REGA Planar 10 Apheta 3

PW01.10.2023

Analogové zdroje

Planar 10 je ultralehký gramofon, který váží pouhopouhých 4,7 kilo a vypadá dost netradičně. Není zase až tak odlišný od předchozích počinů Rega, ale rozhodně se liší od většiny konkurentů. A také zní jinak. Pokud mohu říci – a to už jsem s několika gramofony Rega žil – představuje nový Planar 10 nejlepší hodnotu v jejich portfoliu vůbec, alespoň k dnešnímu datu.

Function and form

80%
Ease of use
83%
Sound
90%
Appearance

V Rega udělali Planar 10 co nejlehčí (v rámci stávajících rozpočtových limitů) a co nejtužší. Firma je přesvědčená, že těžká masa pohlcuje energii a tím o ni následně hudbu okrádá. S tím bych souhlasil, zkušenost v hifi ukazuje, že nejtěžší nemusí být vždy nejlepší. 'Lehký' v hantýrce Rega znamená, že firma zbavila Planar tradičního obdélníkového šasi a místo toho postavila skeletový rám z PUR pěny, který je vložen mezi dvě vrstvy HPL laminátu. Tohle šasi je při poklepání minimálně znělé (na rozdíl od hliníku), respektive velmi rychle jeho rezonance odeznívá. Ultralehká konstrukce si vyžádala i nové materiály pro můstek, který spojuje sestavu ložisek talíře s ložisky raménka. Tato spojka musí být co nejtužší, aby nenarušil přesnost trackingu přenosky. Rega to vyřešila kombinací dvou materiálů: keramiky, která zajišťuje délkovou a ohybovou tuhost, a fenolové pryskyřice, která zajišťuje tlumení.

Talíř je rovněž keramický a jeho větší hmotnost je soustředěna směrem k vnějšímu průměru, což pomáhá udržovat rychlost. Na talíři je použita bílá plstěná podložka.

Rega se domnívá, že tradiční systém pohonu řemenem je lepší než servořízení s přímým náhonem, kde udržení správných otáček představuje značnou výzvu. Tvrdí, že případné odchylky rychlosti u systému s řemenovým pohonem lze uspokojivě vyřešit správnou konstrukcí pohonu, například použitím velmi přesných řemenů, pečlivou montáží motoru a talířů, volbou materiálů se správnou specifickou hmotnosti, a dobrým napájením. V modelu Planar 10 tak motor zajišťuje točivý moment prostřednictvím dvou kulatých řemenů vlastní konstrukce. Při popisu materiálu řemenů používá Rega slova jako "jedinečný, zakázkový, tajný a kryogenicky ošetřený". To bych ponechal stranou. Nejdůležitější je dobře vybalancovat pevnost, pružnost a neměnnost vlastností v čase. Ty první dvě podmínky splňuje gramofon výborně, ta poslední se ukáže průběhem doby.

Hlavní ložisková sestava používá hliníkový subtalíř s vřetenem z kalené nástrojové oceli, který běží uvnitř precizního mosazného pouzdra. Motor (24 V) je poháněn externím zdrojem PL10 a Rega tvrdí, že každý zdroj je z výroby přizpůsoben konkrétnímu motoru, aby bylo dosaženo optimální synergie a plynulosti pohonu.

Gramofon stojí na třech gumových nožkách, které sice zajišťují skvělou stabilitu, ale nejsou výškově nastavitelné, takže na některých površích může být problematické dosáhnout 100% vodorovnosti.

Bass management

Weight
80
Slam
78
Articulation
81

Rega dodává k modelu Planar 10 raménko RB3000. Toto raménko je nástupcem předchozího modelu RB2000, který dobře znám. Pokud mohu říci, nové raménko vypadá a působí lépe, i když liší v drobnostech a zpracování. Drobnosti ale obvykle mívají v hifi velký dopad.

Postup nastavení gramofonu Planar 10 je snadný. Nejprve je třeba připojit napájecí zdroj ke gramofonu pomocí kabelu XLR. PSU by měl být umístěn co nejdále (tedy tak daleko, jak jen to XLR kabel dovolí) od gramofonu, aby nedocházelo k vzájemnému ovlivňování (brumu). Vzhledem k velikosti PSU je tento požadavek trochu obtížné splnit ve stísněnějších prostorách, kdy už jsou police racku plné, a i já jsem zdroj dal hned vedle gramofonu. Žádný brum jsem nezaznamenal. Poté připojíte phono. Následně se nastaví přítlak a posuvník biasu na nulu a závažím se raménko ustaví do plovoucí polohy jen o chloupek nad deskou. Neberte to doslova, protože desky se vlní, takže cílem bude se dostat tak milimetr nad jejich povrch. Poté nastavíte přítlak a posunete bias do pozice, kteráje označená číslem stejným, jako je hodnota přítlaku. Hotovo. Zajímavé je, že Rega Planar 10 neumožňuje nastavení VTA. Rega tvrdí, že jejich rameno je tak stabilní, že VTA korekce nevyžaduje.

