PATHOS Logos

MJ14.04.2009

Integrované zesilovače

Pathos Logos má velký smysl pro realitu v tom ohledu, že dokáže prostě nějak zařídit, aby byl člověk ´u toho´. Je to dar ojedinělý a zábavný. Je potřeba si jej poslechnout s otevřenou myslí a potom snadno zjistíte, že cesta do  highendového nebe nemusí být jen o pozlaceném zvuku, ale že nírvánu lze nalézt i jinak.

Function and form

50%
Ease of use
60%
Sound
93%
Appearance

Konstruktéři Pathosu si nedělali těžkou hlavu s tím, jestli mají oslovit přívržence lamp nebo tranzistorů, a zkombinovali výhody obou přístupů do jednoho hybridního přístroje. Proto je předzesilovač na vstupu osazen dvojitými triodami (2x Sovtek), které jsou nejen vidět, jak se na správný ´lampáč´sluší, ale navíc jsou jejich světýlka znásobena i zrcadlovými plochami, kterými jsou ohraničena.

Podle Gianni Borinata jsou lampy stále tím nejlepším způsobem, jak zesílit napětí. Naproti tomu, podle téhož konstruktéra, není nad tranzistory, chceme-li dostat na výstupu zesilovače dostatečný proud s nízkou impedancí, což má na starosti výkonová část osazená třemi páry MOS-FETů na kanál. Celá topologie zesilovače je symetrická, jde v podstatě o dva monobloky ve společné skříni, každá část má dokonce i samostatný napájecí transformátor.

Podle firemních materiálů Pathos Logos pracuje do 18W v čisté třídě A, potom přechází do třídy AB, kde je schopen do 4 ohmů dodat až 220W, případně poloviční výkon do dvojnásobné zátěže. Tato čísla předznamenávají, že přístroj hřeje, s čímž je nutno počítat při snaze zastavět jej do racku nebo regálu. Krásná jsou žebra chladičů, odlévaná do tvaru loga firmy - takový malý vizuální bonbónek.

Na zadním panelu najdeme sedm vstupů (z toho 2 páry symetrických XLR), samostatný výstupy předzesilovače pre-out a tape a zástrčku odpojitelné síťové šňůry. Při připojování reproduktorových kabelů je potřeba dávat pozor, neboť celokovové terminály postrádají jakoukoli izolaci, takže při neopatrnosti může dojít ke zkratu.

Bass management

Weight
76
Slam
77
Articulation
76

Zvuk je přímočaře syrový, úderný a naléhavý, připomínající živé vystoupení v malém klubu a energie, která z jednotlivých skladeb čiší, je živočišná a neuvěřitelně zábavná.

Zapomeňte na vypiplaný zvuk, na tu křehkou substanci, která k vám plyne z reproduktorů v pečlivě vybalancovaném hifi řetězci a kde jakákoli změna (třeba výměna kabelu) vyžaduje opětovné a zdlouhavé hledání ztracené rovnováhy. Logos je v tomto ohledu naprosto v klidu - za aristokratickým zevnějškem se skrývá dravec, který má jediný úkol - strhnout a bavit. Znám přístroje, které jsou transparentnější, jdou výš nebo naopak hloub, nebo vytvoří iluzi obrovského prostoru. Logos neexceluje v ničem z výše jmenovaného a přesto posluchače fascinuje. Nejspíš to bude tím, že se zapomenete pitvat ve zvuku a užíváte si hudby.

Clarity & delicacy

Detail
60
Air
62
Transparency
60

Big band v I Want to be Your Mother´s Son-in-Law Macy Gray je opravdu jeden velký big band v tom smyslu, že se nerozpadne na jednotlivé muzikanty, ale hraje jako jediné těleso, držící fantasticky pohromadě. Ne, že by Pathos zmačkal všechno do nějaké koule - to vůbec ne. Jednotlivé nástroje byly v pohodě rozlišitelné a na svých místech, jen se člověk musel přinutit na ně soustředit, čímž se musel odtrhnout od hudby jako takové. Prostě přijela kapela, nikoliv jednotliví muzikanti. Krásný příklad týmové práce.

Tonal accuracy

Timbre
65
Dynamics
62
Temporal resolution
62

Pokud bych se moc snažil, připodobnil bych projev Pathosu k takovým těm open-air koncertům na improvizovaných otevřených scénách na náměstích a v parcích. Jdete kolem, zastavíte se, podupáváte si do rytmu, jste ´při tom´, naživo. K tomuto pocitu přispívá i to, že Logos nemá nijak širokou prostorovou bázi a zvuk je soustředěn víc mezi reprosoustavy. Frekvenčně je posazen spíše níž, má solidní spodek s hutným ale prokresleným základem, což dává pocit až monolitické solidnosti a pevnosti.

