a vykrojený s dokonalou artikulací. Hurt nemá nic jako hluboký bas a C2 se tu prezentoval se lepšími barvami a detailem než Nordost Odin, i když ten později jmenovaný měl pro změnu o chlup větší tělo. C2 kontroval i preciznějším prostorem, choval se podobně jako špičková sluchátka, do kterých se nepromítá akustika poslechového prostoru.

Nové zářijové album americké metalové smečky Exhorder Mourn the Southern Skies (Nuclear Blast) mě přes Ansuz Mainz C2 doslova smetlo k zemi. Zvuku dominovaly drtivé kytary, brejky se na mě hrnuly s energií týdny nekrmené dravé šelmy a bas byl současně hluboký i metronomově přesný. Zvuk byl špinavě nabroušený přesně tak, jak thrashmetalová deska vyžaduje, přesto měl jakýsi vyšší řád a nebývalou přesnost, jako by Ansuz dokázal pro energii protékající celým systémem přeřadit na vhodnější převod.

Znamená to, že je Ansuz Mainz C2 nejlepší síťový kabel, jaký jsem kdy měl tu čest slyšet? To zcela určitě. Je nejlepší v celkovém měřítku? No, uvažte, že Ansuz má ve svém katalogu ještě další dvě síťové šňůry, D2 a DTC, které jsou hierarchicky nad C2. Měl bych si je půjčit? Něco mi říká, že pro vlastní dobro a klidný spánek by některé věci měly zůstat pohřbené. Možná později, až budu schopen naplno vstřebat, jakým způsobem posunul hranice slyšeného Mainz C2.

Price as reviewed:85 000,- Kč

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Associated components

  • Zdrojový komponent: Accuphase DP-720, SPL Q2048 Mastering Equalizer, McIntosh MCT500 SACD/CD transport + integrovaný DAC v C2600
  • Zesilovače: TAD-M2500 MkII, McIntosh pre/power C2600/MC611
  • Interkonekty a reprokabely: Audioquest Redwood, Audioquest Wild, AudioQuest King Cobra, InAkustik Referenz, Ansuz Signalz C2, Ansuz Signalz D2, Tellurium Q Ultra Silver, Tellurium Q Silver Diamond, Vovox Sonorus XL, Nordost Valhalla V2, McIntosh Balanced
  • Reprosoustavy:  TAD Evolution One E1, Sonus Faber Olympica III, Sonus Faber Olympica Nova III
  • Filtrace a síť: Shunyata Research Denali, Nordost Valhalla, Ansuz C2, Pangea AC-9SEMKII, Roth Audio Orfeo + další prototypy Roth Audio, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Synergstic Research Euphoria Level 3, AudioQuest Hurricane

Gallery

AAI Maestoso

Poprvé jsme se s Maestoso potkali v dubnu a strávili spolu cirka tři týdny. To měl tehdy kabel ještě černý oplet, jímž prosvítala modrá stínící vrstva a celé to dávalo půlnočně modrý výsledek. Atraktivní vizuál doplnily neméně ...

Recommended resellers

Authentic Audio Image, Povážská Bystrica, +421 905 694 943

Sound
98%

ANALYSIS PLUS Power Oval 2

Zvuk byl doslova třpytivý. Nejvíc ze všeho mi svou barevností připomínal mýdlovou bublinu za plného slunečního světla, na jedné straně plnou spektrálních odlesků, a na druhé nezastírající svou průhledností pohled posluchače. V rámci ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
53%

ANSUZ MAINZ C2

Dlouhých 10 let uplynulo od doby, kdy jsem v recenzi síťového kabelu Nordost Odin prohlásil Není druhý takový síťový kabel, jako on. V kontextu high end audia roku 2009 bych na tomto prohlášení nic nezměnil. V kontextu roku ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
97%

AUDIOQUEST Hurricane

AudioQuest Hurricane jsem poslouchal pár měsíců zpět spolu s dalšími audioquestími novinkami – přečíst si o tom můžete v příslušné rubrice našeho magazínu. Teď mi šlo o to si vynikající poslechové dojmy upřesnit v důvěrně známé ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, +420 585 342 232

Jasyko, Brno, +420 541 210 108

Sound
92%

BLOCK AUDIO Snakeblock

Všechny síťové kabely se do jisté míry chovají jako filtry – asi nejlepší, co se může stát je, že kabel odfiltruje sám sebe – Snakeblock de facto zcela ustoupil a neupozorňoval na sebe, což zintenzivnilo míru komunikace mezi ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
28%

CARDAS Golden Reference

Některé kabely jsou více citlivé na zahoření než jiné. Cardas to přímo vyžaduje - rozdíly před a po jsou velké. Zvuk se stává rafinovanějším, uvolněnějším, lépe uspořádaným, a na basech i na výškách konkrétnějším a lépe definovaným s ...

Recommended resellers

Absolute Audio, Praha, tel. +420 777 739 377

Sound
52%

FURUTECH Powerflux

Kdo nevyzkoušel neuvěří - nicméně po tom, co jsme strávili několik měsíců ve společnosti drátů spojujících elektrickou zásuvku s našimi komponenty, můžeme potvrdit jejich často zásadní vliv na kvalitu reprodukce. Zvykli jsme si na ...

Recommended resellers

Audiostudio s.r.o., Olomouc, tel. +420 608 752 475

Sound
89%
Zpět do kategorie