LEAK Stereo 130

MJ01.01.2021

Integrované zesilovače

Stýská se vám po dobách, kdy konstruktéři ještě řešili signálové cesty, a ne pouze jakým dalším kreativním způsobem vyfrézovat hliníkové desky? Leak vznikl ve svém čase jako ryze analogový počin a stal se britskou legendou. Jeho oživení jako zesilovače je excelentní zprávou pro ty, kdo hledají hodně zvuku za málo peněz a milují i klasický vzhled, včetně volitelný dřevěných panelů v ořechu.

Function and form

90%
Ease of use
38%
Sound
88%
Appearance

Leak Stereo 130 je integrovaný zesilovač, který v sobě, kromě obvyklé analogové konektivity (2x RCA vstup, 1x phono pro MM přenosku, RCA výstup pre-out, sluchátka), má vestavěný ESS Sabre32 Reference ES9018K2M. Převodník umí pracovat s frekvencí 44,1 kHz - 192 kHz (optický a digitální vstup a výstup), případně s 384 kHz a DSD 64/128/256 (přes USB-B).  Hudbu do zesilovače můžete také streamovat z jakéhokoli Bluetooth zařízení, třeba i z mobilu. Přičtěte si k tomu slušný výkon 2 x 45W (8 ohm)/2x65W (4 ohm) a máte před sebou velice verzatilní zařízení, schopné zastat práci hned několika komponentů najednou.

Kompaktní rozměry zesilovače (302 x 118 x 270 mm) významně přispívají k tuhosti skříňky, která je absolutně inertní a na poklep nedrnčí ani nijak nerezonuje, a zesilovač tak má nejlepší předpoklady k minimální mikrofoničnosti. Upřímně - tak bytelnou stavbu by mohly Leak závidět i komponenty za statisíce. Vzadu jsou reproduktorové terminály o něco těsnější, takže je potřeba najít ten správný grif, jak tam dostat prsty, zejména při připojení lopatek nebo holého vodiče. S banánky je to jednoduché a jednoznačně bych je tak k zesilovači doporučil.

Kromě výše zmíněného se mi u Stereo 130 líbilo pár věciček, které život s ním velmi zpříjemňovaly:

Knoflíkem volby vstupů můžete točit pořád dokola, indikaci aktivního vstupu zajišťují miniaturní oranžové LED diody, které spíše jen žhnou, než svítí. Za to má Leak jedno obrovské plus, konečně někdo pochopil, že není třeba audiofilům vypalovat oči.

Můžete si sami zvolit, za jak dlouho se má při nehraní Leak sám přepnout do Stand-by, tudíž nehrozí, že zapomenete a zesilovač bude topit i když nejste doma.

Aktivace zesilovače je pěkně vyřešena relátky a výstup do reprosoustav se sepne až nakonec, takže se nekonají žádné lupance a rázy do reprosoustav – malý detail, který bůhví proč uniká i velkým značkám.

Bass management

Weight
74
Slam
67
Articulation
60

S nesymetrickým výstupem 2,5 V z SACD přehrávače a reprosoustavami s citlivostí 89 dB jsem dosáhl pohodové hlasitosti s knoflíkem volume otočeným přibližně na čtvrtině jeho dráhy. Opravdu hodně nahlas jsem hrál na zhruba 10-11 hodinách a dál jsem to s ohledem na reprosoustavy ani nezkoušel. Vyplývá mi z toho, že s brutto wattáží mít problém Leak nebude, protože zvuk se po dráze potenciometru nijak neměnil a nebyl na něm se zvyšující se hlasitostí ani slyšet žádný stres. Když vezmu v úvahu, v jaké cenové kategorii se se Stereo 130 pohybujeme, nemá to prostě chybu. Nejsem kompetentní k tomu, abych se vyjadřoval k technickým parametrům tohoto malého Brita, nicméně je slyšet, že byl laděn zkušenýma ušima, které si pohlídaly, aby bylo všechno v rovnováze. 