Spatial resolution

Holography
78
Soundstage width
70
Soundstage depth
76

Jako archeolog jsem se cítil před tím, než se mi podařilo Logos uvést do chodu, a stejně i dál při jeho ovládání. V duchu čistoty designu celého přístroje nenajdete nikde ani známku popisku nebo čehokoli, co by naznačovalo, k jakému účelu jsou na čelním panelu tlačítka a knoflíky. Je potřeba experimentovat, nebo prostudovat návod a zapamatovat si to.

Po propojení Pathosu se sítí na vás zabliká z displeje velké červené ´P´, které zhasne přibližně po jedné minutě - tím je zesilovač připraven. Pokud si nepamatujete, ke kterému vstupu jste připojili zdrojový komponent, je potřeba se k němu proklikat pomocí tlačítka - které to je, na to si musíte přijít sami. Přímá volba vstupu neexistuje, vždy je to o tom proklikávání se. Trochu nepraktické, ale zvyknete si. Ovladač navíc umožňuje práci se 100 krokovým regulátorem hlasitosti a umožňuje umlčet signál k reprosoustavám. Jako intuitivní bych ovládání Logosu nenazval.

 

Price as reviewed:100 000,- Kč

Recommended resellers

High-End Audio Studio, Praha, tel. +420 224 256 844

Associated components

  • Zdroj signálu: Accuphase DP-78, Pioneer PD-S905
  • Zesilovače: Accuphase E-210A
  • Reprosoustavy: Audio Physic Virgo V, Dynaudio Confidence C1, Dynaudio Contour 1.1, Velodyne SPL-800 Ultra
  • Kabely: Homegrown Audio DNA, Van den Hul The Orchid, VDH The Revolution, OCOS
  • Filtrace a síť: Isotek Multiway, Monster Power HTS2600

Gallery

AAVIK I-280

I-280 je puristicky pojatý integrovaný zesilovač, který pro začlenění do systému disponuje pěticí nesymetrických RCA vstupů, výstupem předzesilovače a přípojnými terminály pro reprosoustavy. Veškeré ovládání se děje prostřednictvím ...

Recommended resellers

RP Audio, Ostrava, +420 737 366 831

Sound
86%

ACCUPHASE E-270

Ani nemá smysl psát o tom, jak dokonale je to postavený přístroj, zvnějšku i uvnitř. A ano, všechno probíhá v Japonsku. Accuphase by si mohlo založit vlastní univerzitu, aby vytrénovalo zbytek světa v ergonomii a kompletaci hifi ...

Recommended resellers

CZ: Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

SK: Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
66%

ACCUPHASE E-4000 + PS-1250

E-4000 je následovníkem modelu E-480, který jsme nerecenzovali, a ten zase následovníkem modelu E-470, který jsme recenzovali. Takto lze postupně vytrasovat celou zesilovačovou AB řadu“400” až k prapůvodnímu modelu E-405, který byl ...

Recommended resellers

CZ: Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

SK: Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
88%

ACCUPHASE E-450

Pravdou je, že i když je E-450 výborný zesilovač, nedokáže propůjčit hlasu Diany Krall čtvrtý rozměr – onu harmonickou bohatost a vnitřní hloubku, která je vyhrazena jen pro ty nejlepší. Chceme-li i toto, je potřeba se odtrhnout od ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
78%

ACCUPHASE E-5000

Co byste asi tak chtěli vědět o zvuku novinky od Accuphase? Čisťounké a sladké výšky – odškrtnuto. Rovné a nasycené středy – odškrtnuto. Široký a hluboký prostor – odškrtnuto. Takže vlastně nic nového, tohle není u zesilovačů na ...

Recommended resellers

Perfect Sound Group, Praha, tel. +420 722 960 690

Sound
91%

ACCUPHASE E-560

Hned po zapnutí E-560 si vytvoříte první obrázek, který je, jak je u Accuphase obvyklé, velmi mylný. Hraje to totiž docela obyčejně - nevyskakují na vás žádné cinkající výšky, nejásáte nad přehršlemi detailů, neotevřete pusu údivem ...

Recommended resellers

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
82%

ACCUPHASE E-800

S Accuphase dostanete Accuphase: saténově zlatý hliníkový panel, ovládací prvky chytře skryté za sklopnou lištou, citlivé a přesně kalibrované VU metry, hedvábně fungující knoflíky a tlačítka, a samozřejmě i nadpozemsky precizní ...

Recommended resellers

Navrátil Audio, Havířov, +420 737 821 360

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
86%
Zpět do kategorie