Clarity & delicacy

Detail
79
Air
80
Transparency
79

Rega Planar 10 lze objednat s vložkou nebo bez ní. V sortimentu Rega jsou pro Planar 10 k dispozici dvě, Apheta 2 a 3, obě typu MC. Recenzovaná jednotka byla z výroby dodána s Apheta 3, za níž byste samostatně zaplatili 45 tisícovek, tedy třetinu ceny gramofonu. Jedná se o vložku s hliníkovým CNC obrobeným tělem a nízkou hmotností, neodymovým magnetem a kouřovým akrylovým krytem. Stylus je typu "line contact nude diamond", což znamená, že má delší vertikální kontaktní plochu s drážkami než eliptický stylus, a měl by zajistit nižší zkreslení a nižší opotřebení desky. Není zde žádná pěnová vložka (která je podle Rega škodítkem, zvlášť díky stárnutí materiálu). Doporučený přítlak Apheta 3 je 1,9-2,0 g a váš phono předzesilovač by měl být nastaven na 100 ohmů / 1000 pF jako základní hodnoty pro další experimenty. Apheta 3 se dodává s doživotní zárukou, a to se mi líbí.

Co se mi nelíbí, je akrylový kryt proti prachu. Planar 10 bez něj vypadá mnohem lépe a – upřímně řečeno – jeho prachotěsnost je nulová. Pokud chcete mít Regu v bezpečí, stačí si nechat vyrobit standardní plexi box; nestojí to tolik a můžete ho mít v jakékoliv barvě (například translucentně bílé PlexiGlasTM desky vypadají skvěle).

Tonal accuracy

Timbre
84
Dynamics
81
Temporal resolution
82

Zvuk Rega Planar 10 bych charakterizoval jako nenásilný a velmi otevřený. Ti z vás, kdo hledají archetypy, jako jsou vinylová vřelost, plný a „kulatý“ eufonický zvuk nebo komfort, nechť hledají jinde. Planar 10 neposkytne zvuk oslnivý – jeho kvality jsou jinde, a přesto zůstává hudebně velmi zábavný. Rega dovedně balancuje na hraně výše zmíněných archetypů, které spojuje s výbornou muzikalitou a moderním vzdušným přednesem, který známe spíše z digitálu.  

Ve zvuku Planar 10 (podporovaným vložkou Apheta 3, na kterou nesmím zapomenout) najdete spoustu vnitřního detailu; ten však nikdy není na úkor celkové hladkosti projevu a Rega tak nezní analyticky. Jednoduché akustické nástroje, jako je španělka nebo smyčcem hrané housle, jsou v podání Planar 10 prostě úchvatné, zejména díky jakési samozřejmé koherenci, kdy Rega netlačí na uši, a přesto je výsledek kompletní. Myslím, že rozhodnutí investovat do co nejlehčí a dozvuky nepohlcující konstrukce se tu vyplatilo.

Spatial resolution

Holography
85
Soundstage width
85
Soundstage depth
85

Další silnou stránkou Planar 10 je velký a výborně uspořádaný prostor nahrávek. Když jsem poslouchal z tohoto pohledu komplexní hudební materiál jako Rutterovo Requiem, zvuková scéna byla rozepnutá přes celou místnost i za ni, příkladně vnitřně organizovaná a vzdušná, a každý nástroj a hlas v ní měl jasně definované místo. Rega se nejen uměla vypořádat s témbry, ale navíc dávala muzice jakýsi vnitřní rytmus a puls, jako kdyby byly nahrávky zevnitř prosvícené neviditelným světlem.  Neznamená to, že by tam nebyl bas. Když bylo potřeba zaburácet, Planar 10 dokázal (v rámci vinylu) zaburácet, ale nesklouzával do hutnosti a zahlcenosti.