Zvuk Stereo 130 je šťavnatý a příjemně melodický, postavený na rovných středech, pružném basu a nenápadných výškách. Takto na ucho bych řekl, že v zásadě respektuje obecnou preferenci s od středů nahoru se pomalu svažující frekvenční křivkou. Opakovaně mě fascinovalo, že jsem u Stereo 130 nebyl schopen najít nic, co by ze zvuku nějak vyčnívalo nebo v něm naopak chybělo. I komplexně obsazené nástrojové party neupřednostňovaly jeden nástroj před druhým a tahle neutralita v případě Stereo 130 vůbec nezněla nezáživně, právě naopak - měl jsem nutkání přestávat si dělat poznámky a podupávat si nohou do rytmu. Je to ten typ poslechu, kdy máte potřebu sdělovat své nadšení každému, kdo jde zrovna kolem.

Clarity & delicacy

Detail
59
Air
54
Transparency
58

Leak Stereo 130 má skvělý prostor s výbornou lokalizací. Zesilovač muziku neprojektuje před reprosoustavy a vytváří tak pocit velké hloubky, navíc hloubky s dobrou kontinuální perspektivou. I v levopravém prostoru je u vícehlavého ansámblu jasné, kde kdo stojí, a Stereo 130 nemá ani problém se zvuky vně rozteče reprosoustav. Neslyším sice tolik ´akustiky´, ve které nahrávky vznikaly, to je ale dáno voicingem Leaku a dá se tomu pomoci vypínatelnými tónovými korekcemi.

Jak bylo zmíněno, Stereo 130 dává spousty dalších možností. Abych tomu dal nějaký výchozí bod, použil jsem skladbu Inner City Blues od Reel & Soul Association (50 US Cents, Flying Sparks Records), což je cover verze originálu Marvin Gaye, kreativně zahraná bandem, zahrnujícím mandolínu, banjo, skřipky a irský buben.

Tonal accuracy

Timbre
57
Dynamics
54
Temporal resolution
58

V módu DIRECT jsem slyšel broukavě teplou basu, dynamické bicí, bezvadně rozlišenou instrumentaci, krásně rozvržený prostor, a hlavně velice zábavný celkový projev, kde se jako by zesilovač ani nesnažil o mou pozornost a prostě jen zahrál.

Když zařadím do cesty signálu obvody tónových korekcí, nestane se vůbec nic, a pokud tam nějaká degradace zvuku je, já ji prostě neslyšel. Možná je v módu DIRECT malinko lepší separace nástrojů, nicméně rozdíly jsou na hranici vnímání a tak je není třeba řešit. Korekce fungují u Stereo 130 dobře a jemně a i v extrémních polohách zůstávají muzikální, je tak snadné si jimi zvuk doladit do požadovaného tvaru. Mě se ale Leak ve svém nekorigovaném stavu líbil natolik, že jsem se s korekcemi moc nevyřádil.

Spatial resolution

Holography
68
Soundstage width
66
Soundstage depth
70

Pokud vám stačí 2 analogové vstupy a phono, funguje Leak Stereo 130 i jako podařený předzesilovač. Je pochopitelné, že jej nemá cenu srovnávat s dobrým (a obvykle i pořádně drahým) samostatným předzesilovačem, a když jej dáte signálu do cesty v highendové sestavě, uslyšíte ho. Pro obvyklé hi-fi aplikace je ale v pohodě a tak mě mrzí, že Leak nenabízí i podobně koncipované monobloky, se kterými by šlo Stereo 130 elegantně spojit. Každopádně jej můžete s výhodou využít například pro aktivní reprosoustavy. K tomu se bude hodit i fakt, že Leak Stereo 130 je plně vybavený DAC.

Vzal jsem digitální data z koaxiálního výstupu Accuphase a poslal je na vstup Stereo 130 přes Krautwire Numeric Digital. Zvuk Leak je v digitálním režimu jiný, než z analogových vstupů, a nenapadá mě jiný příměr, než že je ´digitální´. Jako by Leak jako DAC ztrácel něco z toho, co jej činí zvukově tak přitažlivým - vytrácí se okouzlující hloubka a scéna se stává jednorozměrnější, dynamicky se zesilovač stane stresovanějším, a přestože je zvuk detailnější, jako by byl ten detail tlačený. V důsledku jsem u něj nedokázal zrelaxovat tak, jak jsem si to užíval přes jeho analogové vstupy.

Berte to tak, že DAC je u Leak jen jakýsi bonus navíc a Stereo 130 je primárně zesilovač, nikoli DAC. Připojte k němu dobré reprosoustavy (nedávno recenzované KEF LS50 Meta by mi k němu seděly, Leak doporučuje na webových stránkách stylové repro MoFi Edition LS3/5a nebo Wharfedale Denton 85) a máte levný a kompaktní set-up, který vám poskytne za málo peněz mnoho hodin potěšení s oblíbenou muzikou.

Price as reviewed:23 200,- Kč

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Associated components

  • Zdroj signálu: Accuphase DP-720, Topping BC-3
  • Zesilovače: TAD M-2500, Leak Stereo 130
  • Interkonekty a reprokabely: AudioQuest Dragon Bass | Zero, Krautwire Numeric Digital, Krautwire MAX-S, Ansuz Signalz C2,  Accuphase RCA
  • Reprosoustavy:  TAD Evolution One E1, Sonus Faber Gravis I, KEF LS50 Meta
  • Filtrace a síť: Block Audio Snakeblock, Shunyata Research Denali, Synergistic Research Atmosphere Level 2, Nordost Qv2, Stromtank S-1000, Shunyata Research Omega XC

Gallery

AAVIK I-280

I-280 je puristicky pojatý integrovaný zesilovač, který pro začlenění do systému disponuje pěticí nesymetrických RCA vstupů, výstupem předzesilovače a přípojnými terminály pro reprosoustavy. Veškeré ovládání se děje prostřednictvím ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
86%

ACCUPHASE E-270

Ani nemá smysl psát o tom, jak dokonale je to postavený přístroj, zvnějšku i uvnitř. A ano, všechno probíhá v Japonsku. Accuphase by si mohlo založit vlastní univerzitu, aby vytrénovalo zbytek světa v ergonomii a kompletaci hifi ...

Recommended resellers

CZ: Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

SK: Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
66%

ACCUPHASE E-4000 + PS-1250

E-4000 je následovníkem modelu E-480, který jsme nerecenzovali, a ten zase následovníkem modelu E-470, který jsme recenzovali. Takto lze postupně vytrasovat celou zesilovačovou AB řadu“400” až k prapůvodnímu modelu E-405, který byl ...

Recommended resellers

CZ: Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

SK: Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
88%

ACCUPHASE E-450

Pravdou je, že i když je E-450 výborný zesilovač, nedokáže propůjčit hlasu Diany Krall čtvrtý rozměr – onu harmonickou bohatost a vnitřní hloubku, která je vyhrazena jen pro ty nejlepší. Chceme-li i toto, je potřeba se odtrhnout od ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
78%

ACCUPHASE E-5000

Co byste asi tak chtěli vědět o zvuku novinky od Accuphase? Čisťounké a sladké výšky – odškrtnuto. Rovné a nasycené středy – odškrtnuto. Široký a hluboký prostor – odškrtnuto. Takže vlastně nic nového, tohle není u zesilovačů na ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Sound
91%

ACCUPHASE E-560

Hned po zapnutí E-560 si vytvoříte první obrázek, který je, jak je u Accuphase obvyklé, velmi mylný. Hraje to totiž docela obyčejně - nevyskakují na vás žádné cinkající výšky, nejásáte nad přehršlemi detailů, neotevřete pusu údivem ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
82%

ACCUPHASE E-800

S Accuphase dostanete Accuphase: saténově zlatý hliníkový panel, ovládací prvky chytře skryté za sklopnou lištou, citlivé a přesně kalibrované VU metry, hedvábně fungující knoflíky a tlačítka, a samozřejmě i nadpozemsky precizní ...

Recommended resellers

Navrátil Audio, Havířov, +420 737 821 360

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
86%
Zpět do kategorie