Rega Planar 10 se nesnaží posluchače prvoplánově oslnit, přestože po delším poslechu odejdete nadšení. Pokud byste chtěli jeho zvuk ohnout svým potřebám, stále je tu možnost experimentovat s připojeným zesilovačem, phono předzesilovačem, či vložkou. Také způsob, jak a čím ho podložíte hraje roli. Možnosti jsou tak v podstatě nekonečné. V průběhu dvou týdnů s Planar 10 jsem ale nepocítil potřebu cokoli z toho měnit, Rega odvedla v tomto ohledu dobrou práci a postavila gramofon, který sice vypadá trochu jinak, než je obvyklé, ale zato působí a zní moderně, a tím tak trochu stírá pomyslnou čáru mezi analogem a digitálem.

Price as reviewed:139 000,- Kč

Recommended resellers

AV Integra CZ s.r.o., Praha, tel. +420 602 180 597

Associated components

  • Zdrojový komponent: TW-Acustic Raven One with Graham Phantom tonearm and Transfiguration Orpheus cartridge, Rega RP 8, Rega Apheta 2 cartridge
  • Zesilovač: Constellation Audio Pictor, Constellation Audio Taurus, phono Gruensch Reference Phonostage MCS
  • Interkonekty a reprokabely: MIT MA, MIT MA-X XLR, MIT V2.1 Oracle, Stealth Audio Hyperphono, Van den Hul The D-102 III Hybrid
  • Reprosoustavy: Magico M3 MPod
  • Filtrace a síť: Shunyata Research Triton v2/Typhon, Shunyata Research Python Zi-Tron, Shunyata Research Sigma v2 XC a v2 NR, Shunyata Research Altaira

Gallery

EAT Forte C-Note

Už bych se měl přestat divit, ale analog mě – navzdory ostatním nedokonalostem - vždycky dostane svou plasticitou. Diana Krall a doprovodný ansámbl v S´Wonderful to prostě rozbalí u vás doma na koberci a zaplaví místnost ...

Recommended resellers

AQ s.r.o., Červenka, tel. +420 585 342 232

Sound
92%

ELAC Miracord 70

Před třemi lety Elac slavil 90. výročí svého ikonického gramofonu Miracord a uvedl na trh jeho verzi pro jednadvacáté století, nazvanou jednoduše Miracord 90. Miracord 70 stojí polovinu Miracordu 90 a nesdílí s ním ani součástkovou ...

Recommended resellers

BaSys CS s r.o., Praha, +420 234 706 700

Sound
71%

GOLD NOTE Mediterraneo B-7

Gold Note Mediterraneo je gramofon, který nezapře typicky italský cit pro design, odrážející se ve vlnitě tvarované šesticentimetrové základní desce. Ořechové dřevo nejenže vypadá skvostně, ale podle firmy má optimální tlumicí a ...

Recommended resellers

AudioRanny, Praha, tel. +420 777 003 134

Sound
86%

KRONOS Sparta 0.5

Kronos Audio je, lépe řečeno byla, firma jednoho produktu. Dotažený gramofon Kronos Sparta nasbíral ocenění kam jen přišel, a jeho většímu rozšíření v hifi komunitě zabránila pouze nebesky vysoká cenovka. Kronos zareagoval po svém a ...

Recommended resellers

Hifi2die4, Německo

Sound
95%

LYRA Etna λ Lambda SL

V hifi stěží najdete techničtější záležitost, než je provozování gramofonu. Princip je sám o sobě primitivní, ale těch věcí, kterých můžete okolo toho dělat – hodinářsky přesné nastavení, rituály před poslechem, tuny doplňků. Vsadím ...

Recommended resellers

Finale Audio, Praha, +420 605 419 162

 

Sound
99%

MARK LEVINSON No.5105 MC

Mark Levinson není gramofonová značka. Je to ale značka, která se snaží pokrýt potřeby svých zákazníků kompletně, a tak už před pár lety přišla s prvním výletem do světa vinylu, povedeným № 515. Bylo jen otázkou času, kdy se objeví ...

Recommended resellers

Absolute Audio s.r.o., Praha, tel. +420 777 739 377 

Nisel SK, Bratislava, tel. +421 905 203 078

Sound
84%

McINTOSH MT2

MT2 je nejlevnější ze 3 gramofonů, které McIntosh nabízí. Nejlevnější neznamená levný, takové slovo v žargonu firmy nehledejte – zaplatíte za něj skoro 150 tisícovek, zato s ním však dostanete spoustu příslušenství a v ceně je i ...

Recommended resellers

E.P. Audio, Dobřejovice u Prahy, +420 323 605 088

Sound
78%
Zpět do kategorie